Sankce od zdravotní pojišťovny
štítky Pojištění Právo čtení na 3 minuty
Zdravotní pojišťovně musíme každý měsíc platit zdravotní pojištění. Musíme však plnit i další zákonné povinnosti. Neplnění zákonných povinností znamená sanci. Zdravotní pojišťovny předepisují penále a pokuty. A velmi vysoké.
Penále na zdravotním pojištění činí 0,05 % z dlužného pojistného denně. Roční úroková sazba je tedy 18,25 %. Nezaplacené penále je následně zdravotními pojišťovnami vymáháno exekučně. Zpravidla soukromými exekutory. Proto je nutné platbě zdravotního pojištění věnovat velkou pozornost. Za odvod zdravotního pojištění za zaměstnance však zodpovídá zaměstnavatel. Zaměstnanci nemůže být nikdy předepsáno penále. Velkou pozornost platbě zdravotního pojištění včas a ve správné výši musí věnovat především OSVČ a OBZP. Penále však není jedinou sankcí. Zdravotní pojišťovny předepisují i pokuty. I nezaplacené pokuty jsou následně zdravotní pojišťovnou vymáhány exekučně.
OSVČ – pokuta až 50 tisíc Kč
Každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) je povinna oznámit své příslušné zdravotní pojišťovně zahájení a ukončení samostatně výdělečné činnosti do 8 dní. Za nesplnění oznamovací povinnosti může dostat pokutu ve výši 10 tisíc Kč. Při opakovaném porušení povinností může obdržet pokutu až ve výši 20 tisíc Kč. Dále má OSVČ povinnost odevzdat příslušné zdravotní pojišťovně Přehled o příjmech a výdajích v řádném termínu. Do jednoho měsíce po odevzdání daňového přiznání. Při nedodržení termínu pro odevzdání Přehledu může být uložena pokuta až ve výši 50 tisíc Kč.
Pokuta však hrozí všem
Nejvyšší pokuty mohou dostat zaměstnavatelé. Následně OSVČ. Pokutu však může zdravotní pojišťovna uložit všem pojištěncům. I zaměstnancům, penzistům nebo maminkám. Všichni pojištěnci mají totiž ze zákona určité povinnosti, které jsou zdravotními pojištovnami sankciovány. V roce 2012 působí na trhu 8 zdravotních pojišťoven (Česká průmyslová zdravotní pojišťovna – www.cpzp.cz, Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví – www.ozp.cz, Revírní bratrská pokladna – www.rbp-zp.cz, Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky – www.vozp.cz, Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky – www.vzp.cz, Zaměstnanecká pojišťovna ŠKODA – www.zpskoda.cz, Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE – www.zpma.cz,Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR – www.zpmvcr.cz). Přístup k udělování pokut se mezi pojišťovnami liší. Jak vysokou můžeme dostat pokutu?
Nesplnění oznamovací povinnosti
Nejvyšší pokutu až ve výši 10 tisíc Kč můžou pojištěnci dostat při nesplnění oznamovací povinnosti. Rodiče jsou povinni přihlásit novorozence do 8 dní u pojišťovny maminky. Jestliže tuto svoji zákonnou povinnost nesplní, tak mohou dostat takto vysokou pokutu. V praxi však k tomuto kroku přistupují zdravotní pojišťovny výjimečně.
Sdělování nových skutečností
Změna adresy, jména a dalších skutečností jsou pro zdravotní pojišťovny velmi důležité. Zabrání se tak mnoha nesrovnalostem. Když poijštěnec nové skutečnosti nenahlásí, tak může dostat pokutu 500 Kč.
Součinnost při zdravotním výkonu
Pojištěnci musí dodržovat léčebný proces. Všichni pojištěnci jsou ze zákona povinni poskytnout součinnost při zdravotním výkonu a kontrole průběhu léčebného procesu a dodržovat lékařem stanovený režim. Pokud je nemocný pojištěnec předčasně propuštěn ze zdravotnického zařízení pro porušování řádu, tak mu může zdravotní pojišťovna uložit pokutu ve výši 500 Kč.
Podrobit se na vyzvání preventivním prohlídkám
Podrobování se preventivním prohlídkám je ze zákona povinné. Na vyzvání lékařským zařízením se tak musí všichni pojištěnci zdravotní prohlídce podrobit. Nesplnění této povinnosti může být sankciováno 500korunovou pokutou.
Vrácení průkazu pojištěnce
Všichni pojištěnci mohou změnit zdravotní pojišťovnu. Vždy je však potřeba vrátit staré zdravotní pojišťovně průkazku. Mohlo by totiž docházet k situaci, kdy je na starou průkazku čerpána zdravotní péče, kterou by proplácela stará zdravotní pojišťovna. Kdo se však prokáže starou průkazkou, když už je u nové pojišťovny, ten může dostat pokudu až 5 000 Kč.
Další články k tématu Zdravotní pojištění a my