EU: V Dánsku je nejdráž
štítek Nakupování přečtete do minuty
Ceny zboží a služeb se v jednotlivých členských zemích Evropské unie značně liší, v roce 2020 byly ceny spotřebního zboží a služeb nejvyšší v Dánsku, Irsku a Lucembursku.
Přestože jsou všechny členské země Evropské unie vyspělé, tak jsou i mezi nimi významné ekonomické rozdíly, přičemž mzdy se liší více než ceny zboží a služeb. Nejvyšší cenové rozdíly mezi zeměmi EU jsou u služeb, potravin a alkoholických nápojů. Nejnižší cenové rozdíly mezi zeměmi EU jsou u oblečení.
Související
Nejvyšší ceny jsou v západní Evropě
Dle Eurostatu (Consumer Price Levels in 2020) byly v loňském roce ceny zboží a služeb nejvyšší v Dánsku (141 % průměru EU), v Irsku, v Lucembursku (136 % průměru EU) a ve Švédsku (130 % průměru EU). Dalšími členskými zeměmi EU s nadprůměrnou cenou zboží a služeb byly Nizozemí (117 % průměru EU), Belgie a Rakousko (115 % průměru EU), Francie (114 % průměru EU) a Německo (108 % průměru EU).
Východní Evropa: nižší ceny, ale výrazně nižší mzdy
Nejnižší ceny zboží a služeb byly v loňském roce ve východoevropských členských zemích EU, konkrétně v Rumunsku (55 % průměru EU), v Bulharsku (56 % průměru EU), v Polsku (58 % průměru EU) a v Maďarsku (62 % průměru EU). V Česku dosahovaly ceny zboží a služeb 76 % průměru EU. Vzhledem ke skutečnosti, že rozdíl mezi výši mezd v západoevropských zemích a východoevropských zemích je vyšší než cenový rozdíl zboží a služeb, tak kupní síla mezd v západoevropských zemích je stále značně vyšší než ve východoevropských zemích.