Poradna: Příjmově povedený rok a sazba daně z příjmu
štítek Daně čtení na 3 minuty | přečteno 575×
Václav: V posledních letech mi zaměstnavatel mzdu příliš nezvyšoval, tak jsem začal v roce 2024 při zaměstnání podnikat. Dařilo se mi. Nakonec mám veškeré roční příjmy cca 1,7 miliónu korun, což jsem nepředpokládal. Nebudu muset nakonec všechny příjmy zdaňovat 23% sazbou daně z příjmu?
Vyšší 23% sazbě daně z příjmu fyzických osob bude podléhat pouze zdanitelný příjem nad 1582812 Kč. Do daňového základ za rok 2024 ve výši 1582812 Kč je sazba daně z příjmu 15 %, přičemž není rozhodující, o jaký zdanitelný příjem se jedná. Sazby daně z příjmů jsou stejné pro příjmy ze zaměstnání, z podnikání či z nájmu. Z důvodu překročení prvního daňového pásma tedy nepodléhá vyšší daňové sazbě celý zdanitelný příjem, ale pouze část daňového základu nad 1582812 Kč.
Související
Zákonná úprava
Dle § 16 zákona o dani z příjmu č. 586/1992 Sb. platí, že je sazba daně z příjmu fyzických osob:
- a) 15 % do základu daně ve výši 36násobku průměrné mzdy (tj. za rok 2024 do částky 1582812 Kč)
- b) 23 % pro část základu daně nad 36násobek průměrné mzdy (tj. za rok 2024 nad částku 1582812 Kč)
Daňové přiznání
Do daňového přiznání za rok 2024 budete tedy uvádět nejenom příjmy ze závislé činnosti (dle § 6 zákona o dani z příjmu), ale i ze samostatné výdělečné činnosti (dle § 7 zákona o dani z příjmu). Daňovým základem pro příjmy ze samostatné výdělečné činnosti je příjem ponížený o související výdaje. Pokud jste v částce uvedené v dotazu nezohlednil výdaje, tak byste měl celkový daňový základ nižší než 1582812 Kč a celý zdanitelný příjem by podléhal nižší 15% sazbě daně z příjmu.
Skutečné výdaje nebo výdajový paušál
Pro příjmy ze samostatné výdělečné činnosti je možné uplatnit výdaje ve skutečné výši nebo příslušným výdajovým paušálem. Sazby výdajového paušálu jsou 80 %, 60 %, 40 % a 30 % v závislosti na vykonávané činnosti:
- 80% výdajový paušál pro příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného
- 60% výdajový paušál pro příjmy ze živnostenského podnikání
- 40% výdajový paušál z jiných příjmů ze samostatné výdělečné činnosti
- 30% výdajový paušál z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku Při uplatnění ročního výdajového paušálu se stanoví výdaje příslušným procentem z ročních příjmů.
Vyplnění přílohy číslo jedna daňového přiznání
Při příjmech ze samostatné výdělečné činnosti, i když se jedná o přivýdělek k zaměstnání, je nutné vyplnit přílohu číslo jedna daňového přiznání a musí se vyplnit klasické čtyřstránkové daňové přiznání. Na samotný výpočet roční daně z příjmu fyzických osob nemá vliv, zdali byla samostatná výdělečná činnost vykonávána při zaměstnání či nikoliv nebo kolik měsíců během roku byla samostatná výdělečná činnost vykonávána. Rozhodujícím údajem je souhrnný roční daňový základ.
Potvrzení o zdanitelných příjmech
K daňovému přiznání budete muset doložit potvrzení o zdanitelných příjmech, o které musíte požádat svého zaměstnavatele. V tomto potvrzení bude uvedena zejména souhrnná hrubá roční mzda a souhrnná zaplacená částka zálohové daně z příjmu během roku 2024.
Nezapomeňte na přehledy
Při příjmech ze samostatné výdělečné činnosti je nutné vyplnit a odevzdat na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení a příslušné zdravotní pojišťovně přehled. Do přehledů se uvedete pouze daňový základ ze samostatné výdělečné činnosti.