Odluka manželů a vdovský důchod
štítky Osobní finance Penze čtení na 3 minuty | přečteno 311×
Nárok na vdovský důchod nevzniká automaticky, musí být splněny zákonné podmínky. V některých případech vdovský důchod náleží, i když by se to nečekalo a někdy naopak nenáleží ani při výchově několika společných dětí.
Vdovský (vdovecký) důchod náleží pouze po zemřelém manželovi (manželce), jestliže ke dni úmrtí pobíral (pobírala) starobní důchod nebo invalidní důchod nebo ke dni úmrtí splnil (splnila) podmínky pro přiznání starobního či invalidního důchodu nebo došlo k úmrtí následkem pracovního úrazu. Základní podmínkou je tedy trvání manželství a splnění potřebné doby pojištění.
Související
Největším problémem je dlouhodobá nezaměstnanost
Vzhledem k tomu, že pro přiznání invalidního důchodu je nutné splnit potřebnou minimální dobu pojištění, tak v praxi bývá problém s přiznáním vdovského důchodu po zemřelém manželovi, který byl dlouhodobě nezaměstnaný. Jako náhradní doba pojištění se totiž evidence na úřadu práce započítává pouze v omezeném rozsahu a nezaměstnanost bez evidence na úřadu práce se nezapočítává vůbec.
Vdovské důchody jsou vypláceny častěji
Česká správa sociálního zabezpečení vyplácí výrazně více vdovských důchodů než vdoveckých důchodů. Důvodem je skutečnost, že ženy se dožívají v průměru vyššího věku než muži a že v manželství jsou ženy častěji mladší než muži. Níže v textu tedy budeme hovořit o vdovských důchodech, přestože stejné podmínky platí samozřejmě i pro vdovecké důchody.
Základní délka pobírání je jeden rok
Nárok na vdovský důchod trvá jeden rok. Po uplynutí jednoho roku je vdovský důchod vyplácen pouze za předpokladu splnění některé ze zákonných podmínek (např. péče o nezaopatřené dítě, dosažení požadovaného věku).
Krátkodobé manželství nevadí
V případě, že manželství trvalo krátce, třeba pouze jeden rok, tak při výpočtu vdovského důchodu nedochází k žádnému znevýhodnění či krácení. Výpočet vdovského důchodu je stejný, ať už manželství trvalo třeba třicet let nebo právě jeden rok.
Jak vysoký je vdovský důchod?
Výše procentní výměry vdovského důchodu činí polovinu procentní výměry důchodu, kterou pobíral nebo na kterou by měl nárok zemřelý manžel. Základní výměra vdovského důchodu je ve všech případech stejná, v roce 2024 činí 4400 Kč a v roce 2025 to bude 4660 Kč.
Co když manželé nebydlí spolu?
V praxi dochází k případům, že manželé spolu třeba dočasně nebydlí. I v těchto případech však vzniká nárok na vdovský důchod, pokud jsou splněny výše uvedené podmínky.
Rozvodem zaniká nárok na vdovský důchod
Po bývalém manželovi (manželce) pochopitelně nárok na vdovský důchod nevzniká, a to ani za předpokladu, že manželství trvale poměrně dlouho a k úmrtí došlo pár měsíců po rozvodu. Vdovský důchod buď náleží nebo nenáleží, jeho výpočet není nikterak odstupňován v závislosti na počtu strávených let v manželství.
Péče o děti není důvodem pro pobírání vdovského důchodu
Družka nemá nárok na vdovský důchod po zemřelém druhovi, i když spolu vychovávají několik dětí a po jeho úmrtí bude na výchovu sama. Děti budou mít nárok po zemřelém otci na sirotčí důchod, ale družka vdovský důchod nedostane.
Průběh pojištění vdovy nehraje roli
Měsíční částku vdovského důchodu ovlivňuje pouze průběh pojištění zemřelého manžela. Do výpočtové formule starobního důchodu nikterak nevstupuje počet vychovávaných dětí, výše příjmů nebo majetková situace vdovy.