Co nám přichystaly centrální banky na konci roku?

štítky Investování Měnová politika čtení na 2 minuty | přečteno 212×

foto: Canva, ilustrační fotografie

Poslední tři roky byly v centru pozornosti investorů centrální banky. Boj s inflací donutil centrální bankéře zvedat úrokové sazby. Většina centrálních bank začala zvedat sazby přibližně ve stejnou dobu. Tato jednota však byla brzy narušena, jednak výškou sazeb a následně pak dobou, kdy centrální banky začaly sazby snižovat. Rozdílnost v měnové politice se projevuje bezprostředně na měnovém kurzu a na výnosech státních dluhopisů.

Nečekaně jestřábí Fed

Tento rok americký Fed snížil svoje sazby třikrát přesně podle svých předpovědí. Avšak na posledním prosincovém zasedání hrozilo, že sazby zůstanou na stejné úrovni. Fed snížil svůj výhled na výši úrokových sazeb pro rok 2025. Místo očekávaných čtyř snížení sazeb nás čekají pouze dvě. To je velmi jestřábí perspektiva. Důvodem, proč se Fed rozhodl výrazně redukovat výhled na sazby, je problém s inflací. Americká inflace je pořád ještě vysoko nad dvouprocentním inflačním cílem. Navíc v posledních třech měsících inflace stagnuje. Fed se rozhodl přitvrdit, takže americký dolar je v závěru roku velmi silný. Jestli se nic zásadního nezmění, měl by zůstat silný i po celý rok 2025.

Jestřábí perspektiva Fedu je však špatnou zprávou pro zlato a kryptoměny. Konzervativní investoři budou dávat přednost americkým dluhopisům před žlutým kovem. Vyšší úrokové sazby znamenají méně peněz pro rizikové investice, mezi které se bitcoin a ostatní kryptoměny stále počítají.

ECB zahnaná v koutě

V nezáviděníhodné pozici se ocitla evropská centrální banka. Jelikož evropská ekonomika roste velmi slabě, okolo jednoho procenta, ECB nemá jinou možnost než sazby snižovat, aby povzbudila již tak skomírající evropskou ekonomiku. Christine Lagardeová na své poslední tiskové konferenci připustila, že ECB bude na každém dalším zasedání snižovat sazby standardně o 25 bazických bodů. Úroková sazba na euru by na konci roku měla dosáhnout 1,5 %. Pokud americký Fed dostojí své předpovědi, sazby na dolarech budou na 3,9 %. Rozdíl mezi eurem a dolarem bude víc než markantní.

Investoři tak nebudou mít dostatečný důvod držet euro. Tato situace se již dnes propisuje na kurzu eura k dolaru. Euro by mělo i v dalších měsících oslabovat. Slabé euro bude mít proinflační charakter, protože Evropa nakupuje ropu a zemní plyn v dolarech. Měnová politika a výška sazeb budou ústředním tématem i v roce 2025.

Matěj Široký

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí