Daňové omyly při práci pro druhého zaměstnavatele
štítky Daně Zaměstnání čtení na 2 minuty | přečteno 1×
Někteří zaměstnanci pracují současně pro dva zaměstnavatele. Vyšší příjem je rozhodně přínosný, ale mnohdy přináší i daňové starosti. Kdy musí i zaměstnanci podávat daňové přiznání za rok 2018?
Za většinu zaměstnanců vyřizuje veškeré daňové povinnosti zaměstnavatel. Zaměstnanci mající u svého zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani pouze doručí mzdové účetní příslušné doklady pro uplatnění některých daňových slev (např. rodný list dětí, potvrzení o studiu dítěte, potvrzení druhého z rodičů, že daňové zvýhodnění na děti neuplatňuje, potvrzení o studiu zaměstnance…). V případě práce pro dva zaměstnavatele to však může být složitější.
Související
Podání daňového přiznání
Zaměstnanci, kterým je v některém měsíci roku 2018 odvedena zálohová daň z příjmu od dvou zaměstnavatelů současně, si musí za rok 2018 sami podat daňové přiznání. V takovém případě není možné požádat o provedení ročního zúčtování daně ani jednoho ze zaměstnavatelů. K vyplnění daňového přiznání je nutné si od obou zaměstnavatelů vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2018.
Pojistné se platí z obou příjmů
Zaměstnanci pracující pro dva zaměstnavatele současně platí sociální pojištění i zdravotní pojištění z obou mezd. Výjimkou je práce na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou 10 000 Kč a méně a práce na dohodu o pracovní činnosti s měsíční odměnou 2 499 Kč a méně. Když je sociální pojištění odváděno z obou mezd, tak se pro důchodové účely započítávají oba příjmy a státní důchod je následně vyšší.
Srážková daň může být konečná
V případě přivýdělku ke standardnímu pracovnímu poměru na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou 10 000 Kč a méně se odvádí z dohody o provedení práce 15 % srážková daň (prohlášení k dani je podepsáno v hlavním zaměstnání). Zaměstnanci přivydělávající si pouze na dohodu o provedení práce, kde je jim odvedena druhým zaměstnavatelem srážková daň, nemusí mít žádné daňové starosti. V těchto případech je možné požádat hlavního zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně. Tento postup se vyplatí, jestliže jsou všechny daňové slevy a daňové odpočty plně využity při výpočtu čistého příjmu u hlavního zaměstnavatele. U nižších příjmů, kde nejsou všechny slevy a daňové odpočty plně využity, lze podat daňové přiznání a odvedenou srážkovou daň obdržet alespoň částečně zpět.