Jak snižují daně výnos ze spořicího účtu?

štítky Daně Spoření čtení na 3 minuty | přečteno 6228×

foto: Canva, ilustrační fotografie

Většina občanů má část svých volných peněžních prostředků na spořicím účtu. Výhodou je okamžitá dostupnost těchto peněz a na rozdíl od běžného účtu lze při aktivním využívání účtu dosáhnout na zajímavé zhodnocení, i po postupném snižování úrokových sazeb jednotlivými bankami. Jak vysoké je zdanění výnosů?

Investoři pochopitelně ukládají své finanční prostředky do jiných atraktivnějších finančních produktů, přesto má spořicí účet své nezastupitelné místo v osobním finančním portfóliu, neboť ze spořicího účtu je možné převést peníze na běžný účet během okamžiku a následně s penězi volně disponovat.

Peníze na spořicím účtu jsou rychle dostupné

Na spořicím účtu je tak vhodné mít adekvátní finanční rezervu, kterou lze v případě nutnosti ihned použít. Konkrétní částka se samozřejmě liší v závislosti na konkrétní finanční situaci a životním stylu. Konzervativní občané budou mít na spořicím či terminovaném vkladu vyšší finanční prostředky než ostatní občané. Rovněž se situace liší v závislosti na potřeby peněz v čase apod.

Pojištění vkladů

Finanční prostředky na bankovních účtech (běžném spořicích, terminovaném…) jsou ze zákona pojištěny do částky 100000 euro. Spořicí účet je tedy velmi bezpečný a konzervativní finanční produkt. Limit je dostatečně vysoký a bohatší lidé mají své finanční prostředky uloženy na více účtech u různých bank. Limit se vztahuje na každou banku.

Praktický příklad

Pan YX má sjednána dva spořicí účty, na každém má cca 1,8 mil. korun. To znamená, že finanční prostředky na každém účtu má pan YX pojištěny v plném rozsahu. Každý účet u každé banky se sleduje zvlášť.

Skutečná výnosová sazba

Sjednanou úrokovou sazbou jsou zhodnocovány finanční prostředky uloženy na spořicím účtu, který je založen k běžnému bankovnímu účtu. Z připsaných úroků se však odvádí srážková daň, kterou banka automaticky strhává. Skutečná úroková sazba je tedy nižší než právě o odvod srážková daně. I v roce 2025 se odvádí ze spořicích účtů 15% sazba daně.

Praktický výpočet

Pan XY má na svém spořicím účtu roční úrokovou sazbu 3,5 %. Z připsaných měsíčních úroků ve výši 2000 Kč je tedy odvedena srážková daň ve výši 300 Kč (2000 Kč × 15 %) a čistý výnos ze spoření je tedy 1700 Kč (2000 Kč – 300 Kč). Čistá úroková sazba je v případě pana XY 2,98 % (3,5 % × 0,85).

Jednoduchý výpočet srážkové daně

Srážková daň snižuje výnosnost ze spoření. Každá banka má přitom povinnost srážkovou daň odvést. Při výpočtu srážkové daně se neuplatňují žádné slevy nebo daňové odpočty a nezohledňuje se příjmová nebo majetkové situace. Srážková daň je vždy stejná.

Změnou banky se neušetří

Stejná srážková daň platí pro všechny spořicí účty u všech bank. Změnou banky se nedá dosáhnout daňové úspory. Odvedou srážkovou daň ze spořicího účtu nelze obdržet zpět. Ani penzisté, kteří nemají jiné zdanitelné příjmy, nemohou obdržet srážkovou daň zpátky.

Hlídaní podmínek banky

Pro získání určité stanovené úrokové sazby u spořicího účtu je zpravidla potřeba splnit bankovní podmínky, např. provést určitý počet plateb pomocí bankovní karty při nákupech. Vždy je vhodné si splnění těchto podmínek pohlídat, aby nebylo úročení zbytečně nižší.

Finanční limity

Banky nabízí „prémiovou“ úrokovou sazba u spořicích účtů do určité částky a částka nad uvedený limit je již úročena nižší sazbou. Při vyšších volných finančních prostředcích je pochopitelně výhodnější si zřídit více bankovních účtů u různých bank.

Petr Gola

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí