Počet jednočlenných domácností stoupá, malé byty jsou v kurzu
štítek Investování čtení na 3 minuty | přečteno 1123×
Investice do malého bytu jsou stále atraktivní. Menší byty se snadněji pronajímají a náklady spojené s údržbou a správou bytu jsou nižší než třeba u třípokojových bytů. V členských zemích Evropské unie navíc stoupá počet jednočlenných domácností.
Světovým trendem je trávit aktivní čas venku, nikoliv doma. Mnoha mladým lidem plně vyhovuje menší byt v dobré lokalitě, kde mají v přijatelné dostupnosti veškerou potřebnou zábavu a služby. Některým starším občanům zase vyhovuje menší byt, protože je snadnější na údržbu a náklady jsou nižší. Jednopokojové byty se aktuálně poměrně rychle prodávají, protože jsou investory vyhledávané. Nižší výdaje za bydlení umožňují vydávat více peněz za zábavu, cestování a koníčky.
Související
„Singles“ je rok od roku více
V členských zemích Evropské během posledních desetiletí značně stoupl počet lidí, kteří žijí sami. Důvodů je hned několik. Stoupá rozvodovost. Někteří lidé nechtějí mít stálého partnera. Z důvodu prodlužujícího se průměrného věku dožití žije více penzistů delší dobu osaměle, než tomu bylo v minulosti.
V Rakousku žije 1,6 miliónu lidí samostatně
Např. v Rakousku žilo v roce 2024 v jednočlenné domácnosti 1,6 miliónu lid, což je o 430 tisíc více než před dvaceti lety, jak vyplývá ze zprávy rakouského statistického úřadu (Statistik Austria – Pressemitteilung: 13563-056/25 – „Zahl der Alleinlebenden auf 1,6 Millionen gestiegen“).
Evropský trend – růst jednočlenných domácností
Počet jednočlenných domácností v členských zemích Evropské unie stoupá, v Rakousku takto žije 17,8 % všech občanů. Nejčastěji přitom žijí samy ženy starší 65 let, kterým zemřel manžel nebo partner. Ženy se v členských zemích Evropské unie dožívají v průměru vyššího věku a jsou v manželství zpravidla mladší než muži, proto bývají na podzim života častěji samy.
Malý byt = řešení v důchodu
Jednopokojové byty jsou z důvodu snižování nákladů spojených s bydlením oblíbené. Někteří občané, kteří žijí již v předdůchodovém věku samostatně, mohou prodejem většího bytu a nastěhování se do menšího bytu snížit nejenom měsíční výdaje na bydlení, ale získat i zajímavý finanční obnos ke zvýšení své životní úrovně v důchodu. I malé byty se dají přitom skvěle a útulně zařídit. Na internetu lze najít velké množství různých fint a řešení, jak maximálně využít minimální prostor.
Malé byty se rychleji pronajímají
Pro investory jsou malé byty zpravidla finančně výhodnější, protože se dají snadněji pronajmout, takže se výrazně snižuje riziko neobsazených měsíců. Poměr příjmu z nájmu vůči pořizovací ceně bytu vychází u jednopokojových bytu zpravidla lépe než u větších bytů. Navíc se menší bytu mnohem snadněji zařizují a vybavují. Nejvíce v praxi vyhledávají nájemní bydlení mladí lidé, kteří začínají pracovní kariéru a tlak na cenu je z jejich strany velký a preferují nižší měsíční výdaje za bydlení za cenu menšího životního prostoru.
Výhodné zdanění příjmu z nájmu
Z příjmu z nájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu se neplatí sociální a zdravotní pojištění. Zdanění všech pasivních příjmů je tedy příznivější než zdanění aktivního příjmu ze závislé činnosti (zaměstnání) a samostatné výdělečné činnosti. Výdaje pro příjmy z nájmu je možné uplatnit ve skutečné výši nebo 30% výdajovým paušálem, přičemž je potřeba vyplnit přílohu číslo dva daňového přiznání.