Daňové povinnosti předdůchodce
štítky Daně Penze přečtete do minuty
I předdůchodci mohou mít zdanitelné příjmy a potom mají povinnost podávat daňové přiznání a při výkonu samostatné výdělečné činnosti i přehledy o příjmech a výdajích.
V praxi mají předdůchodci nejčastěji zdanitelné příjmy formou nájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu. Příjem z nájmu mohou mít předdůchodci libovolně vysoký a musí ho vždy zdanit. Příjem z nájmu se uvádí do daňového přiznání a je potřeba vyplnit přílohu číslo dva daňového přiznání. Výdaje pro příjmy z nájmu je možné uplatnit ve skutečné výši nebo výdajovým paušálem. Příjem z nájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu nepodléhá platbě na sociálním a zdravotním pojištění.
Související
Samostatná výdělečná činnost
Předdůchodci mohou vykonávat i samostatnou výdělečnou činnost během pobírání vlastních naspořených peněz ze své smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. V takovém případě musí odevzdat nejenom daňové přiznání, ale i přehledy o příjmech a výdajích pro Okresní správu sociálního zabezpečení a příslušnou zdravotní pojišťovnu. Platí tedy nejenom daň z příjmu, ale i sociální pojištění a zdravotní pojištění.
Přivýdělek po část roku
Někteří předdůchodci si přivydělávají pouze po část roku, zpravidla na některou z pracovních dohod. V takovém případě nevyužijí během roku v plném rozsahu slevu na poplatníka a za předpokladu, že je jim z pracovních dohod odvedena nějaká daň z příjmu fyzických osob během roku, tak po podaném daňovém přiznání obdrží odvedenou daň z příjmu fyzických osob zpět. V některých případech v plném rozsahu, v jiných alespoň v částečném rozsahu, konkrétní částka závisí na výši odvedené daně během roku a poměrné výši slevy na poplatníka uplatněné během roku. Za celý rok 2021 náleží sleva na poplatníka ve výši 27840 Kč.
Další články k tématu Předdůchod