Bezdůvodná výpověď od zaměstnavatele? Ne
štítky Právo Zaměstnání přečtete do minuty
Zaměstnavatel může samozřejmě dát zaměstnanci výpověď, vždy však v souladu se zákoníkem práce. V praxi to znamená, že zaměstnavatel může dát zaměstnanci pouze odůvodněnou výpověď.
Výpovědní důvody zaměstnavatele jsou uvedeny v § 52 a následujících zákoníku práce. V praxi nejčastějším výpovědním důvodem je nadbytečnost zaměstnance. Zaměstnavatel nemůže pracovní poměr výpovědí ukončit okamžitě, musí být dodržena výpovědní lhůta.
Související
Dvouměsíční výpovědní lhůta
Zákonná dvouměsíční výpovědní lhůta začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce po jejím doručení zaměstnanci. Zaměstnavatel si nemůže výpovědní lhůtu zkrátit. Pokud chce zaměstnavatel ukončit se zaměstnancem pracovní poměr co nejdříve, potom je nutná vzájemná dohoda zaměstnavatele se zaměstnancem. S takovým postupem by musel zaměstnanec souhlasit, neboť vzájemná dohoda je dvoustranným právním aktem.
Praktický příklad
Zaměstnavatel XY má ekonomické problémy, aby mohl i v budoucnu působit na trhu, tak provádí reorganizaci a snižuje počet zaměstnanců. Pan David je jedním ze zaměstnanců, kteří obdrží začátkem května výpověď pro nadbytečnost. Pan David bude tedy v zaměstnaneckém poměru až do konce července. Během měsíců června a července poběží panu Davidovi dvouměsíční výpovědní lhůta.
Výpověď během smlouvy na dobu určitou
Zaměstnavatel může dát odůvodněnou výpověď v souladu se zákoníkem práce i zaměstnanci pracujícímu na smlouvu na dobu určitou. I v těchto případech musí být dodržena zákonná dvouměsíční lhůta. Ani pracovní poměr sjednaný na dobu určitou nemůže být výpovědí ze strany zaměstnance ukončen ihned.
Další články k tématu Výpověď pod lupou