Jak vysoký je průměrný invalidní důchod?
štítky Invalidita Osobní finance Penze Pojištění čtení na 2 minuty
Samotná částka invalidního důchodu závisí na průběhu pojištění před vznikem invalidity a přiznaném stupni invalidity. V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního stupně, druhého stupně a třetího stupně.
Částku invalidního důchodu ovlivňuje právě přiznaný stupeň invalidity, získaná doba pojištění (včetně dopojištěné doby pojištění) a osobní vyměřovací základ (průměrná mzda za odpracované roky před vznikem invalidity).
Související
Věk žadatele o invalidní důchod nehraje roli
Do výpočtové formule invalidního důchodu nijak nevstupuje věk žadatele o invalidní důchod. V praxi tedy neplatí, že padesátníci musí mít vyšší invalidní důchod než třicátníci, když platili více let sociální pojištění. Při výpočtu invalidního důchodu se totiž doba pojištění dopočítává a osobní vyměřovací základ je průměrnou mzdou.
Základní výměra a procentní výměra invalidního důchodu
Každý invalidní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Základní výměru mají všichni příjemci invalidního důchodu stejně vysokou a v roce 2024 činí 4400 Kč. Stejnou částku základní výměry důchodu mají tedy příjemci invalidního důchodu prvního stupně i třetího stupně. Procentní výměru invalidního důchodu následně ovlivňuje samotný průběh pojištění invalidního důchodce.
Stupeň invalidity a částka invalidního důchodu
Zásadním způsobem procentní výměru důchodu ovlivňuje právě stupeň invalidity. Výše procentní výměry invalidního důchodu je za každý rok pojištění následující:
- 0,5 % výpočtového základu u invalidního důchodu prvního stupně
- 0,75 % výpočtového základu u invalidního důchodu druhého stupně
- 1,5 % výpočtového základu u invalidního důchodu třetího stupně
Průměrné invalidní důchody
V březnu letošního roku činil průměrný invalidní důchod prvního stupně 10010 Kč, průměrný invalidní důchod druhého stupně 11753 Kč a průměrný invalidní důchod třetího stupně 17365 Kč.
„Částečné invalidní důchody“ jsou nízké
Zejména invalidní důchod prvního stupně a invalidní důchod druhého stupně je nízký a finančně vyjít pouze s takto vysokou měsíční penzí nelze. U invalidních důchodců prvního stupně a druhého stupně se tedy předpokládá, že budou i během pobírání invalidního důchodu v omezeném rozsahu pracovat nebo podnikat. Vlastní příjem k invalidnímu důchodu prvního stupně a druhého stupně je v podstatě nutností.