Poradna: Výpočet čisté mzdy pracujícího důchodce

štítky Daně Penze Pojištění Zaměstnání čtení na 3 minuty | přečteno 7165×

foto: Canva, ilustrační fotografie

Adam: Jsem pracující důchodce. Hrubou mzdu mám 35000 Kč. Můžete mi vypočítat, o kolik budu mít vyšší čistou mzdu od ledna, když mají mít pracující důchodci nově nějaké daňové výhody.

V řádném důchodovém věku nejsou žádná příjmová omezení. To znamená, že pracující důchodci mohou současně pobírat mzdu a důchod, přičemž výše mzdy není nijak omezena. Pracovat lze v řádném důchodovém věku na klasickou pracovní smlouvu na plný úvazek na dobu neurčitou nebo třeba na zkrácený úvazek na dobu určitou. Pro pracující důchodce neplatí žádná pracovní omezení.

Nižší zdanění v roce 2025 než v roce 2024

Pracující starobní důchodci mají od letošního roku úlevu na sociálním pojištění. Z hrubé mzdy nebudou pracující starobní důchodci odvádět důchodové pojištění ve výši 6,5 %. Ostatní daně odvádí pracující starobní důchodci stejně jako ostatní zaměstnanci, tj. zejména daň z příjmu a zdravotní pojištění. Výpočet daně z příjmu a zdravotního pojištění v roce 2025 je stejný jako v roce 2024. Sazba daně z příjmu ve Vašem případě bude i v letošním roce 15 % z hrubé mzdy, přičemž Vám roční daň z příjmu bude snižovat sleva na poplatníka ve výši 2570 Kč. Sazba zdravotního pojištění je 4,5 % z hrubé mzdy, opět stejně jako v roce 2024.

Legislativní úprava

Sleva na důchodovém pojištění je upravena v § 7d) zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti č. 589/1992 Sb., kde je uvedeno, že zaměstnanec, který je poživatelem starobního důchodu, má nárok na slevu na pojistném na důchodové pojištění za kalendářní měsíc, pokud dosáhl důchodového věku a vznikl mu nárok na výplatu starobního důchodu v plné výši, přičemž tyto zákonné podmínky musí být splněny po celý kalendářní měsíc.

Splnění podmínek ze strany zaměstnance

Pracující starobní důchodce musí nárok na slevu na důchodovém pojištění svému zaměstnavateli prokázat. Možnosti jsou následující:

  • Doložení rozhodnutí o přiznání starobního důchodu a čestné prohlášení o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši nebo
  • Doložením potvrzením plátce důchodu o pobírání starobního důchodu v plné výši s uvedením dne, od kterého výplata starobního důchodu v plné výši náleží. Pracující starobní důchodce si musí o slevu na důchodovém pojištění u zaměstnavatele požádat včas, neboť dle § 7e) zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti č. 589/1992 Sb. nárok na slevu nemůže zaměstnanec uplatnit u zaměstnavatele zpětně.

O kolik si polepšíte?

Při hrubé mzdě ve výši 35000 Kč budete mít v letošním roce měsíční čistou mzdu vyšší o 2275 Kč (35000 Kč × 6,5 %) oproti roku 2024. Zaměstnání v řádném důchodovém věku bude tedy ještě výhodnější než tomu bylo v předchozích letech. Během zaměstnání budete samozřejmě nadále pobírat starobní důchod v plném rozsahu, tak jak jste zvyklý.

První vyšší výplata? V únoru

Výplata ze zaměstnání dochází na účet zpětně. To znamená, že v lednu ještě obdržíte výplatu za vykonanou práci v prosinci. Výplata v lednu se tedy vypočítá dle pravidel roku 2024, protože se vztahuje za prosinec. Vyšší čistou mzdu obdržíte na účet až v únoru, kdy Vám bude vyplacena výplata za leden.

Závěrem

Již v únoru obdržíte na účet vyšší čistou mzdu, než tomu bylo v roce 2024. Musíte však splnit zákonnou povinnost a o slevu na důchodovém pojištění svého zaměstnavatele včas požádat a doložit příslušný doklad o pobírání starobního důchodu v plné výši.

Petr Gola

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí