Kdy podnikající student platí pouze zdravotní pojištění?

štítky Pojištění Studium čtení na 3 minuty

foto: Canva, ilustrační fotografie

Výkon samostatné výdělečné činnosti při studiu je považován za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ. Při nízkém zisku platí podnikající studenti pouze zdravotní pojištění.

Od roku 2024 je zrušena daňová sleva na studenta. V daňovém přiznání uplatní podnikající studenti pouze základní daňovou slevu na poplatníka, stejně jako ostatní daňoví poplatníci. Za rok 2024 činí sleva na poplatníka 30840 Kč. Z důvodu uplatnění slevy na poplatníka se neplatí daň z příjmu až do ročního daňového základu ve výši 205600 Kč. V takovém případě totiž sleva na poplatníka sníží vypočtenou daň z příjmu až do nuly.

Legislativní úprava pro vedlejší činnost

Pro účely placení sociálního pojištění jsou podmínky pro výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti uvedeny v § 9, odstavci 6) zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb., přičemž jedním z důvodů je právě studium. V zákoně o pojistném na veřejné zdravotní pojištění č. 592/1992 Sb., v odstavci v § 3a, odstavci 3) je stanoveno, že minimální vyměřovací základ neplatí pro osobu, ze kterou je plátcem pojistného stát.

Vedlejší činnost a roční výdajový paušál

Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti je možné si plnit daňové povinnosti vstupem do dobrovolného měsíčního paušálního režimu. Při vedlejšáku však je hrubý zisk zpravidla nižší a v takových případech se nejčastěji vyplatí uplatnění ročního výdajového paušálu. Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se v praxi nejčastěji uplatňuje 60% (ostatní živnost) nebo 40% výdajový paušál (ostatní činnosti).

Skutečný vyměřovací základ

Osoby samostatně výdělečně činné vykonávající hlavní činnost bez vstupu do dobrovolného měsíčního daňového paušálu musí při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění dodržet minimální vyměřovací základ. V případě výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se však sociální i zdravotní pojištění vypočítává ze skutečného vyměřovacího základu. Pro výpočet sociálního pojištění je skutečný vyměřovací základ ve výši 55 % daňového základu a pro výpočet zdravotního pojištění je skutečný vyměřovací základ ve výši 50 % daňového základu.

Neplacení sociálního pojištění

Pokud je hrubý zisk do limitu tak se dokonce sociální pojištění z výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti vůbec neplatí. Pro celý kalendářní rok 2024 je limitem pro neplacení sociálního pojištění hrubý zisk do 105520 Kč. Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti po část roku se limit poměrně snižuje.

Praktický příklad

Student vysoké školy XY si po celý kalendářní rok 2024 přivydělával vedlejší samostatnou výdělečnou činností. Hrubý zisk (tj. příjem ponížený o související výdaje) má 100000 Kč. Vzhledem k relativně nízkému hrubému zisku bude student XY platit za celý rok 2024 pouze zdravotní pojištění.

  • Daň z příjmu se neplatí z důvodu uplatnění slevy na poplatníka.
  • Sociální pojištění se neplatí, protože hrubý zisk je do limitu pro neplacení sociálního pojištění.
  • Roční zdravotní pojištění činí 6750 Kč (100000 Kč × 50 % × 13,5 %). Celkové daňové zatížení studenta XY činí pouze 6,75 % z dosaženého zisku. Zdanění nízkého zisku při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti je velmi příznivé, neboť se platí pouze zdravotní pojištění.

Odevzdané daňové formuláře

Student XY z výše uvedeného praktického příkladu bude muset za rok 2024 vyplnit a odevzdat všechny formuláře vztahující se k výpočtu přímých daní, tedy daňové přiznání pro FÚ, přehledy pro zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou OSSZ. Student XY bude muset odevzdat všechny tři formuláře, přestože bude platit pouze zdravotní pojištění.

Petr Gola

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí