Důvody pro zachování poplatku z úvěrového účtu

Vydáno: 20. března 2013 0:00:00
zdroj: sxc.hu

I přesto, že koncem uplynulého roku některé z bank začaly klientům vracet již uhrazené poplatky za vedení úvěrového účtu, dělo se tak výhradně na žádost klientů. Některé z bank dokonce přistoupily k tomu, že poplatky zrušily. To se však týká pouze nově sjednaný úvěrových smluv. Proč se banky brání plošnému zrušení poplatků za vedení úvěrového účtu a jaké argumenty uvádějí?

Rozhodnutí německého Spolkového soudního dvora rozpoutalo diskuzi o oprávněnosti poplatků za vedení tzv. úvěrového účtu. Tamní soud došel k závěru, že tento typ účtu je ryze technickoorganizační záležitostí dané banky. Klientovi takovýto účet nepřináší jakýkoli užitek, proto neexistuje důvod, proč by měl za takovýto účet platit. Zástupci „českých“ bank se však proti tomuto ohradili s tím, že rozhodnutí německého soudu není pro Českou republiku závazné. Nicméně právě toto rozhodnutí by se mohlo stát jakýmsi precedentem v rámci evropského prostoru, jehož součástí naše země je. Soud totiž při svém rozhodování vycházela z evropské směrnice (Směrnice Rady 93/13/EHS ze dne 5. dubna 1993 o nepřiměřených podmínkách ve spotřebitelských smlouvách), která byla implementována také do českého právního řádu a je tudíž pro Českou republiku závazná.

Při obhajobě oprávněnosti úvěrového poplatku se představitelé bank odvolávali na zákon o spotřebitelském úvěru (Zákon č. 145/2010 Sb.) s tím, že zákon poplatek za vedení úvěrového účtu skutečně připouští. Konkrétně o tom pojednává §10, odstavec 2:

„ … Náklady na vedení účtu zaznamenávajícího platební transakce a čerpání, náklady na používání platebních prostředků pro platební transakce a čerpání a další náklady spojené s platebními transakcemi se zahrnují do celkových nákladů úvěru pro spotřebitele, s výjimkou případů, kdy je zřízení účtu nepovinné a náklady na tento účet byly samostatně uvedeny ve smlouvě, ve které se sjednává spotřebitelský úvěr, nebo v jiné smlouvě uzavřené se spotřebitelem.“

Poplatek by měl být dle zákona uveden jako součást RPSN (roční procentní sazba nákladů), což je úroková sazba zohledňující všechny platby klienta. Banky však často tento poplatek staví mimo. Zdůvodnění? Poplatek slouží k úhradě za služby, které jsou se správou úvěru spjaty, ať už se jedná o korespondenci, či následnou komunikaci s klientem atp. Tyto služby nesouvisí s objemem úvěru, proto jsou stanoveny v podobě poplatku namísto navýšení úrokové sazby.

A právě navyšování úrokových sazeb je to, na co řada zástupců bank upozorňovala.

Jedním z dalších argumentů pro oprávněnost poplatku za vedení úvěrového účtu je fakt, že klient je o tomto poplatku informován. (Pokud mu tuto informaci nesdělí poradce, pak by měla být uvedena v nabídce úvěru.) Ví tedy předem, co a kolik bude bance za poskytnutí úvěru platit. Toto stvrdí navíc svým podpisem na úvěrové smlouvě. Klient vstupuje do obchodního vztahu s bankou zcela svobodně. Pak je otázka, zda nedochází naopak k porušení podmínek úvěrové smlouvy ze strany klienta, když požaduje po bance vrácení toho, s čím před tím souhlasil.

Ve prospěch zachování poplatku se uvádí také tržní argument. Jestliže jsou klienti nespokojeni s účtovaným poplatkem, pak mohou zvolit jinou banku, která poplatek neúčtuje, a své stávající úvěry u ní refinancovat, či provést konsolidaci.

Reklama

Další články tématu

Vrácení poplatku za vedení úvěrového účtu, aneb jak...

Ještě před rokem by se to zdálo nemožné. Nyní to však možné je. Pokud jste si u banky sjednali...

Konec poplatků za úvěrové účty v Čechách? Ale s jakými...

Poplatek za vedení úvěrového účtu je aktuálně hojně používaným slovním spojením. Na internetu...

První vlaštovka na poli poplatků za úvěrové účty

V loňském roce byla na českém bankovním trhu otevřena diskuze na téma poplatku za vedení tzv....

Úvěrový účet – ano, či ne?

Jedním z dosti diskutovaných témat v rámci bank a jejich vztahu k veřejnosti, tedy klientům,...

Témata

Neplacené volno

Někdy z různých osobních nebo rodinných důvodů potřebuje zaměstnanec volno a požádá svého...

Zaměstnanci a přivýdělek

Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří mají i druhý příjem. Přivýdělek pro stejného...

Zdravotní pojištění

Všichni občané s trvalým pobytem v ČR jsou zdravotně pojištěni a jsou pojištěncem jedné ze sedmi...

Co je dobré vědět o EET?

Na elektronickou evidenci tržeb se přechází postupně, v první fázi od 1. prosince 2016 budou EET...

Byt, či dům?

Bydlení a jeho forma, podoba jsou jedněmi ze základních otázek, které dříve nebo později řeší...

Reklama
Reklama

Výnos z pronájmu

Investice do nemovitosti

Pravidelný měsíční příjem z pronájmu může tvořit zajímavý rodinný zdroj, každé vlastnictví však přináší starosti a i pronájem nemovitosti může být ztrátový. Jaké daňové povinnosti přináší pronájem nemovitosti?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.