Zkrácený úvazek a daňové přiznání
štítky Daně Zaměstnání čtení na 2 minuty
V praxi dochází k situaci, že zaměstnanec pracující na plný úvazek nemusí podávat daňové přiznání a zaměstnanec pracující na zkrácený úvazek však ano. Proč?
Zaměstnanec, který pracuje po celý rok pouze pro jednoho zaměstnavatele na plný úvazek, který nemá žádné jiné zdanitelné příjmy, nemá žádné daňové starosti a požádá zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Zaměstnanec pracující třeba pouze jeden měsíc v roce pro dva zaměstnavatele na zkrácený úvazek současně však musí daňové přiznání podat.
Související
Daňové přiznání za rok 2021 musí totiž mimo jiné vždy podat i zaměstnanci, kteří pracují alespoň v některém měsíci roku 2021 pro dva zaměstnavatele současně, když jim z obou zaměstnání byla odvedena zálohová daň z příjmu.
Příklad 1) Dva zkrácené úvazky
Paní Gabriela pracuje po celý rok 2021 současně pro dva zaměstnavatele na zkrácený úvazek. Za rok 2021 si musí paní Gabriela sama podat daňové přiznání. Od obou zaměstnavatelů si vyžádá potvrzení o zdanitelných příjmech.
Příklad 2) Zkrácený úvazek + DPP
Paní Markéta pracuje po celý rok 2021 pro zaměstnavatele XY na zkrácený úvazek a v letních měsících si přivydělává pro zaměstnavatele AB na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou vždy 10000 Kč. Paní Markéta si nemusí podávat daňové přiznání, neboť z dohody o provedení práce jí byla odvedena srážková daň z příjmu a nikoliv zálohová daň z příjmu. Povinnost podat daňové přiznání by paní Markétě vznikla, pokud by hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce byla 10001 Kč a více.
Příklad 3) Jeden zkrácený úvazek + příjem z nájmu
Paní Monika pracuje na zkrácený úvazek, protože má i pravidelný měsíční příjem z nájmu a chce mít více času na rodinu. Paní Monika sice pracuje po celý rok 2021 pouze pro jednoho zaměstnavatele, přesto si musí sama podat daňové přiznání, neboť má i zdanitelné příjmy z nájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu.
Další články k tématu Práce na zkrácený úvazek