OSVČ a daňové povinnosti za rok 2015

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Daně
Vydáno: 1. února 2016 0:00:00
zdroj: sxc.hu

Všechny osoby samostatně výdělečně činné, které vykonávaly alespoň po část roku 2015 samostatnou výdělečnou činnost, musí vyplnit za rok 2015 tři základní daňové tiskopisy. Kde je nutné daňové tiskopisy odevzdat a v jakých termínech?

Ať už byla během roku 2015 vykonávána hlavní samostatná výdělečná činnost nebo vedlejší samostatná výdělečná činnost, tak je nutné doručit na finanční úřad daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob, na místně příslušnou OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích a na příslušnou zdravotní pojišťovnu rovněž přehled o příjmech a výdajích.

 

I zaměstnanci mohou vyplňovat tři daňové tiskopisy

Uvedené tři daňové tiskopisy musí doručit i např. zaměstnanec, který si během roku 2015 přivydělával vlastní samostatnou výdělečnou činností nebo měl příjmu z pronájmu, za tyto zaměstnance nemůže zaměstnavatel provést roční zúčtování daně. Zaměstnanci přivydělávající si vlastní samostatnou výdělečnou činností potřebují k vyplnění daňového přiznání od svého zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2015. V případě práce během roku pro více zaměstnavatelů je nutné mít potvrzení od všech zaměstnavatelů.

 

Daňové termíny

Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2015 je nutné doručit na finanční úřad do 1. dubna 2016, v případě zpracování daňového přiznání daňovým poradcem se lhůta prodlužuje o tři měsíce, tedy do 1. července 2016. V případě zpracování daňového přiznání daňovým poradcem je nutné o této skutečnosti finanční úřad vyrozumět v základní daňové lhůtě. Přehledy o příjmech a výdajích je nutné doručit do tří měsíců po podání daňového přiznání, do 2. května 2016 (1. května je státní svátek), při zpracování daňového přiznání daňovým poradcem do 1. srpna. O zpracování daňového přiznání daňovým poradcem je opět nutné místně příslušnou OSSZ a zdravotní pojišťovnu informovat během základní lhůty pro podání daňového přiznání.

 

Neplnění povinností je sankciováno

Doručení všech daňových přiznání včas je nutné věnovat maximální pozornost, nesplnění zákonné povinnosti je všemi výše uvedenými institucemi sankciováno. Opomenutí přináší problémy a výdaje za zaplacení pokut a penále navíc.

 

Hlavní nebo vedlejší samostatná výdělečná činnost

Vyplnění daňových tiskopisů se liší, zdali je vykonávána hlavní nebo vedlejší samostatná výdělečná činnost. V daňovém přiznání se uvádí vždy všechny zdanitelné příjmy za rok 2015 (např. ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti, kapitálového majetku, pronájmu),  v přehledech o příjmech a výdajích pouze příjmy a výdaje ze samostatné výdělečné činnosti. Z kapitálového majetku a pronájmu se sociální a zdravotní pojištění neplatí. Ze zaměstnání je sraženo zaměstnavatelem a do přehledu o příjmech a výdajích se neuvádí.  

Reklama

Další články tématu

OSVČ a paušální výdaje

OSVČ mohou hrubý zisk, který je základním vstupním údajem pro výpočet daňových povinností,...

I při vyšším zisku se nemusí platit daň z příjmu

Při výpočtu daně z příjmu fyzických osob nemusí platit, že čím vyšší hrubý zisk, tím vyšší daň z...

Při nízkém zisku je zdanění vysoké

Při hlavní samostatné výdělečné činnosti se musí vždy platit povinné sociální pojištění a...

Daňové sazby za rok 2015

S jak vysokými daňovými sazbami musí počítat všechny OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) při...

Témata

Pojištění přes internet

V současné době uspokojíme stále více a více našich potřeb a požadavků prostřednictvím...

Papíry snižující daň

Pro uplatnění všech daňových slev a daňových odpočtů musí zaměstnanec donést mzdové účetní...

Zimní dovolená

Podzim se překlopil do své druhé poloviny a nezadržitelně se blíží zima. Ta o sobě dala vědět už...

Pořizujeme bydlení

Všichni si chceme užívat každodenní radosti plnými doušky. Pěkné vlastní bydlení, kde si můžeme...

Hrubá mzda

Pro zaměstnance je rozhodující, kolik za provedenou práci dostane na svůj bankovní účet. Pro...

Reklama
Reklama

Daňové odpočty a slevy

Položky snižují daňový základ a daň z příjmu

Nezdanitelné položky snižují daňový základ a daňové slevy přímo vypočtenou daň z příjmu. Díky uplatněným daňovým odpočtům a daňovým slevám může daňová povinnost klesnout o desetitisíce korun

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky