Jak stoupá průměrný důchod v ČR?
štítek Penze přečtete do minuty
Vzhledem ke konstrukci výpočtu starobního důchodu se státní starobní důchody liší méně než mzdy. Přiznaný starobní důchod se každoročně zvyšuje díky valorizaci. Podívejme se, jak šel čas s průměrným důchodem.
Výpočtová formule starobního důchodu je každý rok odlišná, jednotlivé parametry ovlivňující výši státního důchodu se mění v závislosti na vývoji ekonomiky. Každoročně jsou tedy rozdílné koeficienty zohledňující inflaci, kterými se přepočítávají dosažené rozhodné příjmy v produktivním věku. Přiznaný státní důchod se však nepobírá ve stejné výši trvale. Státní důchody se každý rok automaticky valorizují.
Související
Průměrný důchod i při nižších příjmech
Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují nejenom příjmy, ze kterých bylo v rozhodných letech zaplaceno sociální pojištění, ale i získaná doba pojištění. Např. při výpočtu starobního důchodu v roce 2021 ovlivňují měsíční částku starobního důchodu příjmy v letech 1986 až 2020. Vzhledem ke skutečnosti, že částku důchodu výrazně ovlivňuje i doba pojištění, tak v praxi dochází k situaci, že i lidé s nižšími příjmy mohou mít při získané nadprůměrné době pojištění průměrný důchod, a naopak lidé s nadprůměrnou mzdou mohou mít při minimální době pojištění podprůměrný důchod.
Vývoj průměrného důchodu
Dle údajů ČSSZ činil průměrný sólo starobní důchod k prvnímu čtvrtletí letošního roku 15351 Kč. Z průměrného důchodu se přitom neplatí sociální pojištění, zdravotní pojištění ani daň z příjmu. V posledních letech průměrný sólo starobní důchod významně stoupl, vždyť:
- k 31. 12. 2020 činil průměrný sólo starobní důchod 14479 Kč
- k 31. 12. 2019 byl průměrný sólo starobní důchod 13468 Kč
- k 31. 12. 2018 činil průměrný sólo starobní důchod 12418 Kč
- k 31. 12. 2017 byl průměrný sólo starobní důchod 11850 Kč