Ve vlastním nebo v nájmu?

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Bydlení Finance Úvěry
Vydáno: 4. června 2012 0:00:00
zdroj: sxc.hu

Přestože nájemní bydlení nám dopřává větší svobodu, protože nejsme nikde vázání a můžeme se téměř během dne přestěhovat o stovky kilometrů dále a změnit práci, tak většina z nás preferuje vlastnické bydlení. Mít vlastní dům či byt je pro naši životní pohodu velmi důležité.

 

Osobní vlastnictví nám totiž přináší pocit jistoty a nezávislosti. Máme pocit, že se vždy máme kam vrátit, že máme místo, kde nikdo jiný nesmí a kde jsme svými pány. Investice do bydlení se navíc z dlouhodobého hlediska vyplácí, neboť ceny nemovitostí každoročně stoupají. Přestože např. krize snížila v letech 2008 a 2009 ceny nemovitosti ve světě, tak v současné době již ceny nemovitostí v mnoha zemích zase rostou.

 

Ceny nemovitosti opět porostou

Ekonomická krize srazila v mnoha zemích a lokalitách ceny nemovitostí o desítky procent. Špatné načasování hypotéky, tak znamená pro rodinný rozpočet velké nepříjemnosti. Přesto i během ekonomické krize ceny v některých zemích neustále rostly. Kde? Především v asijských zemích. V Hongkongu, Singapuru, ale i Číně stoupají ceny nemovitostí velmi významně. Z delšího časového období však opětovně v průměru porostou ceny i v Evropě. Proč? Přestože počet obyvatel nestoupá, tak počet domácností ano.

  • Čím dál více lidí žije „singles“.
  • Rozvodovost rok od roku stoupá. Rozvedená rodina přitom potřebuje dvě domácnosti místo jedné.

Pořízení vlastního bydlení je tedy správnou volbou i čistě z ekonomického hlediska. Nemovitost v dobré lokalitě se během let zhodnotí. O ceně nemovitosti však rozhoduje především její poloha. Jednak výběr města, ale i městské části. Zařízení bytu nebo domu se dá vždy změnit. V lokalitách s dobrou dostupností do centra, kvalitní infrastrukturou a pěkným prostředím budou ceny nemovitosti v budoucnu stoupat.

 

Kdy se vyplatí nájemní bydlení?

Přestože je vlastní bydlení s ohledem na budoucnost rodiny výhodnější a čím dříve se pořídí, tím více se ušetří na nákladech na nájemném, tak se nájemní bydlení v některých případech vyplatí. Kdy?

  • Nájemní bydlení preferují občané, kteří jsou dočasně kvůli práci mimo domov.
  • Dále mladší občané, kteří ještě přesně nevědí, kde chtějí žít a pracovat, nebo jim současná finanční situace nedovoluje pořídit si vlastní bydlení.

 

Bydlet ve městě či na vesnici?

Evropané mající dostatek finančních prostředků preferují bydlení kousek od velkoměsta v rodinném domku. Do práce je to kousek a současně žije rodina v klidném prostředí, na čerstvém vzduchu a mimo hektický život ve městě. Rozhodnutí, zda bydlet ve městě nebo na vestnici je velmi důležité. Obojí má své výhody a nevýhody a záleží pouze na každém, jak se rozhodne. Život na vesnici s sebou přináší žití v rodinném domku se zahradou a harmonii s přírodou. Do práce však musí člověk mnohdy daleko dojíždět, kultura a vyžití je rovněž daleko. Někdy musí dojíždět do školy i děti. Ve městě je dostatek pracovních příležitostí, zábavy či sportovního vyžití. Současně však rodina žije zpravidla v bytě s menší obytnou plochou a blízkém soužití s mnoha lidmi. Velmi moderní bydlení však nabízejí novostavby. Rodina tak může bydlet v komfortním bydlení ve městě. Důležité však je, aby byla velmi dobře vyřešena infrastruktura v okolí bydliště a vybavenost (školy, školky, obchody…).

 

Co takhle pronájem?

Vlastněná nemovitost je důležitým aktivem pro každou rodinu. Investice do nemovitosti může být i cestou, jak mít vysněný pasivní příjem z pronájmu. V době, kdy stoupá počet domácností a mnoho „singles“ mění často bydliště, je příjem z pronájmu zajímavým pravidelným finančním zdrojem.

  • V případě vysoké finanční naléhavosti nebo problémů v rodině lze navíc vždy vlastněnou nemovitost prodat a koupit levnější.

 

Co nejvíce rozhoduje o budoucí ceně nemovitosti?

V první řadě je to poloha nemovitosti, její vybavení a stav je až na druhém místě. Byty v Praze i v horším stavu budou vždy dražší než v jiných městech. O ceně nemovitosti rozhoduje trh, který tvoří lidé a firmy. Můžeme tedy říci, že cenu nemovitostí ovlivňuje především demografický vývoj. Na první pohled to zní divně, ale je tomu tak. Když se počet obyvatel v regionu zvyšuje, roste počet firem, které potřebují prostory. Současně roste počet obyvatel v regionu, kteří potřebují bydlení. Poptávka převyšuje nabídku a cena nemovitostí stoupá. Při poklesu obyvatel v regionu je tomu právě naopak. Do prosperujících oblastí (např. Praha, Brno…) se stěhují za prací lidé a cena nemovitostí stoupá. V některých regionech je to však naopak.

Reklama

Další články tématu

Díky hypotéce zaplatíte nižší daně

Hypotéční úvěr a úvěr ze stavebního spoření umožňují si snížit základ daně o zaplacené úroky....

Když na hypotéku nemáme?

Jestliže na hypotéku nedosáhneme nebo bychom neměli po splacení úvěru žádnou rezervu, tak je...

Hypotéku vybírejme pečlivě

Výběr hypotéky je jedním z nejdůležitějších rodinných finančních rozhodnutí. Splácení hypotéky...

Můj dům, můj hrad

Hypotéka je veliký finanční závazek. Někteří lidé však chtějí být neustále svobodní, mít volné...

Témata

Jak se správně zadlužit?

Většina z nás si během života potřebuje půjčit peníze. Je však velký rozdíl mezi dobrým a...

Mzdy v ČR

Aktuálně je v Česku nejnižší míra nezaměstnanosti ze všech členských zemí Evropské unie,...

Platíme daně

Při využití daňových slev a odpočtů má zaměstnanec vyšší čistou mzdu, kterou obdrží na účet od...

Dědictví

V rámci dědického řízení se nedědí pouze majetek a cennosti po zemřelém (zůstaviteli), ale...

Práce v důchodu

Každoročně stoupá počet pracujících penzistů. Za jakých podmínek mohou příjemci starobního,...

Reklama
Reklama

Neplacené volno

Kolik stojí neplacené volno a kdy lze čerpat?

V životě některých zaměstnanců dochází k situaci, že z různých důvodů potřebují čerpat volno nad zákonný rámec, v takových případech si mohou požádat o neplacené volno. Jaké jsou podmínky pro čerpání neplaceného volna?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.