První pracovní smlouva
štítky Právo Zaměstnání přečtete do minuty | přečteno 5×
Uzavření první pracovní smlouvy může být odrazovým můstkem pro vynikající pracovní kariéru. Všechny pracovní smlouvy je vhodné archivovat, v budoucnu se mohou hodit pro řešení sporů nebo pro prokazování důchodových nároků.
V pracovní smlouvě musí být vždy uveden: druh práce, místo výkonu práce a den nástupu do práce. Pracovní smlouva je dvoustranný právní dokument, s obsahem pracovní smlouvy musí tedy souhlasit zaměstnanec i zaměstnavatel. V praxi je možné mít uzavřeno i několik pracovních smluv současně, tedy pracovat pro více zaměstnavatelů.
Související
Zkušební doby se není třeba bát
Většina zaměstnavatelů chce mít v pracovní smlouvě ujednánu zkušební dobu, během které lze snadno a bezdůvodně ukončit pracovní poměr, jestliže se zaměstnanec neosvědčí a nevykonává práci dle představ zaměstnavatele. Někteří absolventi jsou ze sjednání zkušební doby nervózní. Není důvod. Zaměstnavatelé nemají zájem rychle a často měnit zaměstnance. Zapracování každého nového zaměstnance stojí peníze a čas. Cílem úspěšných podniků je nízká fluktuace zaměstnanců. Pokud tedy absolvent při pracovním pohovoru přesvědčil o svých znalostech, dovednostech a lidských kvalitách, potom nemusí mít strach, že během zkušební doby s ním zaměstnavatel ukončí pracovní poměr kvůli nějaké drobnosti.
Pozor na smlouvu na dobu určitou
Pracovní smlouva může být sjednána i na dobu určitou, v těchto případech je nutné počítat s tím, že pracovní poměr skončí uplynutím doby. Vhodné je tedy v dostatečném předstihu před sjednaným datem situaci řešit a případně si hledat nové pracovní uplatnění, když zaměstnavatel s prodloužením pracovní smlouvy na dobu určitou již nepočítá. Na základě skončení pracovní smlouvy na dobu určitou nenáleží odstupné.
Další články k tématu První zaměstnání