Čínská rizika: regulace trhu
štítky Investice Politika čtení na 2 minuty
Čína zažila za posledních 30 let obrovský ekonomický boom. Z rozvojové země se stal světový lídr aspirující na to stát se protipólem USA v současném světě. Díky zvládnutí pandemie koronaviru jako první na světě navíc Čína získává náskok přede všemi rozvinutými ekonomikami. Uvnitř si ovšem nese své domácí problémy. Jaké to jsou?
Konec „čínského zázraku“
Čína využila svého lidského potenciálu a na konci 70. let se ekonomicky začala otevírat světu. Tvrdý komunismus vytlačily kapitalistické prvky, země nalákala množství investorů na levnou pracovní sílu. Vytvářela také velmi zajímavé pobídky pro zahraniční investory. Jakékoliv zahraniční firmě poskytla cokoliv, jen aby ji přiměla v Číně investovat. Mít zde svou továrnu se stalo módním trendem. Avšak v poslední době změnila země tón a kurz a z přílivu zahraničních investorů se postupem času stalo politické nebezpečí.
Související
Zásahy čínských regulátorů
Podle prestižního The Wall Street Journal připravily červencové zásahy čínské vlády investory z celého světa o 400 miliard dolarů. Vláda začala vyhlašovat různé regulace, které mají omezit čínské firmy napříč sektory. V důsledku toho si mnoho investorů položilo otázku, zda je důvěryhodné a vyplatí se ještě v Číně investovat. Ztráta 400 miliard dolarů na akciových trzích odpovídá v podstatě krachu jedné velké společnosti. Velké firmy jako Samsung, Walmart a nebo JP Morgan dosahují burzovní kapitalizace, která se přibližuje ztrátě za červenec.
Americké penzijní fondy v ohrožení
Penzijní fondy v USA mají velký strach z investic v Číně. Jelikož se ví o vzájemné rivalitě obou zemí, je pravděpodobné, že eskalaci konfliktu můžeme zažít především na finančních trzích. Pokud bude pokračovat výprodej čínských akcií, nepříjemně to ovlivní americké penzisty, kteří počítají s každoročním příjmem generovaným tamními penzijními fondy. Jejich silná lobby tak bude jistě tlačit na amerického prezidenta, aby spor vyřešil. Otázkou je, zda se Čína nechá zastrašit, anebo bude pokračovat ve své politice zohledňující pouze čínské zájmy.