OSVČ nemá žádné jistoty
štítky Právo Zaměstnání čtení na 2 minuty
Každodenní pracovní život OSVČ a zaměstnance je zcela rozdílný. OSVČ mají vyšší svobodu, současně však žádné jistoty. Zaměstnanci se mohou spolehnout na zákoník práce. Pracovněprávní oblast je v Česku, při světovém srovnání, pro zaměstnance poměrně příznivá.
Zaměstnání přináší vyšší jistoty v pracovněprávní oblasti než samostatná výdělečná činnost.
Související
Garance mzdy za práci, zákonná úprava pracovní doby, náhrada mzdy za dovolenou, výpovědní lhůta…). To jsou jenom některé jistoty, na které se mohou zaměstnanci spolehnout a OSVČ nikoliv. Dále za veškerou daňovou agendu je za zaměstnance zodpovědný jejich zaměstnavatel, OSVČ si musí všechny náležitosti vyřizovat samy.
OSVČ a neplacení faktur
V praxi je zcela běžné, že vystavená faktura není OSVČ následně zaplacena. Vymáhání dlužných částek, ověřování odběratele je pro mnoho OSVČ každodenní rutinou. I zaměstnanci nemusí obdržet od svého zaměstnavatele mzdu. V tomto případě však mohou při splnění zákonných podmínek okamžitě rozvázat pracovní poměr a jít se registrovat na úřad práce. Ukončit samostatnou výdělečnou činnost není tak snadné. Přitom podporu v nezaměstnanosti mají zaměstnanci, vzhledem k výpočtu podpory v nezaměstnanosti, vyšší než OSVČ, které ukončí samostatnou výdělečnou činnost.
Výpovědní doba a dovolená
Právě v legislativě upracující pracovně-právní vztahy je poměrně velký rozdíl mezi Evropskou unií a vyspělými mimoevropskými zeměmi (USA, Kanadou či Austrálií). I když tedy v Česku není v pracovní smlouvě dohodnuta výpovědní lhůta či počet dní dovolené, tak ze zákoníku práce činí výpovědní lhůta 2 měsíce a minimální počet dní dovolené 4 týdny. Např. v USA je situace zcela jiná. V USA totiž není zákonem stanovena ani výpovědní lhůta ani počet dní dovolené. Záleží tedy pouze na zaměstnanci a zaměstnavateli, jak se v pracovní smlouvě dohodnou (pokud neplatí nějaký vnitřní předpis).
V USA tak není problém dostat „padáka“ na hodinu a pracovat celý rok bez dovolené. Většinou je však v pracovní smlouvě uvedena 2 týdenní výpovědní lhůta a 2 týdenní dovolená. Jedná se však i individální záležitost a dovolená i výpovědní lhůta mohou být výrazně delší.
Soudit se je pro zaměstnance snazší
Nezaplacení faktury, neopodstatněná výpověď nebo nezaplacená mzda – to vše jsou důvody pro vymáhání oprávněných nároků soudní cestou. Zaměstnanci mají přitom při vymáhání dlužné částky a nezaplacené mzdy mnohem lepší výchozí situaci než OSVČ při vymáhání nezaplacených faktur. Mzdové nároky zaměstnanců patří mezi přednostní pohledávky při likvidaci společnosti.
Další články k tématu OSVČ a státní dávky