První vlaštovka na poli poplatků za úvěrové účty

Vydáno: 19. března 2013 0:00:00
zdroj: sxc.hu

V loňském roce byla na českém bankovním trhu otevřena diskuze na téma poplatku za vedení tzv. úvěrového účtu. Stěžejní otázkou bylo, zda je takovýto poplatek opodstatněný, či nikoliv. A pokud ano, jaká je jeho přiměřená výše.

Diskuze byla otevřena poté, co Spolkový soudní dvůr, který je na úrovní Nejvyššího soudu v ČR, rozhodl ku prospěchu bankovních klientů a poplatek označil za neopodstatněný. Dvůr přitom vycházel z unijní směrnice, která je závazná i pro Českou republiku.

Rozhodnutí Spolkového soudního dvora z roku 2011 bylo impulzem, který odstartoval vlnu nevole na straně českých bankovních klientů. První vlaštovkou byl případ právníka a mediátora Petra Němce, který požádal Komerční banku o navrácení celkové výše již zaplacených poplatků. Jeho žádost však nebyla bankou vyslyšena a tak se obrátil na Finančního arbitra ČR a také na soud. Komerční banka ještě před verdiktem obou těchto institucí ze svého původního stanoviska ustoupila a klientovi částku, která byla předmětem sporu, připsala na jeho běžný účet.

Zhruba o měsíc později o vrácení poplatku za vedení úvěrového účtu Raiffeisen stavební spořitelna. Ta svému klientovi celkovou sumu zaplacených poplatků vrátila na základě písemné žádosti, která jí byla doručena.

V průběhu prosince loňského roku se k výše uvedeným institucím přidala ještě Raiffeisenbank. Banka však navíc jako vůbec první přistoupila k úplnému zrušení poplatku za vedení úvěrových účtů u úvěrů a hypoték. Toto „osvobození“ se však vztahuje pouze na nově sjednané úvěrové smlouvy.

Nejspíše v reakci na toto rozhodnutí závěrem roku Komerční banka oznámila, že od ledna 2013 nově svým klientům nabídne možnost sjednání některých hypotečních a spotřebitelských úvěrů bez poplatku za správu úvěrů. Banka sice zrušila poplatek za správu úvěru, ale nově zavedla tzv. poplatek za flexibilitu. Takže spíše než ke zrušení poplatku, došlo spíše pouze k jeho snížení.

Poplatky u nových i stávajících smluv o hypotečních úvěrech zrušila v závěru roku také Axa Bank, která svou produktovou nabídku rozšířila o hypotéky v polovině roku 2012.

Bankovní nováčci, jmenovitě Zuno Bank a Air Bank, již dříve deklarovaly, že poplatek za vedení úvěrového účtu nebudou po svých klientech v rámci spotřebitelských úvěrů požadovat. Equa bank taktéž nabídla klientům spotřebitelské úvěry, nicméně hypoteční úvěry zpoplatnila.

V závěru roku 2012 stály za zachováním poplatku dvě největší instituce na bankovním trhu. Česká spořitelna a ČSOB i přes sílící tlak klientů zrušení diskutovaného poplatku odmítly. Naproti tomu však na trhu existují banky, které poplatek neúčtují. Příkladem takové banky je mBank, která poplatek nevede již od svého vzniku. Hypoteční banka má ve své nabídce hypotéku bez poplatků celkem osm let. Dalším bankou, která své hypoteční úvěry nabízí bez poplatku je Fio banka. Spotřebitelské úvěry v nabídce nemá. GE Money Bank dává klientům na výběr mezi hypotékou bez poplatku, ale s vyšší sazbou, nebo s poplatkem a nižší sazbou.

Reklama

Další články tématu

Vrácení poplatku za vedení úvěrového účtu, aneb jak...

Ještě před rokem by se to zdálo nemožné. Nyní to však možné je. Pokud jste si u banky sjednali...

Konec poplatků za úvěrové účty v Čechách? Ale s jakými...

Poplatek za vedení úvěrového účtu je aktuálně hojně používaným slovním spojením. Na internetu...

Důvody pro zachování poplatku z úvěrového účtu

I přesto, že koncem uplynulého roku některé z bank začaly klientům vracet již uhrazené poplatky...

Úvěrový účet – ano, či ne?

Jedním z dosti diskutovaných témat v rámci bank a jejich vztahu k veřejnosti, tedy klientům,...

Témata

Evidence na úřadu práce

Evidence na úřadu práce se vyplatí i kvůli jednomu měsíci. Kolik si lze na úřadu práce...

Netradiční výdělky

Práce na zkrácený úvazek, práce z domova, práce na černo nebo spolupráce. To vše jsou méně...

Běžné účty

Banky jsou si vědomy toho, že mít běžný účet je dnes v podstatě nutností. Proto do své...

Daně OSVČ

Všechny OSVČ musí za rok 2016 odevzdat daňové přiznání k dani z příjmu a přehledy o příjmech a...

Investice a daně

Jako zajímavou investiční příležitost můžeme považovat nákup cenných papírů, pozemku či...

Reklama
Reklama

Výnos z pronájmu

Investice do nemovitosti

Pravidelný měsíční příjem z pronájmu může tvořit zajímavý rodinný zdroj, každé vlastnictví však přináší starosti a i pronájem nemovitosti může být ztrátový. Jaké daňové povinnosti přináší pronájem nemovitosti?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.