Zdanění dědictví a darů
štítek Daně čtení na 2 minuty
Mezi pasivní příjmy patří i dědictví a dary. Povinné pojistné se z těchto příjmů neplatí nikdy. Kdy je však nutné počítat s platbou daně z příjmu fyzických osob?
Od daně z příjmu fyzických osob jsou dle § 4a osvobozeny příjmy nabyté z dědictví nebo odkazu. Dědictví tedy nepodléhá dani z příjmu fyzických osob. Z případného prodeje zděděných nemovitostí se v případě nedodržení časového testu již daň z příjmu platí.
Související
Praktický příklad
Dušan zdědil po zemřelém otci byt, ve kterém otec bydlel déle než 20 let. Dušen může zděděnou nemovitost ihned prodat a příjem nebude podléhat dani z příjmu fyzických osob, neboť je splněn časový test u prodeje nemovitosti v délce pěti let. Pro daňové účely se totiž počítá i doba vlastnictví nemovitosti zůstavitelem.
Bezúplatné příjmy formou daru
Od daně z příjmu fyzických osob jsou osvobozeny bezúplatné příjmy od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, když se jedná o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů. Dále jsou osvobozeny dary od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou. Ostatní dary ale jenom, pokud jejich úhrn od téhož poplatníka ve zdaňovacím období nepřevyšuje částku 15 000 Kč.
Oznamovací povinnost
Finančnímu úřadu je nutné oznamovat daňově osvobozené příjmy nad 5 miliónů korun. V praxi se přitom jedná zejména právě o dědictví či dary. V případě, že takový vysoký daňově osvobozený příjem plyne do společného jmění manželů, tak stačí, kdy oznamovací povinnost splní jen jeden z nich.
Praktický příklad
Tomáš obdržel od svého otce finanční dar v částce 200 000 Kč. Tento příjem nebude Tomáš nikde uvádět, neboť jsou splněny zákonné podmínky pro daňové osvobození.
Další články k tématu Zdanění pasivních příjmů