Jaké daně se platí při koupi nemovitosti?

Autor: DůmFinancí.cz
Rubriky:  Finance
Vydáno: 29. května 2018 15:44:40
zdroj: Pixabay

Realitní trh je stále v pohybu. Kupující si pořizují byt či dům nejenom za účelem bydlení, ale i za účelem investice. Pravidelný příjem z pronájmu může přinášet zajímavé zhodnocení. Ceny nemovitosti stále stoupají, proto někteří majitelé nemovitosti uvažují o prodeji. Jaké daně platí kupující a prodávající?

Bez daňových starostí se neobejde žádný nákup nemovitosti. Daňové zatížení se však liší dle situace. V praxi se může platit daň z nabytí nemovitých věcí, daň z příjmu fyzických osob a daň z nemovitých věcí. I v případě obdržení nemovitosti darem od rodičů nebo v případě dědictví během roku 2018 je nutné do konce ledna 2019 podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí, daň z nabytí nemovitých věcí a daň z příjmu se však v těchto případech neplatí. „Platba daně z nabytí nemovitých věcí a daně z příjmu fyzických osob je jednorázovou záležitostí, daň z nemovitých věcí se však platí každoročně," doplňuje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

Daň z nabytí nemovitých věcí platí kupující

Při úplatném převodu nemovitosti je nutné počítat s platbou daně z nabytí nemovitých věcí, kterou od listopadu 2016 platí vždy kupující. V případě nezaplacení daně z nabytí nemovitých věcí je vymáhání dluhu u majitele nemovitosti relativně snadné. Sazba daně činí 4 % ze základu daně, kterým je nabývací hodnota snížená o uznatelný výdaj (např. náklady za znalecký posudek). Platbu daně z nabytí nemovitých věcí je nutné zahrnout do celkových nákladů na pořízení nemovitosti. Z převodu družstevního bytu se daň z nabytí nemovitých věcí neplatí. „Při plánování pořízení nemovitosti v osobním vlastnictví na hypotéku je vhodné mít určitou vlastní finanční hotovost minimálně právě na platbu daně z nabytí nemovitých věcí a odměny realitní kanceláři," dodává Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

Kdy se platí daň z příjmu fyzických osob?

Jestliže nejsou splněny zákonné podmínky pro daňové osvobození, tak příjem získaný z prodeje bytu či domu podléhá dani z příjmu fyzických osob. Jedná se o příjem dle § 10 zákona o dani z příjmu. Aby příjem z prodeje nemovitosti nepodléhal dani z příjmu, tak musí být splněn časový test. Příjem z prodeje nemovitosti je od daně z příjmu osvobozen, když měl prodávající v prodané nemovitosti bydliště alespoň dva roky bezprostředně před prodejem. Jestliže jsou peníze z prodeje nemovitosti použité na uspokojení vlastních bytových potřeb, tak není nutné dodržet dvouletý časový test. U prodaných nemovitostí, u kterých není splněna podmínka bydliště, se daň z příjmu z prodeje neplatí, když k prodeji nemovitosti dojde po uplynutí pěti let.  

Povinnost podat daňové přiznání

V případě, že má kupující povinnost platit daň z příjmu fyzických osob, potom si musí sám podat daňové přiznání, k daňovému přiznání se vyplňuje příloha číslo dvě. Za zaměstnance v takovém případě nemůže provést mzdová účetní roční zúčtování daně. K vyplnění daňového přiznání si zaměstnanci vyžádají od mzdové účetní potvrzení o zdanitelných příjmech za příslušný rok. Sociální pojištění a zdravotní pojištění se z prodeje nemovitosti neplatí nikdy. Protože se z příjmu plynoucího z prodeje nemovitosti neplatí sociální pojištění, tak tento vysoký příjem nemá žádný vliv na výpočet budoucího důchodu nebo nemocenských dávek. „Platba 15% daně z příjmu značně snižuje čistý zisk z prodeje nemovitosti, pokud je to tedy trochu možné, tak je dobré splnit časový test a vyhnout se tak daňové povinnosti," upozorňuje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

 

O společnosti FINFOCUS

FINFOCUS je profesionální poradenská společnost, která neustále inovuje trendy v poradenství, aby vždy klient získal maximum. Chceme, aby náš klient dokázal rozlišit standard úrovně poradenství na trhu od poradenství FINFOCUS, které rozdělujeme do vysoce kvalifikovaných stupňů – exkluzivní, prémiové, privátní a firemní poradenství. Vyhrávejte nad penězi a vytvořte si budoucnost – strávíte v ní zbytek života!

Reklama

Témata

Změna práce

Většina zaměstnanců změní v průběhu svého produktivního života zaměstnání a pracuje pro více...

Vánoční testy

V předvánočním čase jsme si pro Vás připravili zpestření formou zajímavých daňově-finančních...

OSVČ a faktury

Téměř každý podnikatel či živnostník se setkal se situací, kdy mu obchodní partner nezaplatil...

Administrativa v práci

Při nástupu do zaměstnání musí zaměstnanci podepsat pracovní smlouvu nebo pracovní dohodu. Aby...

Alimenty pod lupou

Mnoho rozvedených matek se setkává se situací, že bývalý manžel neplatí řádně alimenty. Jak v...

Reklama
Reklama

Neplacené volno

Kolik stojí neplacené volno a kdy lze čerpat?

V životě některých zaměstnanců dochází k situaci, že z různých důvodů potřebují čerpat volno nad zákonný rámec, v takových případech si mohou požádat o neplacené volno. Jaké jsou podmínky pro čerpání neplaceného volna?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.