Zdravotní pojištění se neplatí, ale…
štítek Pojištění přečtete do minuty
Pasivní příjmy nepodléhají odvodům na zdravotním pojištění. Většina lidí s pasivními příjmy – tedy zaměstnanci, osoby samostatně výdělečně činné nebo státní pojištěnci, odvádí z pasivních příjmů jen daň z příjmů a vše mají vyřešeno. Kdo si však sám musí platit zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů?
Pro účely placení zdravotního pojištění je každý občan v počítačovém systému své zdravotní pojišťovny zařazen do jedné ze čtyř kategorií: zaměstnanec, OSVČ, státní pojištěnec nebo OBZP. Souběh více kategorií je možný. Např. zaměstnanec je současně živnostníkem, penzista je současně zaměstnancem nebo student podnikatelem. Souběh však není možný u kategorie OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů).
Související
OBZP platí v roce 2019 částku 1 803 Kč měsíčně
Osobou bez zdanitelných příjmů je v registru své zdravotní pojišťovny veden každý občan, který není ani zaměstnancem, ani OSVČ a ani státním pojištěncem. Občané mající pouze pasivní příjmy tuto podmínku splňují a pro účely placení zdravotního pojištění jsou osobami bez zdanitelných příjmů s povinností platit zdravotní pojištění ve výši 13,5 % z minimální mzdy vždy do 8. dne následujícího měsíce.
Praktický příklad 1)
Penzista Jan pobírá kromě státního starobního důchodu rovněž příjem z pronájmu ve výši 200 000 Kč ročně. Penzista Jan je pro účely placení zdravotního pojištění státním pojištěncem a z příjmů z pronájmu již žádné zdravotní pojištění neplatí.
Praktický příklad 2)
Paní Karla pobírá pouze kapitálové příjmy a příjmy z pronájmu. Nesplňuje žádnou z podmínek vedení v registru své zdravotní pojišťovny jako státní pojištěnec. Není zaměstnankyní ani osobou samostatně výdělečně činnou. Paní Karla si tedy musí každý měsíc v letošním roce platit zdravotní pojištění ve výši 1 803 Kč (13,5 % z 13 350 Kč). Měsíční platba na zdravotním pojištění se posílá vždy do 8. dne následujícího měsíce.
Další články k tématu Pasivní příjem