Velká Británie stále balancuje na hraně brexitu bez dohody. Odložení data odchodu z EU tak začínázískávat stále jasnější obrysy

Autor: DůmFinancí.cz
Rubriky:  Ekonomika
Vydáno: 20. února 2019 20:02:25
zdroj: pixabay.com

Premiérce Mayovése po čtvrtečních vyjednáváních opět nepodařilo prosadit změny v dohodě, která stanoví podmínky odchodu Britů z EU. Tento neúspěch zvyšuje pravděpodobnost tvrdé variantyodchodu Spojeného království z EU již 29. března. Odložení data aktivace článku č. 50 Lisabonské smlouvy se proto poslední dnyskloňuje ve všech pádech. Podle studie analytiků společnosti Euler Hermes by se přechodné tranzitní období odchodu Spojeného království z EU mohlo protáhnout až do roku 2021.

Za hlavní zdroj nesouladu mezi zastánci tvrdého brexitu je považováno uspořádání severoirské hranice – tzv. irská pojistka (Irishbackstop) a právě pozměňující návrhy, které měly podobu irské pojistky upravovat, nebyly po čtvrtečním jednání v britské Dolní sněmovně odsouhlaseny. Přestože z britského parlamentu opakovaně zaznělo, že finální datum odchodu se nebude dále odkládat, analytici stále předpokládají dohodu o řešení na poslední chvíli, které zamezí neřízenému odchodu Británie z EU. Předpokládají se tři různé horizonty dalšího možného vývoje situace: ratifikace již existující dohody o brexitu, umožňující Spojenému království opustit celní unii až po předem určeném datu, dále potom možnost druhého referenda o odchodu Británie z eurozóny a nakonec dojednání tzv. měkčí varianty brexitu, spojené se změnami v rozložení politických sil v Británii.

Přestože se pro tuto chvíli stále spíše nepočítá s aktivací pohotovostního režimu tzv. varianty pádu z útesu (cliff-edgescenario), nejistota související s obchodními podmínkami a s podmínkami odchodu samotného bude stále vzrůstat. Je navíc pravděpodobné, že tento stav bude přetrvávat i po brexitu. Podle předpokladů bude zdrženlivost investorů a ochlazování obchodních vztahů srážet reálný růst britské libry až -0,3pp, což povedek ekonomickému růstu+1,2 %v letošním roce, ale pouze + 1% v roce 2020. „Z ekonomického hlediska by zcela jistě dávalo smysl kompromisní řešení v oblastech otázky irských hranic, nulového tarifu na zboží a určité výhody ohledně volného pohybu kapitálu pro finanční sektor. Obávám se však, že dojednání podmínek v otázkách obchodních vztahů nebude o nic jednodušší, než dohoda odchodu Británie z Evropské unie samotná. Proto očekáváme prodloužení tranzitní periody klidně aždo roku 2021. Britská ekonomika by potom v průběhu této přechodné fáze neměla přesáhnout průměrný růst +1,5 %, což pro představu znamená pouze polovinu průměrného růstu v letech 2000 - 2007“ říká Jakub Cerman, ředitel oddělení Risku Euler Hermes.

Je jednoznačné, že odchod bez dohody by měl za následek ekonomickou recesi na minimálně dva budoucí roky. Devalvace britské libry by narušila kupní sílu a snižovala spotřebu. Pokud by patová situace pokračovala i po prodloužení aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy, logicky by vzrostly i šance na druhé referendum. Ovšem při současné nejednotě britské veřejnosti i politiků v otázce brexitu a nedostatku koheze v klíčových politických rozhodnutích lze očekávat, že ani druhé referendum by vytouženou shodu v tom, zda odejít či zůstat, stejně jednoznačně nepřineslo.

Reklama

Témata

Financování důchodu

Důchod a jeho financování jsou klíčové otázky, o kterých by měl přemýšlet každý z nás. Důvod je...

Co je dobré vědět o EET?

Na elektronickou evidenci tržeb se přechází postupně, v první fázi od 1. prosince 2016 budou EET...

Podpora v nezaměstnanosti

Nárok na podporu v nezaměstnanosti není automatický, je nutné splnit zákonné podmínky ohledně...

Jak ušetřit na výdajích?

Umět šetřit je velmi cenná vlastnost. Šetřením v každém okamžiku, při každém nákupu, při každém...

Firemní komunikace

Firemní komunikační kultura výrazně pomáhá ke zvyšování produktivity práce a spokojenosti...

Reklama
Reklama

Invalidní důchod

Výdělek a daně invalidních důchodců

V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního stupně, druhého stupně a třetího stupně. Pro nárok na invalidní důchod je nutné splnit zákonné podmínky. Jak si mohou invalidní důchodci přivydělat? Kdy mohou pobírat podporu v nezaměstnanosti?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.