Výdělek v penzi bez daňového přiznání v příkladech
štítky Daně Penze Zaměstnání čtení na 3 minuty
Hodně starobních důchodců má i během pobírání státního důchodu vlastní příjem, ať už z podnikání, ze zaměstnání nebo z nájmu. Podívejme se ve vybraných příkladech, kdy nemají výdělečně činní penzisté povinnost podávat daňové přiznání.
V řádném důchodovém věku je možné mít libovolné příjmy a pracovat i na smlouvu na dobu určitou. Na řádné starobní důchodce se nevztahují žádná omezení ohledně výdělečné činnosti. V řádném důchodu je tedy možné pobírat starobní důchod a příjem z vlastního výdělku nebo z pasivního příjmu.
Související
Níže v textu se zaměříme na situace, kdy má starobní důchodce vlastní příjem a přitom mu nevzniká povinnost podání daňového přiznání.
Příklad 1) Klasické zaměstnaní
Penzista Karel pracuje pro zaměstnavatele XY na klasickou pracovní smlouvu. Pan Karel nemá žádné daňové starosti. U zaměstnavatele podepsal prohlášení k dani a při výpočtu měsíční čisté mzdy uplatňuje slevu na poplatníka ve výši 2570 Kč, stejně jako ostatní zaměstnanci. Zaměstnavatele XY může pan Karel požádat začátkem roku 2025 o provedení ročního zúčtování daně, protože během roku 2024 měl pan Karel pouze příjem formou státního důchodu a mzdy od zaměstnavatele XY.
Příklad 2) Nízký příjem z nájmu
Paní Libuše je v řádném starobním důchodu a má pravidelný příjem z nájmu. Za celý rok 2024 bude mít paní Libuše příjem z nájmu ve výši 45000 Kč. Povinnost podat daňové přiznání za rok 2024 vzniká pouze v případě ročních zdanitelných příjmů ve výši 50000 Kč a více. Paní Libuše má příjem z nájmu do limitu. Paní Libuše tedy nemusí vyplňovat daňové přiznání za rok 2024.
Příklad 3) Podnikání při zaměstnání s nízkým ziskem
Starobní důchodce Pavel pracuje v řádném důchodovém věku na zkrácený úvazek u zaměstnavatele YX. Současně začal pan Pavel od října podnikat. Z podnikání však bude mít do konce roku 2024 příjem pouze ve výši 17000 Kč. Pan Pavel tedy nemá povinnost podat daňové přiznání. V případě, že mají zaměstnanci zdanitelný příjem z podnikání, z kapitálového majetku, z nájmu nebo z ostatních zdanitelných příjmů do 20000 Kč, tak za ně může provést jejich zaměstnavatel roční zúčtování daně.
Příklad 4) Příležitostný příjem do limitu
Paní Eva si v řádném důchodu příležitostně a nepravidelně přivydělává formou prodeje vypěstované ovoce a zeleniny na zahrádce. Paní Eva nemá se zdaněním tohoto příjmu žádné starosti. Příležitostné příjmy dle § 10 zákona o dani z příjmu (tedy bez živnostenského oprávnění) jsou od daně z příjmu osvobozeny až do ročního příjmu ve výši 50000 Kč. Paní Eva má příjem bezpečně do limitu.
Sleva na poplatníka náleží i starobním důchodcům
V případě, že má starobní důchodce povinnost podat daňové přiznání, tak často stejně daň z příjmu fyzických osob neplatí, protože do daňového základu za rok 2024 ve výši 205600 Kč je daň z příjmu nulová. I starobní důchodci mají nárok na slevu na poplatníka ve výši 30840 Kč, takže do výše uvedeného daňového základu je daň z příjmu nulová. V praxi tak někteří starobní důchodci daňové přiznání vyplňují ale daň z příjmu nakonec neplatí.
Vrácení srážkové daně z dohody o provedení práce
Starobní důchodci pracující pouze na dohodu o provedení práce, ze které byla odvedena srážková daň z příjmu (hrubá měsíční odměna 10000 Kč a méně při nepodepsaném prohlášení k dani), mohou odvedenou srážkovou daň obdržet zpět, když roční zdanitelný příjem je do výše uvedených 205600 Kč a sami si podají daňové přiznání.