Alibaba se vrhla i na dluhopisový trh, její 10tiletý bond nese 3,6 %

štítek Investice přečtete do minuty

foto: freeimages, ilustrační fotografie

Nestihli jste si koupit akcie Alibaba na americkém trhu? Teď máte šanci investovat do jejích dluhopisů. Jack Ma našel na finančních trzích novou zábavu. A není se čemu divit. Po akciích za 25 mld. USD se jen zaprášilo a poptávka po nich mnohonásobně převýšila nabídku. Podobné to bylo také s dluhopisy.

Alibabě stačilo poměrně fádní prohlášení, že se chystá emitovat dluh v hodnotě 8 mld. USD a refinancovat si z něj část stávajících úvěrů. Aby taky ne, když nabízený výnos může být dnes rekordně nízký. Na trh se dostal pětiletý dluhopis s výnosem 2,5 %, desetiletý s 3,6 % a dvacetiletý s 4,5 %. Tohle všechno doplnil ještě sedmiletý dluhopis a tříletý s variabilním kupónem. Zdá se Vám to málo? Velkým investorům se to ale líbilo natolik, že jejich poptávka dychtila po 57 mld. USD.

K tomuto číslu je ale třeba připomenout, že většina obchodníků se snaží svou objednávku nafouknout, protože předem tuší, že alokace bude nízká. Kvůli nedokončenému prospektu mělo fyzické obchodování s dluhopisem malé zpoždění, i to ale stačilo na vytvoření šedého trhu, kde se obchodovaly jednotlivé tranše již s nižším výnosem. Emise se zalíbila také Američanům, kteří zatím mají na Čínu nižší expozici a kvalitní dluhopisy jim otevřely nová dvířka.

Internetovému gigantovi se tímto podařilo zbořit další mýtus. Čínské společnosti většinou upisovaly svůj dluh s určitou regionální přirážkou, Alibaba ale získala pátý nejvyšší rating A+ a téměř se tak srovnala s americkými konkurenty typu Amazon či Oracle. Měkčí či méně transparentní účetní standardy v Číně většinou tlumily poptávku zahraničních investorů. Úspěch jedné firmy ale připravil velmi dobrou půdu pro ostatní a to i na trhu, kde byly letos emitovány dluhopisy bezmála za 4 biliony.

 Tomáš Kálal,

makléř Conseq Investment Management a.s.

Tiskové oddělení Dům financí

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Populární na Dům financí