Kdo nevyužije daňové zvýhodnění na děti?
štítky Daně Zaměstnání čtení na 2 minuty | přečteno 533×
Daňové zvýhodnění na děti je velmi efektivní finanční pomocí rodinám s dětmi. Daňové zvýhodnění totiž poměrně výrazně snižuje vypočtenou daň z příjmu. Případně dokonce vzniká nárok na daňový bonus. Kdo však nemůže čerpat daňové zvýhodnění na děti?
Vstup do dobrovolného měsíčního daňového paušálního režimu výrazně snižuje příslušné OSVČ veškerou daňovou administrativu a daňové povinnosti, když jednou měsíční platbou jsou splněny všechny daňové záležitosti. Vzhledem k tomu, že OSVČ účastny v dobrovolném měsíčním paušálním režimu nepodávají daňové přiznání, tak nemohou ani uplatnit daňové zvýhodnění na děti a případně čerpat daňový bonus na děti. Zejména při nižším hrubém zisku je tedy vhodné provést důkladný daňový propočet, zdali se účast v dobrovolném měsíčním paušálním režimu vyplatí či nikoliv.
Související
Druhý z rodičů již daňové zvýhodnění neuplatní
Nárok na uplatnění daňového zvýhodnění na děti má pouze jeden z rodičů. V případě, že jsou oba rodiče zaměstnaní a daňové zvýhodnění na děti uplatňuje např. matka, tak otec již daňové zvýhodnění na děti uplatnit nemůže. Když si rodiče nejsou jisti, kdo z nich má využít daňové zvýhodnění, tak se neudělá chyba, když daňové zvýhodnění čerpá ten s vyššími příjmy.
Daňový bonus čerpají pouze výdělečně činní rodiče
Nezaměstnaní rodiče nemají zdanitelný příjem, u kterého by čerpali daňové zvýhodnění. Při čerpání daňového zvýhodnění na děti při práci za nízkou mzdu vzniká nárok na daňový bonus, který zvyšuje čistou mzdu. Takže díky daňovému zvýhodnění na děti se zvyšuje finanční rozdíl mezi dávkami v nezaměstnanosti a prací za nízkou mzdu.
Kdo může obdržet daňový bonus?
Když je daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak se čerpá daňový bonus ve výši rozdílu mezi těmito dvěma částkami. Nárok na roční daňový bonus však mají pouze daňoví poplatníci s ročním příjmem ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. Na měsíční daňový bonus vzniká nárok, když dosahuje měsíční hrubá mzda nebo měsíční odměna alespoň polovinu minimální mzdy. Do rozhodných příjmů pro čerpání daňového bonusu se nepočítají pasivní příjmy z nájmu nebo z kapitálového majetku.