Počítejte s povinnou administrativou

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Podnikání
Vydáno: 29. března 2017 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Při nástupu nového zaměstnance do práce musí zaměstnavatel plnit své oznamovací povinnosti, např. u zdravotní pojišťovny a OSSZ. Všechny osoby samostatně výdělečné činné si musí samy plnit své oznamovací povinnosti a samy platit veškeré daně.

Zatímco za výpočet daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění a zdravotního pojištění za zaměstnance je zodpovědný jejich zaměstnavatel, tak OSVČ zodpovídají za plnění svých daňových povinností samy. Zaměstnanec se za dobu trvání pracovního poměru nemůže např. stát dlužníkem na zdravotním pojištění. Pokud nemá zaměstnanec jiné zdanitelné příjmy dle § 7 až § 10 zákona o dani z příjmu vyšší než 6 000 Kč za rok, tak nemusí podávat daňové přiznání a daňové záležitosti za něj opět vyřídí zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně.

 

Neplacení pojistného = sankce pro zaměstnavatele

Zaměstnanci musí na zdravotním pojištění odvést za zaměstnance 13,5 % na zdravotním pojištění. Z toho 4,5 % jsou sraženy přímo zaměstnanci z jeho hrubé mzdy a dalších 9 % odvádí zaměstnavatel. Někteří zaměstnavatelé však neplní své zákonné povinnosti a pojistné neplatí. Veškeré sankce jdou však za zaměstnavatelem. Z důvodu neplacení zdravotního pojištění se nemůže stát zaměstnanec dlužníkem na zdravotním pojištění.

 

Minimální pojistné

Osoby samostatně výdělečně činné si musí všechny administrativní a daňové záležitosti vyřizovat samy. V případě, že se spolehnou na služby účetního nebo daňového specialisty, tak jim platby za tyto služby snižují celkový vlastní zisk. Všechny OSVČ musí vždy minimálně za rok podat daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob a přehledy o příjmech a výdajích. Další daňové povinnosti záleží na tom, zdali je OSVČ plátcem DPH nebo používá auto k výkonu činnosti apod. Každý měsíc musí všechny OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost platit měsíční zálohy na sociálním pojištění a zdravotním pojištění. Výše měsíčních záloh závisí na dosaženém hrubém zisku v minulém období, vždy však musí být placena alespoň minimální měsíční záloha.

 

Praktický příklad

Paní Sýkorová zahájí v dubnu 2017 samostatnou výdělečnou činnost. V prvním roce zahájení samostatné výdělečné činnosti se platí minimální měsíční zálohy. Do 8. května musí zaplatit minimální zálohu na zdravotním pojištění ve výši 1 906 Kč a do 20. května minimální zálohu na sociálním pojištění ve výši 2 061 Kč.

 

Neplnění povinností je sankciováno

Jestliže si OSVČ neplní své zákonné povinnosti vůči finančnímu úřadu, místně příslušné OSSZ a příslušné zdravotní pojišťovně, tak musí počítat se sankcemi jako jsou např. pokuty a penále. Pokud nejsou vyměřené sankce dobrovolně uhrazeny, tak jsou tyto pohledávky pověřenými institucemi vymáhány.

Reklama

Další články tématu

OSVČ a platba silniční daně

Osoby samostatně výdělečné činné využívající k výkonu své samostatné výdělečné činnosti auto...

Další vlna EET

V druhé fázi od března 2017 musí EET vést všichni obchodníci, ve třetí vlně EET od března...

Faktura a hrubá mzda nejsou totéž

Osoby samostatně výdělečné činné vykonávající činnosti s nízkými skutečnými výdaji, které...

Riziko neplacení faktur

I drobní živnostníci musí velmi pečlivě prověřovat své zákazníky, kterým fakturují zboží nebo...

Témata

Jak žijí Evropané?

Mezi 28 členskými zeměmi EU jsou rozdíly v životní úrovni občanů. Porovnejme si životní úroveň...

Ukončení práce

Každý pracovní poměr musí být ukončen v souladu se zákoníkem práce. Pracovní poměr může být...

Kdy náleží odstupné?

Když obdrží zaměstnanec výpověď z důvodů, na kterých nenese vinu, tak mu náleží odstupné. Výše...

Ochrana zaměstnance

V některých životních situacích je zaměstnanec chráněn legislativou a nemůže obdržet výpověď...

Hrubá a čistá mzda

Z hrubé mzdy sjednané v pracovní smlouvě odvádí zaměstnanci zálohu na daň z příjmu fyzických...

Reklama
Reklama

Daňové odpočty a slevy

Položky snižují daňový základ a daň z příjmu

Nezdanitelné položky snižují daňový základ a daňové slevy přímo vypočtenou daň z příjmu. Díky uplatněným daňovým odpočtům a daňovým slevám může daňová povinnost klesnout o desetitisíce korun

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky