Přivýdělek k podnikání na zkrácený úvazek
štítky Osobní finance Zaměstnání čtení na 3 minuty
I osoby samostatně výdělečně činné mohou pochopitelně mít příjem ze závislé činnosti (ze zaměstnání). Jaká daňová pravidla platí pro případný zkrácený úvazek? Proč se v takových případech neprovádí dopočet do minima u zdravotního pojištění?
Pouze osoby samostatně výdělečně činné, které si plní své daňové povinnosti účastí v paušálním daňovém režimu, nemohou mít příjem, ze kterého je odváděno sociální pojištění a nemohou si tak přivydělat na zkrácený úvazek. OSVČ vedoucí daňovou evidenci nebo OSVČ uplatňující roční výdajový paušál mohou pracovat na zkrácený úvazek bez omezení.
Související
Kdy lze uplatnit měsíční slevu na poplatníka?
Při nástupu do zaměstnání na zkrácený úvazek se mohou osoby samostatně výdělečně činné rozhodnout, zdali u zaměstnavatele podepíší prohlášení k dani či nikoliv. V případě podepsaného prohlášení k dani se bude při výpočtu čisté mzdy uplatňovat sleva na poplatníka ve výši 2570 Kč. Podepsat prohlášení k dani je možné i při práci na zkrácený úvazek. V žádném měsíci však nelze daňové slevy uplatňovat u více zaměstnavatelů současně, prohlášení k dani je možné podepsat pouze jednou.
Nepodepsání prohlášení k dani
Když OSVČ prohlášení k dani nepodepíše a nebude tedy při výpočtu měsíční čisté mzdy uplatňovat slevu na poplatníka, potom uplatní roční slevu na poplatníka ve výši 30840 Kč v daňovém přiznání a bude mít nižší daňový nedoplatek za celý kalendářní rok.
Sazby povinného pojistného
Z hrubé mzdy na zkrácený úvazek bude odvedeno sociální pojištění (7,1 % z hrubé mzdy) a zdravotní pojištění (4,5 % z hrubé mzdy). Zdravotní pojištění bude v sazbě 4,5 % i v případě, že hrubá měsíční mzda bude nižší než 18900 Kč, což je minimální mzda platná pro práci na plný úvazek v roce 2024. Vzhledem k tomu, že OSVČ odvádí povinné pojistné ze své samostatné výdělečné činnosti, tak se ani při nižší hrubé mzdě ze zaměstnání na zkrácený úvazek neprovádí dopočet do minimálního vyměřovacího základu.
Potvrzení pro mzdovou účetní
Osoby samostatně výdělečně činné pracující na zkrácený úvazek s hrubou mzdou nižší, než je minimální mzda platná pro práci na plný úvazek (v roce 2024 ve výši 18900 Kč a v roce 2025 ve výši 20800 Kč), musí mzdové účetní doručit čestné prohlášení, že ze samostatné výdělečné činnosti odvádí alespoň minimální zálohy na zdravotním pojištění. Mzdová účetní tak nebude provádět výše popsaný dopočet do minimálního vyměřovacího základu.
Sazba daně z příjmu
Vyšší 23% sazbě daně z příjmu podléhá hrubá měsíční mzda v roce 2024 až nad 131901 Kč, takže při práci na zkrácený úvazek bude sazba daně z příjmu 15 %.
Praktický příklad
Živnostník Jaroslav si přivydělává na zkrácený úvazek s hrubou mzdou ve výši 24000 Kč. U zaměstnavatele nepodepíše prohlášení k dani, aby neměl vysoký roční nedoplatek na dani z příjmu fyzických osob v daňovém přiznání. Níže v tabulce máme vypočtenu čistou mzdu pana Jaroslava.
Text | Částka |
---|---|
Hrubá mzda | 24000 Kč |
Daň z příjmu | 3600 Kč |
Sociální pojištění | 1704 Kč |
Zdravotní pojištění | 1080 Kč |
Čistá mzda na účet | 17616 Kč |
Výhody přivýdělku na zkrácený úvazek
Osoby samostatně výdělečně činné pracující i na zkrácený úvazek mají v případě nemoci nárok na náhradu mzdy či nemocenskou ze zaměstnání, stejně jako ostatní zaměstnanci. Práce na zkrácený úvazek totiž zakládá účast na nemocenském pojištění bez ohledu na výši hrubé mzdy. Současně má přivýdělek, ze kterého je odváděno sociální pojištění, pozitivní vliv na budoucí výpočet starobního důchodu (popřípadě i invalidního důchodu).