Poradna: Konec v zaměstnání a dovolená
štítek Poradna přečtete do minuty
František: Obdržel jsem od zaměstnavatele informaci, že se mnou dále nepočítá. Mám ještě hodně dovolené, kterou bych chtěl dostat proplacenou. Existuje nějaká možnost, jak se dostat k proplacení dovolené?
Pracovní poměr musí být vždy ukončen v souladu se zákoníkem práce. Váš zaměstnavatel Vám může dát písemnou výpověď, která však vždy musí být odůvodněná. V praxi nejčastějším výpovědním důvodem je dle § 52, písmeno c) – pro nadbytečnost. V případě obdržení výpovědi od zaměstnavatele běží dvouměsíční výpovědní lhůta, která začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce po jejím obdržení.
Související
Nárok na odstupné
V případě obdržení výpovědi pro důvody, na kterých nenese zaměstnanec vinu, náleží zaměstnanci odstupné v souladu s § 67 zákoníku práce. Částka odstupného závisí na délce trvání pracovního poměru, např. když pracovní poměr trval déle než dva roky, tak činí odstupné trojnásobek průměrného výdělku.
Proplacení dovolené
Dle § 217 zákoníku práce určuje čerpání dovolené zaměstnavatel (s přihlédnutím k oprávněným zájmům zaměstnance). Zaměstnavatel přitom může nařídit čerpání dovolené i během dvouměsíční výpovědní lhůty. Zaměstnanci tedy právní nárok na proplacení dovolené nemají. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen oznámit zaměstnanci alespoň 14 dní předem. K proplacení dovolené po skončení pracovního poměru tedy v praxi dochází, když zaměstnavatel během výpovědní doby nenařídí její dočerpání a zaměstnanec si o vyčerpání nevybrané dovolené nepožádá.