Proč euro oslabuje vůči dolaru?
štítky Investování Měnová politika čtení na 2 minuty | přečteno 20×
Od začátku letošního roku je euro vůči dolaru v sestupné tendenci. Nejdříve 1 euro stálo 1,23 dolaru. Nyní se kurz pohybuje okolo 1,13 dolaru, což znamená, že oslabilo zhruba o 9 %. To není málo, pokud uvážíme, že se jedná o nejdůležitější světové devizy.
Aktuální kontext
Propad se zrychlil v listopadu, kdy euro vůči dolaru oslabilo o 3 %. Za tím jistě stály silné protesty proti pandemickým opatřením v hlavních evropských metropolích. Také krize na polsko-běloruské hranici a napětí mezi Ruskem a Ukrajinou euru rozhodně nepomůžou. Hlavní evropský motor Německo má novou vládu, od které zatím nevíme, co čekat. Jedná se o trojkoalici, v níž bude panovat napětí mezi stranami zelených a svobodných (FDP). Svobodní dostali ministerstvo financí, které chtějí řídit podle zásad klasického liberalismu. To se nebude líbit dvěma zbylým partnerům, kteří si přejí větší zásahy státu. Jinak řečeno, Německo čeká spíše napjaté období. Ve Francii se zase již pomalu rozbíhá boj o prezidentské křeslo. Politická nejistota tak má obrovský vliv na nepříznivý vývoj evropské měny.
Související
Ekonomické zaostávání Evropy
Oslabení eura nelze přičítat na vrub pouze politické nejistotě. Druhým faktorem je míra ekonomického oživení po pandemii. Mezinárodní měnový fond odhaduje, že za letošní rok vzroste HDP ve Spojených státech o 6 %, zatímco v Evropě jen o 5 %. Také pro nadcházející rok 2022 odhady znovu potvrzují lepší výhled pro americkou ekonomiku (5,2 %) než pro evropskou (4,3 %). Avšak tyto prognózy ještě neberou v potaz vývoj pandemie v letošním listopadu a prosinci. Americká ekonomika funguje víceméně v normálním režimu, zatímco mnoho evropských zemí zavedlo přísné protipandemické restrikce jako například Rakousko či Slovensko. Turistický ruch v Evropě je nyní velmi slabý, což se jistě podepíše i na HDP. Může euro v dohlednu vůči dolaru posílit? Pokud se nic zásadního nezmění, bude nadále oslabovat. Zásadní změnou může být jiná monetární politika ECB. Pokud ECB přizná, že se spletla s odhadem inflace a následně začne zvedat úrokové sazby na euru, můžeme se dočkat i změny tendence v jeho poměru vůči dolaru.