Rozvod a důchod
štítek Penze přečtete do minuty
Výpočet starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. Jak ovlivňuje důchodové nároky rozvod?
Měsíční částku starobního důchodu ovlivňuje pouze získaná doba pojištění a rozhodné příjmy, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění. Na výpočet vlastního starobního důchodu nemá žádný vliv, jak vysoké příjmy nebo jak dlouho pracoval manžel či manželka. Případný rozvod se tedy nijak nedotýká výpočtu starobního důchodu. Přesto však může mít rozvod nepřímý vliv na výpočet starobního důchodu. Jaký?
Související
Praktický příklad
Paní Věra se rozvedla s manželem po 20 letech manželství. Během manželství se s manželem domluvili, že on se bude maximálně věnovat pracovní kariéře a paní Věra bude pracovat pouze na zkrácený úvazek, protože především na ni byla péče o děti a domácnost. Paní Věra tedy bude mít nižší starobní důchod, než kdyby pracovala na plný úvazek a více se věnovala své profesní kariéře. To, že se paní Věra výrazně pomohla dosáhnout bývalému manželovi Romanovi nadprůměrných příjmů v zaměstnání, nebude paní Věře nijak zohledněno při výpočtu starobního důchodu. Vysoké příjmy pana Romana ovlivní pouze výpočet jeho vlastního starobního důchodu.
Vdovský důchod při rozvodu nenáleží
Po rozvodu nemá bývalá manželka (manžel) nárok na vdovský (vdovecký) důchod. Ani v případě, že manželství trvalo např. 30 let a bývalí manželé spolu vychovali několik dětí. Nárok na vdovský (vdovecký) důchod vzniká pouze po zemřelém manželovi (manželce). Rozvodem tedy do uzavření nového manželství nárok na vdovský (vdovecký) důchod zaniká.