Proč mít pracovní zkušenosti již během studia?
štítek Zaměstnání čtení na 2 minuty
Každý pátý mladistvý do 25 let je v členských zemích Evropské unie bez práce. Najít pracovní uplatnění není pro absolventy snadné. Absolventi s praktickými pracovními zkušenostmi získanými během studia jsou ve výhodě a mají lepší výchozí pozici než spolužáci, kteří ještě doposud nepracovali.
V dubnu 2015 byla nezaměstnanost mladých lidí v Evropské unii do 25 let dvojnásobná (20,7 %) oproti celkové nezaměstnanosti v EU (9,7 %). Pro absolventy středních a vysokých škol je v současné době obtížné najít si novou práci. Aktivní přístup již během studií je velmi důležitý a usnadňuje situaci na trhu práce.
Související
- Z členských zemí EU byla v dubnu dle údajů Eurostatu nejvyšší nezaměstnanost mladistvých do 25 let v Řecku (50,1 %), Španělsku (49,6 %), Chorvatsku (45,5 %), Itálii (40,9 %), Portugalsku (31,2 %) a Kypru (32,9 %).
- Nejnižší nezaměstnanost mladých lidí do 25 let z členských zemí EU je v Německu (7,2 %), Rakousku (10,1 %) a Dánsku (10,1 %). Situace v Česku je v porovnání s ostatními zeměmi EU dobrá, nezaměstnanost mladistvých dosahuje 15,2 %.
Cílem všech vlád ve vyspělých zemích je mít co nejnižší nezaměstnanost mladistvých. Když se nepodaří najít práci do několika měsíců po ukončení školy, tak se hledá práce stále hůře. Dlouhodobá nezaměstnanost je přitom velkým problémem národního hospodářství.
Vzdělaní mladí lidé mají snazší pozici
Nejlépe se daří najít práci jazykově vybaveným absolventům, kteří mají za sebou stáže v zahraničí a absolventům s praktickými pracovními zkušenostmi. Personalisté velmi pozitivně hodnotí získané zkušenosti a praxi získanou během studia. Znalosti, dovednosti a vlastní know-how velmi zvyšují šance na trhu práce. Rozhodují však i lidské vlastnosti a reference. Praktické pracovní zkušenosti dávají personalistovi informaci o odhodlání, vytrvalosti a zodpovědnosti.
Nebát se horšího startu
Někteří absolventi mají na svoji první pracovní pozici velmi vysoké požadavky, což není vždy ideální. Každý začátek je těžký a nelze ihned při nástupu do prvního zaměstnání očekávat vysněnou pracovní pozici. Praktický firemní život navíc není pouze o znalostech a dovednost, ale rovněž o umění komunikace, rozhodování, zvládání pracovních problémů a celkovému jednání s lidmi. Zkušenosti hrají velkou roli. Proto se mnohým mladým lidem osvědčil pomalejší start. Začnou na nižší pracovní pozici a postupně svého zaměstnavatele přesvědčí o svých pracovních a lidských kvalitách a začnou po profesní stránce stoupat.
Úspěšné firmy chtějí dávat šanci mladým
Prosperující zaměstnavatelé se nebojí dát šanci absolventům. Noví mladí zaměstnanci jsou pro její rozvoj a budoucnost velmi důležití. Přinášejí potřebné změny, nový náklad na problémy, nové vize a potřebné kreativní myšlení. Kvalitní absolventi mohou svému zaměstnavateli nabídnout elán, chuť a nové vidění.
Další články k tématu Studenti a daně