Jak platit bezpečně přes internet?
štítky Nakupování Účty čtení na 3 minuty
Internetové bankovnictví je velmi pohodlné a při dodržení základních pravidel i bezpečné. Je však dobré být neustále ostražitý. Hackeři na naše osobní údaje na internetu přímo útočí. Především na naše přihlašovací údaje. Internetové bankovnictví je však vzhledem zasílání autorizačního kódu bezpečné. Stejně tak placení kartou při placení přes internet při dodržení základních pravidel.
Všechny banky vynakládají nemalé finanční prostředky na zvyšování bezpečnosti internetového bankovnictví. Zneužití citlivých údajů je v Česku nižší než v jiných vyspělých zemích světa. I samotné interntové bankovnictví však pomáhá. Elektronické zasílání výpisů z účtu je bezpečnější než papírové výpisy, které někteří občané mohou po určité době neroztrhané normálně do koše. Pomáhejme bankám tím, že budeme dodržovat základní pravidla. Na co si dát především pozor?
Související
Náš účet ovládejme pouze z našeho počítače
Jedním ze základních pravidel pro internetové bankovnictví je ovládání účtu pouze ze zabezpečených počítačů. Nejlépe pouze ze svého. Ve školách, internetových kavárnách nebo u dalších veřejně dostupných počítačů je vyšší riziko virů, které mohou získat potřebné přihlašovací údaje k přístupu k našemu účtu. Aby byl náš počítač bezpečný, tak je dobré mít aktualizované antivirové programy, programy na odstraňování spywaru a pravidelně provádět údržbu našeho počítače. Při práci z domova máme jistotu, že nám nikdo nebude nakukovat přes rameno a odezírat přístupové údaje a odběhnutí od rozdělané práce nemusí znamenat finanční pohromu. I když ovládáme svůj bankovní účet ze svého počítače, tak nikdy nepovolujme funkci automatického zapamatování hesla. Svůj počítač si udržujeme „zdravý“, tj. nepracujeme v neznámém prostředí, nenehráváme neznámé soubory, používáme co nejvíce legálních zabezpečovacích programů.
Pozor na phishing
I v Česku se stal v posledních letech populárním phising. Někteří občané obdrželi na svůj účet email, který vypadal jako skutečný od banky. V tomto emailu byl odkaz na webové stránky, které na první pohled vypadaly jako skutečné internetové stránky některé banky. Při zadávání přihlašovacích údajů však občané nevstupovali na svůj účet, nýbrž hackeři získávali citlivá data k přístupu do internetového bankovnictví. Banky však takové emaily nezasílají, proto je potřeba všechny nevěrohodné emaily ihned smazat. Banky vždy totiž své klienty nabádají, aby citlivé údaje nikomu nesdělovali.
Pravidelně kontrolujme účet
Výhodou internetového bankovnictví je možnost každodenní kontroly našeho účtu. Při objevení nesrovnalosti je můžeme ihned řešit a kontaktovat banku. Což je značná výhoda. Internetové bankovnictví umožňuje i změnu hesla. Vždy je dobré mít složité heslo složené s malých a velkých písmen a číslic. Složité heslo výrazně snižuje možnost jeho zneužití hackerem. Přihlašovací údaje je nutné vkládat vždy pouze na oficiální webové stránce naší banky.
Internetovou platbu pouze serióznímu obchodníkovi
Počet internetových obchodů rok od roku stoupá. Stejně tak obliba cenově výhodného nákupu z domova. I pozdě večer. Při placení zboží máme několik možností. Internetový převod volíme pouze u ověrených a seriózních obchodníků nebo u velkých hráčů na trhu. U menších obchodů nebo při našem prvním nákupu volíme raději platbu na dobírku. Máme tak jistotu, že nedojde k situaci, že zaplatíme a zboží nedostaneme. Internetové bankovnictví je vzhledem k autorizaci (např. přes SMS) jistější než placení bankovní kartou. Výhodou internetového nákupu je skutečnost, že objednané zboží můžeme bez udání důvodu do 14 dní vrátit. Tato výhoda u kamenného obchodu není, i když ji mnozí prodejci dobrovolně sami nabízí. U seriózních obchodníků je však internetové bankovnictví nejbezpečnější a nejpohodlnější. Při platbách přes internet máme díky výpisu z účtu vždy doklad o zaplacení. Při hotových platbách musíme schovávat doklady, což není tolik praktické. Archivace elektronických výpisů z účtu je snadná, levná ani nezabírá místo.
Další články k tématu Platby přes internet