Neplatí se zbytečně vyšší daně

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Daně
Vydáno: 20. června 2018 0:00:00
zdroj: pixabay.com

S využitím všech daňových výhod lze při stejném hrubém příjmu mít vyšší čistý příjem. Někteří občané platí zbytečně vyšší daně, protože např. neuplatňují všechny daňové slevy a daňové odpočty, na které mají nárok.

Během roku je možné uplatňovat pouze některé daňové slevy, např. na poplatníka ve výši 2 070 Kč, na studenta ve výši 335 Kč, na invaliditu prvního stupně a druhého stupně ve výši 210 Kč, na invaliditu třetího stupně ve výši 420 Kč nebo daňové zvýhodnění na děti (na první dítě 1 267 Kč, na druhé dítě ve výši 1 617 Kč a na třetí dítě a další dítě ve výši 2 017 Kč).

Některé daňové slevy (např. školkovné nebo na manželku či manžela) a všechny daňové odpočty (dary, zaplacené úroky z úvěru na bydlení, zaplacené příspěvky na smlouvu o penzijním připojištění či doplňkovém penzijním spoření, zaplacené příspěvky na smlouvu o životním pojištění, členské příspěvky zaplacené odborové organizaci, úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání) je však možné uplatnit pouze za celý kalendářní rok, a to buď v ročním zúčtování daně, nebo v daňovém přiznání.

 

Nárok na daňovou slevu nebo odpočty je nutné doložit

Při podepsání prohlášení k dani uplatňuje mzdová účetní automaticky pouze základní daňovou slevu na poplatníka. Pro uplatnění ostatních daňových slev je nutné mzdové účetní doložit příslušný doklad (např. rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu). Přestože za zaměstnance vyřizuje daňové záležitosti mzdová účetní, tak je potřeba všechny doklady snižující daňovou povinnost mzdové účetní doručit. Vždy je tedy vhodné se o daňové záležitosti starat a využívat všechny výhody, které legislativa umožňuje.

 

Praktický příklad

Pan Skála žije se svojí partnerkou Novákovou v jedné domácnosti. Slečna Nováková je na rodičovské dovolené a pobírá pouze rodičovský příspěvek na jejich syna Jaroslava. Přestože rozhodné příjmy slečny Novákové za rok 2018 nebudou přesahovat 68 000 Kč (pobírá pouze rodičovský příspěvek, který se do limitu nepočítá), tak nemůže pan Skála uplatnit daňovou slevu ve výši 24 840 Kč, kterou lze uplatnit pouze na manželku a nikoliv na partnerku. Manželství by znamenalo zvýšení ročního čistého příjmu právě ve výši daňové slevy.

 

Praktický příklad

Živnostník Novotný uplatňuje výdaje 60% výdajovým paušálem. Za rok 2018 vloží na svoji smlouvu o doplňkovém penzijním spoření 36 000 Kč a na smlouvu o životním pojištění 24 000 Kč. Pan Novotný se mylně domnívá, že při uplatnění výdajového paušálu si nemůže uplatnit daňové odpočty. Není tomu tak. Uplatněním daňových odpočtů si sníží roční daňový základ o 48 000 Kč. U doplňkového penzijního spoření se hodnotí vklady nad 12 000 Kč. Daňové odpočty zvýší roční čistý příjem o 7 200 Kč (48 000 Kč x 15 %).

Reklama

Další články tématu

S inflací je potřeba počítat

Finanční plánování by mělo být samozřejmostí u všech zodpovědných rodin, přičemž při finančním...

Každý úvěr je potřeba si dobře promyslet

Nesplácení úvěru může být začátkem finančních problémů a rozjezdu kolotoče exekucí. Dobře...

Zvyšujeme rodinný příjem

Ke splnění finančních snů vede cesta souběžného snižování výdajů a zvyšování příjmů. Přestože se...

Rodinný rozpočet a plánování

Ke splnění rodinných snů, které jsou ocenitelné penězi, je zapotřebí mít stanoven finanční plán...

Témata

Promlčení dluhů

Všichni živnostníci by si měli řádně plnit své daňové povinnosti, lhůty pro promlčení daní,...

Zaměstnanci a přivýdělek

Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří mají i druhý příjem. Přivýdělek pro stejného...

Daně v Česku a Slovensku

Česko a Slovensko patří mezi několik málo vyspělých zemí, kde je zavedena rovná sazba daně z...

Daňové přiznání 2011

Všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí včas odevzdat daňové přiznání a Přehledy o...

Platíme daně

Při využití daňových slev a odpočtů má zaměstnanec vyšší čistou mzdu, kterou obdrží na účet od...

Reklama
Reklama

Zdanění pasivních příjmů

Pojistné a daň z ostatních příjmů

Čím dál více lidí má pasivní příjmy. Jak je to s platbou zdravotního pojištění, sociálního pojištění a daně z příjmu fyzických osob pouze při příjmech z kapitálového majetku, pronájmu a ostatních pasivních příjmů?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.