Výpověď musí být písemná
štítky Právo Zaměstnání přečtete do minuty
Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď kdykoliv. Výpověď však musí být podána písemně, jinak se k ní nepřihlíží. Jaké důvody musí mít zaměstnanec pro podání výpovědi zaměstnavateli?
Zatímco zaměstnavatel může zaměstnanci dát pouze odůvodněnou výpověď v souladu se zákoníkem práce, tak zaměstnanec může podat výpověď i bez uvedení důvodu. Písemná výpověď podaná zaměstnancem může být tedy velmi stručná, v podstatě stačí uvést, že zaměstnanec podává výpověď. V praxi je vhodné si jedno podání výpovědi nechat zaměstnavatelem potvrdit – tj. mít podepsané převzetí výpovědi zodpovědným pracovníkem zaměstnavatele.
Související
Proč si výpověď důkladně promyslet
V případě, že zaměstnanec podá výpověď a následně si své rozhodnutí rozmyslí, tak nelze výpověď jenom tak snadno vzít zpět. Dle § 50 zákoníku práce může být výpověď odvolána pouze se souhlasem druhé smluvní strany, tedy se souhlasem zaměstnavatele. Odvolání výpovědi i souhlas s jejím odvoláním musí být písemné.
Podání výpovědi nemá vliv na výši hrubé mzdy
Po podání písemné výpovědi běží výpovědní lhůta, během které pobírá zaměstnanec stále hrubou mzdu od svého zaměstnavatele. Podání výpovědi přitom neznamená snížení výplaty nebo nějaké její krácení.
Smlouva na dobu určitou a výpověď
Výpovědí může samozřejmě zaměstnanec ukončit i pracovní poměr sjednaný na dobu určitou. I během trvání pracovní smlouvy na dobu určitou je možné kdykoliv podat výpověď. Výpovědní lhůta je přitom i v těchto případech stejná jako při podání výpovědi u smlouvy na dobu neurčitou.
Další články k tématu Výpověď zaměstnance