Faktura a hrubá mzda nejsou totéž

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Podnikání
Vydáno: 28. března 2017 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Osoby samostatně výdělečné činné vykonávající činnosti s nízkými skutečnými výdaji, které pracují např. pouze pro dva nebo tři zákazníky, musí počítat s tím, že někteří zákazníci budou chtít fakturovanou částku odvozovat od hrubé mzdy pro zaměstnance. V takovém případě by však byla fakturovaná částka nedostatečná.

Průměrné měsíční mzdové náklady zaměstnavatele zaměstnávajícího zaměstnance pracujícího za minimální mzdu v roce 2017 činí za měsíc práce minimálně 16 080 Kč. Jak je to možné, když minimální měsíční mzda činí 11 000 Kč?

  • Zaměstnavatelé musí mimo hrubou mzdu odvádět za zaměstnance povinné zdravotní pojištění ve výši 9 % z hrubé mzdy zaměstnance a sociální pojištění ve výš 25 % z hrubé mzdy zaměstnance.
  • Zaměstnavatelé platí zaměstnanci i zákonnou dovolenou, přitom zaměstnanec během této doby pro zaměstnavatele nevykonává žádnou činnost.

 

Další mzdové náklady

Jestliže budeme pro zjednodušení počítat s čerpáním měsíční dovolené, potom činí průměrné mzdové náklady za měsíc práce uváděných 16 080 Kč (11 000 Kč x 1,34) x 12 měsíců: 11 měsíců). Do mzdových nákladů je dále nutno zahrnout náklady spojené se zajištěním obědu a pitného režimu a pracovních pomůcek a pracovního oblečení. Při zohlednění těchto plateb se mnohdy náklady spojené s výkonem práce zaměstnance pracujícího za minimální mzdu pohybuje okolo 20 tisíc Kč.

 

Hrubá mzda je nižší

Při sjednání odměny za vykonané služby by se OSVČ neměly nechat zákazníkem dotlačit k odvozování odměny za sjednanou činnost od hrubé mzdy zaměstnance. Tento postup by byl výrazně výhodný pouze pro zákazníka. Pokud by se měla fakturovaná částka odvíjet od nějaké částky související s odměňováním zaměstnance, tak od mzdových nákladů. I tento postup je v řadě případů pro firmu výhodnější než zaměstnat na některé činnosti vlastního zaměstnance, např. na  zkrácený úvazek. Veškerá administrativa je mnohem jednodušší, nehrozí pracovní úraz zaměstnanec, nemusí se pro výkon dané činnosti dodržovat ustanovení zákoníku práce nebo neplatí tedy např. pravidla pro nárok na odstupné nebo výpovědní dobu.

 

Vyšší vlastní pojistné

OSVČ nemají nárok na ošetřovné a na nemocenské dávky pouze v případě účasti na dobrovolném nemocenském pojištění. Vzhledem k výpočtové formuli mají OSVČ i nízké státní důchody nebo podporu v nezaměstnanosti. To vše jsou důvody, proč si musí OSVČ platit vyšší komerční pojištění než zaměstnanci. Rovněž je vhodné mít uzavřeno adekvátní pojištění vyplývající z vykonávané činnosti. I tyto výdaje je vhodné zahrnout do kalkulace fakturované ceny pro zákazníka.

Reklama

Další články tématu

OSVČ a platba silniční daně

Osoby samostatně výdělečné činné využívající k výkonu své samostatné výdělečné činnosti auto...

Další vlna EET

V druhé fázi od března 2017 musí EET vést všichni obchodníci, ve třetí vlně EET od března...

Počítejte s povinnou administrativou

Při nástupu nového zaměstnance do práce musí zaměstnavatel plnit své oznamovací povinnosti,...

Riziko neplacení faktur

I drobní živnostníci musí velmi pečlivě prověřovat své zákazníky, kterým fakturují zboží nebo...

Témata

Povinnosti OSVČ

Při zahájení samostatné výdělečné činnosti je nutné počítat s výrazně větším rizikem, vlastní...

Nákup auta

Život bez auta si většina lidí a rodin neumí dneska představit. Vysoké zadlužení kvůli autu však...

Firemní papírování

Někteří živnostníci nebo firmy se brání některým činnostem. Nepatrné "papírování" navíc přitom...

Finanční testy

Na vánoční období jsme si pro vás připravili pět zajímavých finančně-daňových testů. Prověřte si...

Jak se správně zadlužit?

Většina z nás si během života potřebuje půjčit peníze. Je však velký rozdíl mezi dobrým a...

Reklama
Reklama

Daňové odpočty a slevy

Položky snižují daňový základ a daň z příjmu

Nezdanitelné položky snižují daňový základ a daňové slevy přímo vypočtenou daň z příjmu. Díky uplatněným daňovým odpočtům a daňovým slevám může daňová povinnost klesnout o desetitisíce korun

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky