Platba daně z nabytí nemovitých věcí
štítek Daně čtení na 2 minuty
Z úplatného převodu nemovitosti se platí daň z nabytí nemovitých věcí. Od listopadu 2016 platí daň z nabytí nemovitých věcí vždy kupující. Sazba daně činí 4 % ze základu daně. Z jakého základu daně se daň počítá?
Zatímco daň z příjmu se při splnění časového testu mezi nabytím a prodejem nemovitosti neplatí, tak pro účely platby daně z nabytí nemovitých věcí není žádný časový test stanoven. Kromě bezúplatných převodů se však daň z nabytí nemovitých věcí neplatí ani u koupě družstevního bytu, neboť v těchto případech dochází k převodu členských práv.
Související
Jak se stanoví základ daně?
Základem daně z nabytí nemovitých věcí je nabývací hodnota snížená o uznatelný výdaj. Nabývací hodnotou je (§ 11 zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb.):
- sjednaná cena
- srovnávací daňová hodnota
- zjištěná cena
- zvláštní cena
V praxi je základem daně zpravidla buď sjednaná cena dle kupní smlouvy, nebo srovnávací daňová hodnota – použije se vyšší z těchto částek. Srovnávací daňovou hodnotou je 75 % částky dle znaleckého posudku nebo směrné hodnoty stanovené finančním úřadem.
Solidární daňová povinnost
Poplatníci, u kterých nelze určit velikost jejich podílů na nemovité věci, jsou povinni plnit daňovou povinnost společně a nerozdílně. Nezvolí-li si poplatníci, kteří jsou povinni plnit daňovou povinnost společně a nerozdílně, společného zmocněnce, je poplatník, který první podal daňové přiznání nebo dodatečné daňové přiznání, jejich společným zástupcem.
Prodávající nemá daňové starosti
Jestliže prodávající dodrží časový test u prodeje nemovitosti, tak nemá žádné daňové starosti. Pro účely placení daně z příjmu fyzických osob je příjem osvobozen od daně z příjmu. Sociální pojištění a zdravotní pojištění se z prodeje nemovitosti neplatí nikdy. Daň z nabytí nemovitých věcí platí od listopadu 2016 vždy kupující.
Potřeba finanční rezervy
Lidé by při hledání nové nemovitosti měli do finančních kalkulací zahrnout nejenom samotnou cenu nemovitosti, ale rovněž i právě platbu daně z nabytí nemovitých věcí a případně poplatky realitní kanceláři. Rovněž je vhodné mít dostatečnou rezervu na prvotní stavební úpravy nemovitosti.
Další články k tématu Nemovitost a daně