Cestovní pojištění je jistotou

štítek Pojištění čtení na 4 minuty

foto: freeimages.com, ilustrační fotografie

Krásné dny dovolené strávené v zahraničí jsou nejpříjemnější části roku. Celá rodina se na dovolenou těší, ať už se vyráží k moři, do hor nebo za památkami. Ve všech případech je vhodné mít uzavřeno cestovní pojištění.

Všichni občané s trvalým pobytem v Česku jsou zdravotně pojištěni u některé ze sedmi zdravotních pojišťoven působících na trhu. Každý pojištěnec, tedy i malé děti, mají od své zdravotní pojišťovny vystaven průkaz pojištěnce, což je malá plastová kartička. Tento průkaz má mezinárodní zkratku EHIC (European Health Insurance Card) a slouží i k uplatnění práva na čerpání lékařské zdravotní péče v členských zemích Evropské unie, Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska. „Čerpání zdravotní péče v zemích EU na základě zdravotní kartičky od naší zdravotní pojišťovny je omezeno. Především nárok nekryje náklady na spoluúčast, která může být velmi vysoká, proto je rozhodně dobré mít při dovolené v zemích EU uzavřeno vlastní komerční pojištění," vysvětluje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

Spoluúčast v EU je vysoká

Na základě průkazu od zdravotní pojišťovny je možné čerpat pouze zdravotní péči ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. V zemích Evropské unie je zpravidla zavedena spoluúčast, kterou je nutné při ošetření na základě průkazu od zdravotní pojišťovny hradit ve stejné výši jako místní občané. Míra spoluúčasti může být při přepočtu z eur na koruny velmi vysoká, při uzavření komerčního pojištění je přitom hrazena i spoluúčast. Míra spoluúčasti přitom v posledních letech v Evropě stoupá a tento trend bude pravděpodobně pokračovat, neboť náklady na zdravotní péči rok od roku rostou. „Zaplacenou částku spoluúčasti, která je v každé zemi EU odlišná, zdravotní pojišťovna po návratu do Česka v žádném případně neproplácí. Šetřit na cestovním pojištění při vycestování do ciziny není tedy rozumné," doplňuje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS. Výdaje na cestovní pojištění nejsou v porovnání s cenou dovolené vysoké, proto není vhodné vyjíždět na dovolenou bez cestovního pojištění. Výdaje za cestovní pojištění za pocit bezpečí a klidu rozhodně stojí.

Proč mít vlastní komerční pojištění?

Náklady na zdravotnictví rok od roku v členských zemích EU stoupají, neboť výdaje na zdravotní péči rostou rychleji než reálná ekonomika. I při cestě do země EU je lepší cestovat s vlastním komerčním pojištěním. Smlouvu a krytí vlastního komerčního pojištění je možné přizpůsobit rodinným požadavkům. S komerčním pojištěním je možné po dobu 24 hodin denně využívat asistenční službu, což je ve stresových situacích velká pomoc. Z cestovního pojištění jsou mimo spoluúčasti kryty i náklady na převoz do Česka a náklady na převoz ostatků. Náklady na převoz jsou velmi vysoké, jejich úhrada by bez cestovního pojištění znamenala velký zásah do rodinného rozpočtu. Evropskou kartičku zdravotního pojištění je možné využít pouze při dovolené v členských zemích EU, Islandu, Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku, v ostatních zemích je komerční pojištění naprostou nutností. Při dovolené ve vzdálenějších destinacích je vhodné volit cestovní pojištění u renomované pojišťovny, která je v této zemi známá, aby poskytovatel zdravotní služby ihned věděl, o co se jedná. „,Cestovní pojištění by mělo být samozřejmostí i při dovolené v zemích EU pro rodiny s dětmi, občany se zdravotními problémy nebo lidi cestující za adrenalinovými zážitky" dodává Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

Kde uzavřít cestovní pojištění?

Nabídka cestovního pojištění na trhu je velmi pestrá. Tarif lze snadno přizpůsobit způsobu trávení dovolené nebo cenové relaci v zemi, kde se cestuje na dovolenou. Náklady na kvalitní cestovní pojištění jsou zpravidla v řádech stokorun. Většina pojišťoven nabízí pro své stálé klienty slevu pro cestovní pojištění. Pokud již není čas se věnovat výběru cestovního pojištění, tak je zpravidla nejsnazší navštívit naší pojišťovnu. Cestovní pojištění nabízí i zdravotní pojišťovny. Cestovní pojištění lze v případě spěchu uzavřít i přes internet. Ve všech případech je však vhodné dobře znát práva a nároky vyplývající ze smlouvy. V případě nejasnosti je rozumné si vše zjistit a nebát se zeptat příslušného pracovníka pojišťovny, ať už osobně nebo telefonicky. Ve smlouvě je rovněž možné uzavřít i pojištění osobních věcí nebo pojištění odpovědnosti, což je rovněž velmi užitečné.

Za zdravotní péčí je možné cestovat

Do jiné členské země EU je možné cestovat i za poskytnutím ambulantní a lůžkové péče. Kdo za takovou zdravotní péčí vycestuje, ten musí počítat s tím, že danou zdravotní péči nejdříve sám uhradí a po předložení potřebných dokladů je mu tato zdravotní péče uhrazena příslušnou zdravotní pojišťovnou. Zdravotní péče v jiné členské zemi EU je přitom uhrazena pouze do částky, která je hrazena v Česku a tato péče musí být v Česku hrazena ze systému veřejného zdravotního pojištění.

O společnosti FINFOCUS

FINFOCUS je profesionální poradenská společnost, která neustále inovuje trendy v poradenství, aby vždy klient získal maximum. Chceme, aby náš klient dokázal rozlišit standard úrovně poradenství na trhu od poradenství FINFOCUS, které rozdělujeme do vysoce kvalifikovaných stupňů – exkluzivní, prémiové, privátní a firemní poradenství. Vyhrávejte nad penězi a vytvořte si budoucnost – strávíte v ní zbytek života!

Tiskové oddělení Dům financí

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Populární na Dům financí