Poradna: Student a brigáda na DPP

štítky Studium Zaměstnání čtení na 3 minuty | přečteno 97×

foto: Canva, ilustrační fotografie

Jakub: Mám možnost si ke svému studiu přivydělat na dohodu o provedení práce. Studium mi zabere poměrně hodně času, takže časově budu hodně omezený a výdělek z dohody bude relativně nízký. Jak vysoká hrubá odměna bude pro mě daňově nejvýhodnější? Jaké daně budu jako student platit?

V případě, že je v roce 2025 hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce 11499 Kč a méně, tak se z hrubé měsíční odměny neplatí sociální a zdravotní pojištění.

Pojistné neplatí ani zaměstnavatel

Při odměně do limitu přitom neplatí z hrubé odměny sociální a zdravotní pojištění ani zaměstnavatel. Daňově bude pro Vás nejvýhodnější hrubá měsíční odměna 11499 Kč, v takovém případě totiž nebudete platit z hrubé odměny sociální ani zdravotní pojištění.

Zvýšení limitu u dohody o provedení práce

V roce 2024 se z dohody o provedení práce neplatilo sociální a zdravotní pojištění, když hrubá měsíční odměna byla 10000 Kč a méně. Zvýšení limitu je tedy pro drobný přivýdělek pozitivní zprávou. Překročení částky 11499 Kč o několik stokorun v roce 2025 je daňově nevýhodné, protože čistá odměna na účet by byla nižší než při hrubé měsíční odměně 11499 Kč.

TIP: Kalkulačka dohody o provedení práce v roce 2025

Podepsání prohlášení k dani

I v případě zaměstnání na dohodu o provedení práce je možné mít u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani. V takovém případě se při výpočtu daně z příjmu fyzických osob uplatní sleva na poplatníka v částce 2570 Kč. Nárok na slevu na poplatníka mají všichni zaměstnanci s podepsaným prohlášením k dani, tedy i pracující studenti.

Hrubá odměna = čistá odměna

Když budete mít u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani, tak při hrubé měsíční odměně 11499 Kč a méně bude činit čistá odměna na účet stejnou částku jako hrubá odměna. Sleva na poplatníka totiž sníží vypočtenou daň z příjmu do nuly. Při podepsaném prohlášení k dani a hrubé odměně do limitu se z dohody o provedení práce neplatí žádná přímá daň (daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění).

Překročení limitu

Když je hrubá měsíční odměna nad limit, tak se z ní již standardně platí sociální i zdravotní pojištění. Sazba sociálního pojištění (včetně nemocenského pojištění) je 7,1 % z hrubé odměny a sazba zdravotního pojištění je 4,5 % z hrubé odměny. Daň z příjmu fyzických osob je při podepsaném prohlášení k dani nulová až do hrubé měsíční odměny 17100 Kč. Při hrubé odměně 17100 Kč je totiž daň z příjmu 2565 Kč (17100 Kč × 15 %) a sleva na poplatníka ve výši 2570 Kč sníží daň z příjmu opět do nuly.

Sleva na studenta byla zrušena

Na doplnění uvádím, že slevu na studenta bylo možné při podepsaném prohlášení k dani uplatňovat naposledy v roce 2023. Od roku 2024 již sleva na studenta vypočtenou daň z příjmu nesnižuje. Samotné studium tedy není při výpočtu čisté odměny z dohody o provedení práce nijak zvýhodněno.

Práva a povinnosti vyplývající z dohody o provedení práce

Dohoda o provedení práce musí být vždy uzavřena písemně. Dle § 75 zákoníku práce č. 262/2006 Sb. platí, že rozsah práce vykonávané na základě dohody o provedení práce nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. V dohodě o provedení práce musí být uvedeny sjednané práce a doba, na kterou se tato dohoda uzavírá. V § 77 zákoníku práce jsou následně uvedeny společná ustanovení o dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr, kde je mimo jiné uvedeno, že na dohody se nevztahují některá ustanovení o pracovním poměru, např. ohledně odstupného, skončení takového zaměstnání nebo převedení na jinou práci či přeložení.

Petr Gola

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí