Děti mají znát cenu peněz

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Finance Spoření
Vydáno: 9. ledna 2014 0:00:00
zdroj: sxc.hu

Výdaje na vzdělání a kroužky dětí by se měly snižovat skutečně jenom v případě nouze. Kde tedy ušetřit? Zvyšováním finanční gramotnosti dětí. Rodiče by měli děti vychovávat i po finanční stránce, jedná se o dobrý odrazový můstek do dospělosti.

Čtěte také

Děti by měli co nejdříve vědět, že za každým nákupem se skrývá vykonaná práce a znát hodnotu práce. Když děti znají hodnotu peněz, potom se dají hledat úspory při nákupu oblečení, hraček nebo i vybavení. Nikoliv však omezování výdajů za vzdělání.  Školák může být "in" i v dobré kombinaci oblečení "ze sekáče" nebo nákupem kola nebo lyží z bazaru.

  • Umění nákupu je šancí, jak výrazně ušetřit a přitom mít velmi pěkné vybavení. Díky internetu jsou naše nákupní možnosti mnohem vyšší, lze využívat i zahraniční weby.
  • Rodinná dovolená v Česku v okolí bydliště může být stejně krásná jako dovolená u moře, jestliže je rodinná pohoda, legrace a smích.

Rodiče by se měli vždy snažit se svými dětmi co nejvíce mluvit a naslouchat jim. Díky dobré a dostatečné komunikaci již od mala lze mnohem snadněji hledat i řešení při finančních problémech. Když rodiče se svými dětmi komunikují, potom se daří vše vysvětlit. I finance.

 

Nejdříve šetříme na sobě

Zodpovědní rodiče při hledání úspor v rodinném rozpočtu nejdříve zaměřují pozornost sami na sebe a teprve potom hledají rezervy na straně dětí. Důsledné finanční plánování a řízení finančního rozpočtu je velmi důležité a prospěšné. I s nižším příjmem mohou rodiče při správné organizaci podporovat své děti ve vzdělání a jeho kroužcích (např. sportu).

 

Více práce - vyšší kapesné

Velmi důležité je naučit znát školáka hodnotu peněz. Zkrátka, že nic není zadarmo. Kapesné by se mělo odvíjet od plnění povinností závislých na věku školáka (např. sekání trávy, nakupování, úklidu doma). V patnácti letech může jít školák na brigádu, v rodinné firmě se může zapojit i dříve. Velmi užitečné je se otevřeně bavit o finančních otázkách. Finanční gramotnost je velmi důležitá. Jakmile školák zná cenu peněz, kolik musel vynaložit úsilí, aby měl vyšší kapesné, tak mnohdy odpadají diskuze, proč nekoupit značkovou mikinu za 1 500 Kč, když ji lze pořídit nesrovnatelně levněji. Když zná školák cenu peněz, tak se i jinak chová na školních výletech a v kroužcích bez našeho dohledu, nekupuje hlouposti. Dobře si promyslí, zdali si koupí jídlo a pití v automatu nebo sní přichystanou zdravější svačinu z domu.

  • Ekonomické prostředí se rychle mění. Ceny akcií nebo nemovitostí klesají nebo stoupají. Jistoty se vytrácejí. Trvalou hodnotou však zůstávají znalosti a dovednosti každého z nás. Podporovat děti ve vzdělání je proto velmi přínosné, šetřit na vzdělání u dětí není rozhodně správné. Znalosti a dovednosti každého z nás jsou naší trvalou hodnotou. Kvalitní školy a kroužky nás učí myslet, vytvářet si vlastní názory, hledat řešení při  různých problémových situacích i improvizovat, rychlé změny děti nezaskočí, budou připravené.

 

Podporujme děti právě teď

Mnozí rodiče chtějí svým dětem i něco našetřit, usnadnit start do života. Vytváření úspor pro děti by však nemělo rozhodně znamenat omezování podpory jejich zájmů během školy. Mnohem lepší než "zvětšení" našeho domu na dluh, aby měly naše děti, kde bydlet až budou velké, maximálně podporovat děti ve vzdělání (např. jazykové kurzy v zahraničí nebo výměnné pobyty) a jiných kroužcích. Až budou děti velké, tak budou mít svůj život plně ve svých rukou, budou chtít žit třeba jinde a jinak. Už se o sebe samy postarají.

Reklama

Další články tématu

Jak na rodinný rozpočet s jedním platem?

Když pracují oba manželé, je těžké najít finanční rezervy na spoření a investování pro děti. Jak...

Kolik stojí život s dítětem? Kde ušetřit?

Rodinné výdaje se narozením dítěte zvyšují o desetitisíce ročně, celková výše záleží samozřejmě...

Dlouhodobé investování - každá stokoruna hraje roli

Zodpovědní rodiče chtějí svým dětem dopřát kvalitní vzdělání a ulehčit start do života....

Dětem spořme co nejdříve

Všichni rodiče chtějí pro své děti to nejlepší. Podporovat je v jejích zálibách, dopřát jim...

Témata

Pracovní poměr

Pracovní smlouvu by si měl každý zaměstnanec uchovávat, jedná se o důležitý dokument. Pracovní...

Firemní papírování

Někteří živnostníci nebo firmy se brání některým činnostem. Nepatrné "papírování" navíc přitom...

Dovolená v kostce

Nejvýkonnější jsou spokojení a odpočinutí zaměstnanci. Proto je dovolená bez myšlenek na práci...

Druhy důchodů

V Česku jsou vypláceny starobní důchody, invalidní důchody a pozůstalostní důchody. Pro přiznání...

"Zdravotko" v roce 2014

Zdravotní pojištění je pro všechny občany s trvalým pobytem v Česku povinné, pouze za státní...

Reklama
Reklama

Neplacené volno

Kolik stojí neplacené volno a kdy lze čerpat?

V životě některých zaměstnanců dochází k situaci, že z různých důvodů potřebují čerpat volno nad zákonný rámec, v takových případech si mohou požádat o neplacené volno. Jaké jsou podmínky pro čerpání neplaceného volna?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.