Deset tipů na Vánoce bez finančních problémů

štítky Nakupování Praktické tipy čtení na 4 minuty

foto: freeimages, ilustrační fotografie

S finančními starostmi je těžké si užít krásné vánoční svátky. Vánoční úvěry přináší více starostí než radostí. Jak si Vánoce co nejvíce užít a přitom ušetřit?

Pořizování dárků na dluh a nepromyšlené nakupování v předvánočním čase není rozumné. Rychlé vánoční úvěry bývají v konečném důsledku nevýhodné a dárky velmi prodraží. Jestliže má rodina hlouběji do kapsy, tak je mnohem lepší pořídit skromnější dárky. Při dodržování základních finančních pravidel mohou být Vánoce nádherné a pohodové i s nižšími výdaji.

1) Vánoce odpovídají našim finančním možnostem

Exotická dovolená během vánočních svátků nebo zasněžené Vánoce v Alpách, to jsou jistě nezapomenutelné zážitky, i způsob trávení vánočních svátků by však měl odpovídat rodinným finančním možnostem. „Příliš vysoké vánoční výdaje se totiž promítnou do finančního hospodaření v dalším roce a nákladný týdenní rodinný pobyt v zahraničí může znamenat např. omezení rodinných výdajů na kroužky a zábavu na dlouhou dobu," vysvětluje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

2) Dárky nekupujeme na dluh

Většina lidí chce udělat svým blízkým co největší radost a koupit jim co nejzajímavější a nejexkluzivnější dárky. Rozhodně však není dobrý nápad pořizovat dárky na dluh. Každý úvěr se musí splácet, jinak hrozí exekuce. V praxi bohužel jsou i nepromyšlené vánoční úvěry důvodem vzniku exekuce. „Pro rodinu postiženou exekucí je přitom velmi obtížné najít zpět finanční rovnováhu. Zatímco úvěr na bydlení nebo vzdělání je dobrým dluhem, tak úvěr na dárky je špatným dluhem," dodává Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

3) Držíme se finančního rozpočtu

Rodinné výdaje v prosinci jsou výrazně vyšší než v ostatních měsících. Hlavním důvodem je nákup dárků. Mnohé rodiny mají předem stanoven finanční limit na dárky pro jednotlivé členy rodiny, což je velmi užitečné a zabraňuje vzniku situace, kdy se nejdříve koupí dražší dárky a následně z důvodu nedostatků financí na dárky pro ostatní členy rodiny je nutné si peníze nevýhodně vypůjčit.

4) Finance na Vánoce odkládáme během roku

U většiny prosincových nákupů necháme v obchodě více peněz, než předpokládáme, neboť vždy máme pocit, že potřebujeme něco navíc. Díky dostatečné finanční rezervě vytvořené během roku si můžeme užít i hektické vánoční nákupy, protože nemusíme v obchodech počítat každou položku v košíku.

5) Dárky kupujeme s předstihem během roku

Vymyslet dárek, který udělá blízkým radost, není snadné. Především při vymýšlení dárků na poslední chvíli. V závěrečných dnech před Vánoci se přitom zvyšuje riziko, že koupíme nevhodný dárek nebo ho koupíme značně dráž než během roku. Pořizováním dárků průběžně v druhé polovině roku jsme více v pohodě a nakupujeme výhodně, protože na to máme ještě dostatek času.

6) Internet je náš pomocník

Zboží, které je možné pořídit přes internet, je často nejlepší kupovat on-line. Na internetu je jednoduché porovnávat ceny jednotlivých obchodníků u konkrétního výrobku. Nákupem přes internet je možné ušetřit zajímavé částky. Nehledě na klid při objednávání z domova a neomezenou provozní dobu.

7) Nakupujeme dle seznamu

Před vánočními svátky jsou obchody plné různých upoutávek a nabídek. Nakupování dle lístečku je v těchto dnech finančně zodpovědné, tato nenápadná obyčejná metoda může znamenat u některých rodin úspory i v řádech tisícikorun. Předvánoční čas není z finančních důvodů vhodnou dobou pro emocionální nákupy.

8) Nenakupujeme v časovém presu

Ve stresu a ve spěchu se špatně rozhoduje a nakupuje. Jestliže pořizujeme dárky nepromyšleně na poslední chvíli, tak se často stává, že za dárky utratíme sice hodně, ale tolik požadované radosti nepřinesou. Nejenom pro rodinnou peněženku je tedy dobré již alespoň přesně vědět, čím uděláme našim blízkým radost, když už necháváme nákup dárků na závěrečné dny.

9) Rychlým řešením je poukaz

Někdy se stává, že se nám z různých důvodů nepodařilo do poslední chvíle vybrat žádný zajímavý dárek. Než koupit nepotřebnou věc za hodně peněz, potom je lepší darovat finanční poukaz, ať už na elektroniku nebo sportovní potřeby. Obdarovaný si následně může dárek vybrat přesně dle svých přání.

10) Neděláme důležitá finanční rozhodnutí

Na Vánocích je nejkrásnější ta neopakovatelná vánoční atmosféra. „Tyto krásné vánoční dny nejsou vhodné pro řešení závažných finančních otázek, protože je velmi náročné se racionálně rozhodovat. Jestliže je to možné, tak je dobré veškerá zásadní finanční rozhodnutí odložit až na lednové dny, snižuje se tak riziko špatného rozhodnutí," dodává Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

O společnosti FINFOCUS

FINFOCUS je profesionální poradenská společnost, která neustále inovuje trendy v poradenství, aby vždy klient získal maximum. Chceme, aby náš klient dokázal rozlišit standard úrovně poradenství na trhu od poradenství FINFOCUS, které rozdělujeme do vysoce kvalifikovaných stupňů – exkluzivní, prémiové, privátní a firemní poradenství. Vyhrávejte nad penězi a vytvořte si budoucnost – strávíte v ní zbytek života!

Tiskové zprávy FINFOCUS

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Populární na Dům financí