Kdo má průměrnou mzdu, má se dobře
štítky Nakupování Zaměstnání čtení na 3 minuty
Česko patří mezi země s nejnižšími mzdovými rozdíly z členských zemí EU. Přesto na průměrnou mzdu dosáhne rok od roku méně zaměstnanců. Průměrnou mzdu pravidelně každé tři měsíce zveřejňuje Český statistický úřad.
Na průměrnou mzdu přitom nedosáhnou v Ćesku dvě třetiny zaměstnanců, protože je průměrná mzda ovlivněna nadstandardními příjmy nejlépe ohodnocených zaměstnanců. Mzdy jsou totiž omezeny zdola (minimální mzdou), zatímco shora omezeny v podnikatelském sektoru nejsou (ve veřejném ano).
Související
V praxi přitom nejvíce rostou příjmy nejlépe ohodnocených zaměstnanců, zatímco mzdy nejhůře ohodnocených zaměstnanců spíše stagnují. V Česku se tak v posledních letech rok od roku více rozevírají příjmové nůžky. Kdo v Česku dosáhne na průměrnou mzdu, ten se má dobře. V prvním čtvrtletí roku 2012 činila průměrná měsíční mzda 24 126 Kč, za celý rok je vždy průměrná mzda vyšší, protože na konci roku se vyplácí např. roční odměny.
- 11,5 % zaměstnanců pracuje za hrubou mzdu do 12 tisíc Kč
- 37 % zaměstnanců pracuje za vyšší mzdu než 25 tisíc Kč
- 3,4 % zaměstnanců pracuje za hrubou mzdu vyšší než 60 tisíc Kč
Kolik lidí pracuje za minimální mzdu?
Minimální mzda v Česku zůstává od roku 2007 neměnná a činí 8 000 Kč měsíčně. Pracovat za minimální mzdu není tedy v Česku rozhodně snadné. V praxi však za minimální mzdu pracuje podstatně méně občanů než 5,8 %, jak uvádí statistika. Většina z občanů pracujících za minimální mzdu totiž dostává od svého zaměstnavatele doplatek z ruky. Zaměstnavatelel ušetří na povinných odvodech (34 % z hrubé mzdy zaměstnance) a zaměstnanec nemusí tuto částky danit. Nižší oficiální mzda však znamená i nižší důchod, nemocenské dávky, náhradu mzdy nebo problém získat bankovní půjčku.
Mzdové rozdíly se budou zvyšovat
Mzdové rozdíly se budou zvyšovat i v Česku. Průměrná mzda se bude nadále více vzdalovat mediánu mezd. Rodinný příjem desetiny nejlépe situovaných českých domácností je více než pětkrát vyšší než desetiny nejhůře situovaných domácností. Tento poměr nadále poroste. Reálné mzdy odborníků porostou nejvíce. Rodinné investice do kvalitního vzdělání se zúročí a vyplatí se i ve středním věku. Dopřát dítěti kvalitní vzdělání je od rodičů skvělý dárek do samostatného života. Vzdělání ovlivňuje totiž výši příjmu nejvíce.
- Vždyť průměrná mzda zaměstnance pouze se základní školou dosahuje 16 967 Kč a vysokoškoláka 43 109 Kč.
- Průměrná mzda vyučeného zaměstnance dosahuje 19 532 Kč, zaměstnance s maturitou 25 667 Kč a zaměstnance s bakalářským titulem (nebo VOŠ) dosahuje 30 185 Kč.
Stěhovat se za prací se vyplácí
Velmi bohatí občané vydělávají, daní a utrácí své peníze v jiných státech. Mohou tak skvěle optimalizvoat své finance. I v Česku můžeme zvýšit své příjmy, jestliže se za prací přestěhujeme. Nejlépe mohou řídit své finance Američané. Změna bydliště v USA může totiž přinést i daňovou úsporu, protože rozdíly v míře zdanění mezi jednotlivými americkými státy jsou značné. Američané totži platí federální daně, státní daně i místní daně. Státní a místní daně se přitom dost liší a mezi jednotlivými americkými státy funguje v podstatě daňová konkurence. Utrácet investice a úspory v zemích s levnějším zbožím a službami není při použití internetu a dostupné dopravě žádný problém.
V Česku sice změnou adresy neovlivníme naši daňovou povinnost, protože daně jsou pro všechny občany stejné, ať bydlíme v Praze nebo Novém Jičíně. Můžeme však změnou bydliště zvýšit příjmy. V Praze nebo Brně je více pracovních možností s možností vyššího finančního ohodnocení. Výši příjmu neovlivňuje pouze vykonávaná práce, ale taky místo, kde je vykonávána. V Česku není ještě příliš rozšířené se za prací stěhovat, přitom vzdálenosti v Česku jsou oproti jiným zemím krátké.
Pramen: Český statistický úřad: „Struktura mezd zaměstnanců 2011“
Další články k tématu Mzdy pod lupou