Poradna: Druhé zaměstnání v důchodu a sleva na pojistném
štítek Penze čtení na 3 minuty | přečteno 1844×
Věra: Jsem v důchodu a stále pracuji na zkrácený úvazek, ze kterého neplatím sociální pojištění. Nyní mám možnost pracovat pro jiného zaměstnavatele zase na zkrácený úvazek, pracovala bych ještě méně hodin týdně než pro prvního zaměstnavatele. Budu mít i ve druhém zaměstnání nárok na slevu na pojištění?
Od letošního roku mají výdělečně činní starobní důchodci nárok na slevu na pojistném. Dle § 7d zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti č. 589/1992 Sb. platí, že zaměstnanec, který je poživatelem starobního důchodu, má nárok na slevu na pojistném na důchodové pojištění za kalendářní měsíc, pokud dosáhl důchodového věku a pobírá starobní důchod v plné výši.
Související
Jak vysoká je sleva na důchodovém pojištění?
Výše slevy přitom činí 6,5 %, přičemž výše slevy se vypočítává z hrubé mzdy. Výše slevy je stejná ve všech případech, nezohledňuje se výše důchodu ani výše mzdy. Nemocenské pojištění zaměstnanci pobírající řádný starobní důchod stále platí, a sice v sazbě 0,6 %, stejně jako ostatní zaměstnanci. Rovněž nemají pracující starobní důchodci nárok na žádnou slevu na zdravotním pojištění.
Práce pro dva zaměstnavatele současně a sleva
V případě, že budete pracovat pro druhého zaměstnavatele, tak budete mít nárok na slevu na důchodovém pojištění i v druhém zaměstnání. Legislativou není stanoveno, že slevu na důchodovém pojištění je možné uplatňovat pouze u jednoho zaměstnavatele.
Praktický příklad
Paní XY je v řádném starobním důchodu a pracuje na plný úvazek s hrubou měsíční mzdou 44000 Kč. Sleva na důchodovém pojištění činí 2860 Kč (6,5 % z 44000 Kč). O slevu na důchodovém pojištění má paní XY vyšší čistou mzdu oproti zaměstnancům v předdůchodovém věku, kteří nemají na slevu na důchodovém pojištění nárok. Paní XY má tedy čistou mzdu na účet ve výši 37726 Kč, protože je jí z hrubé mzdy sraženo zdravotní pojištění 1980 Kč, nemocenské pojištění 264 Kč a daň z příjmu 4030 Kč. Při výpočtu daně z příjmu má paní XY nárok na slevu na poplatníka ve výši 2570 Kč jako ostatní zaměstnanci.
Paní YX je v řádném starobním důchodu a pracuje na zkrácený úvazek pro dva zaměstnavatele. Hrubou mzdu má u každého zaměstnavatele ve výši 22000 Kč. Výše slevy na důchodovém pojištění u každého zaměstnavatele činí 1430 Kč (6,5 % z 22000 Kč). V souhrnu dosáhne paní YX na stejně vysokou slevu na důchodovém pojištění jako paní XY, protože mají stejně vysokou souhrnnou hrubou mzdu.
Co je potřeba si ohlídat?
O slevu na důchodovém pojištění si musí zaměstnanec požádat. Zaměstnanec musí nárok na slevu na důchodovém pojištění doložit, a sice:
- a) doložením rozhodnutí o přiznání starobního důchodu a čestným prohlášením o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši, nebo
- b) potvrzením plátce důchodu o pobírání starobního důchodu v plné výši s uvedením dne, od něhož výplata starobního důchodu v plné výši náleží
Závěrem
Slevu na důchodovém pojištění budete moci čerpat i v druhém zaměstnání na zkrácený úvazek. Budete si však muset o ni požádat a zaměstnavateli doložit, že na ni máte nárok. Vzhledem k tomu, že slevu na důchodovém pojištění již uplatňujete v aktuálním zaměstnání, tak máte s podáním žádosti u zaměstnavatele zkušenosti.