Stavební spoření je stále „in“

Autor: DůmFinancí.cz
Rubriky:  Finance
Vydáno: 29. října 2018 20:44:56
zdroj: pixabay.com

Maximální roční státní příspěvek u stavebního spoření během let postupně klesl ze 4 500 Kč na 2 000 Kč. Přesto je stavební spoření stále zajímavým finančním produktem. Výhodou je možnost nepravidelného spoření.

Někteří klienti využívají stavební spoření primárně pouze ke spoření a nemají v úmyslu čerpat výhodný úvěr. Po šesti letech je možné naspořené peníze na smlouvě libovolným způsobem vybrat, legislativou není stavena účelovost výběru peněz. „Smlouvu o stavebním spoření je možné uzavřít i dětem, kterým tak mohou snadno spořit i prarodiče, naspořené peníze lze pak použít např. na studium," doplňuje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

Kdy náleží maximální státní příspěvek?

Roční státní příspěvek činí 10 % z naspořených peněz na smlouvu. Na maximální roční státní příspěvek v částce 2 000 Kč dosáhnou občané spořící ročně na smlouvu 20 000 Kč a více. Peníze lze přitom na smlouvu poslat libovolně. Nejjednodušší je zřídit si trvalý příkaz k úhradě na měsíční částku, aby vznikl nárok na maximální státní podporu. Někteří klienti však upřednostňují doplácení peněz na smlouvu koncem roku v závislosti na aktuální finanční situaci. Peníze na smlouvu lze však zaslat i dopředu, i to je možné a státní podpora v následujících letech se odvíjí od částky tohoto vkladu. „Čtyřčlenná rodina může ročně obdržet na státní podpoře 8 000 Kč, nárok na státní podporu má každý člen rodiny," upřesňuje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

Zrušení smlouvy a nárok na státní příspěvek

Nárok na státní podporu vzniká i v případě zaslání peněz na smlouvu o stavebním spoření během její výpovědní lhůty. Pokud např. klient zrušil v říjnu smlouvu o stavebním spoření a během roku 2018 nezaslal na smlouvu žádné peníze a nevzniká mu nárok na státní podporu, tak obdrží v dubnu 2019 státní podporu ve výši 2 000 Kč, pokud během výpovědní lhůty v listopadu zašle na smlouvu ještě 20 000 Kč. Úročení vkladů na smlouvě o stavebním spoření je i přes snížení úrokové sazby v posledních letech stále vyšší než na spořicích účtech, kde jsou úrokové sazby velmi nízké. Finanční základnou pro výpočet roční státní podpory jsou vklady na smlouvu a úroky z vkladů, ale ponížené o poplatky za uzavření a vedení smlouvy.

Uzavření smlouvy koncem roku

Nárok na státní podporu není vázán trváním smlouvy po celý kalendářní rok. Za rok 2018 vznikne nárok na státní podporu i klientům, kteří uzavřou smlouvu koncem roku 2018 a na smlouvu stihnou ještě do konce roku zaslat dostatečnou částku. „Stavební spoření je bezrizikový finanční produkt podporovaný státem formou státního příspěvku, vklady na smlouvě jsou pojištěny do částky 100 000 euro," dodává Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

Bonusové programy

Smlouva o stavebním spoření může běžet déle než 6 let, zpravidla je delší spoření i stavebními spořitelnami odměněno určitým zvýhodněním při splnění stanovených podmínek. Stavební spořitelny nabízejí u smluv více tarifů, konzultace s odborným poradcem se rozhodně vyplatí. Při uzavírání smlouvy je tedy dobré si ujasnit, zdali se bude ze smlouvy čerpat v budoucnu úvěr nebo sloužit hlavně ke spoření. Jednotlivé stavební spořitelny nabízí různá zvýhodnění a akce (např. uzavření smlouvy bez poplatku), před uzavřením smlouvy je vhodné situaci na trhu dobře zmapovat.  

O společnosti FINFOCUS

FINFOCUS je profesionální poradenská společnost, která neustále inovuje trendy v poradenství, aby vždy klient získal maximum. Chceme, aby náš klient dokázal rozlišit standard úrovně poradenství na trhu od poradenství FINFOCUS, které rozdělujeme do vysoce kvalifikovaných stupňů – exkluzivní, prémiové, privátní a firemní poradenství. Vyhrávejte nad penězi a vytvořte si budoucnost – strávíte v ní zbytek života!

Reklama

Témata

Více příjmů

Zaměstnanci mohou současně pracovat pro více zaměstnavatelů, např. na zkrácený úvazek nebo...

Zkrácený úvazek

V západoevropských zemích dochází ke snižování počtu odpracovaných hodin, hlavním důvodem je...

Byt, či dům?

Bydlení a jeho forma, podoba jsou jedněmi ze základních otázek, které dříve nebo později řeší...

Kreativita zaměstnanců

Úspěšné firmy vědí, že jejich budoucnost závisí na jejich zaměstnancích. Chtějí proto inovativní...

Nárok na nemocenskou

Nemocenská se pobírá od 15. dne pracovní neschopnosti, ale pouze při splnění zákonných podmínek....

Reklama
Reklama

První zaměstnání

Právní minimum nejenom pro absolventy

I absolventi mohou současně pracovat pro více zaměstnavatelů současně či ukončit první pracovní poměr již ve zkušební době. Co je dobré vědět o pracovní smlouvě a daňových povinnostech?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.