Příjem v penzi a zvýšení důchodu
štítky Penze Zaměstnání přečtete do minuty
Příjemci starobního důchodu mají při splnění zákonných podmínek nárok na přepočítání důchodu. Za jakých podmínek se starobní důchod zvýší?
Starobní důchodci si mohou v řádném důchodovém věku libovolně přivydělat a mít i nadstandardní příjmy. Současnému příjmu starobního důchodu a mzdy ze zaměstnání nebo zisku z podnikání tedy nic nebrání.
Související
Jak je průměrné zvýšení vysoké?
Pokud je navíc výdělečnou činností během pobírání starobního důchodu získána doba pojištění v rozsahu 360 kalendářních dní, potom se starobní důchod zvýší o 0,4 % výpočtového základu. Zvýšení se v průměru pohybuje od 70 Kč do 130 Kč. Výdělek v penzi však zvyšuje měsíční částku starobního důchodu pouze za předpokladu, že takový příjem zakládá účast na pojištění. Sociální pojištění se přitom neplatí z práce na některou z pracovních dohod s hrubou odměnou do limitu. Naproti tomu ze zkráceného úvazku se sociální pojištění vždy platí, i když je hrubá mzda nižší minimální mzda stanovená pro práci na plný úvazek.
Praktický příklad
Paní Hana je v řádném starobním důchodu a pracuje na dohodu o dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10000 Kč. Když je hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce 10000 Kč a méně, potom se z hrubé odměny neplatí sociální pojištění. Paní Hana tedy nemá nárok na zvýšení starobního důchodu z důvodu práce na dohodu o provedení práce.
Předčasný důchod se nezvýší
Až do dosažení řádného důchodového věku nemohou mít příjemci předčasného důchodu příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. V praxi si tedy nejčastěji přivydělávají na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10000 Kč a méně. To znamená, že z důvodu výdělečné činnosti jim nemůže být starobní důchod výdělečnou činností zvýšen.
Další články k tématu Zvýšení důchodu