Osobní finance

Investice Stalo se čtení na 2 minuty

Zajímavý ekonomický spor se rozhořel v USA. Americký úřad ekonomických statistik oznámil, že ve druhém čtvrtletí 2022 americké HDP pokleslo o 0,9 %. Je to tak druhé čtvrtletí, kdy americké HDP kleslo. Dříve používaná definice recese mluvila o tom, že recese nastane, když HDP klesá dva kvartály po sobě. Takže americká ekonomika je v technické recesi.

Mateřská Pojištění přečtete do minuty

I nezaměstnané maminky mohou následně pobírat mateřskou (peněžitý příspěvek v mateřství), podmínkou je nástup na mateřskou v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání.

Penze Pojištění přečtete do minuty

Při dosažení důchodového věku není automaticky přiznán starobní důchod. Žadatel musí získat i alespoň minimální dobu pojištění, která v letošním roce činí 35 let. Jak se počítá do doby pojištění evidence na úřadu práce?

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Českému občanovi se zdá, že kurz eura je značně stabilní. Je to způsobené tím, že se dívá především na jeho poměr k české koruně. Měnová politika ČNB, která spočívá v devizových intervencích na udržení stability koruny, tuto iluzi podporuje. Když se však podíváme na vývoj mezi eurem a dolarem, dojdeme k zjištění, že euro od začátku roku oslabilo o více než 10 %.

Pojištění přečtete do minuty

Za všechny své pojištěnce musí zdravotní pojišťovny obdržet zdravotní pojištění. Za státní pojištěnce přitom platí zdravotní pojištění stát. Nezaměstnaní by měli být vždy evidování na úřadu práce.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Rozhodnutí bankovní rady bylo na jednu stranu překvapivé, na druhou stranu se nová rada zachovala tak, jak dlouho dopředu oznamovala. ČNB po více než roce poprvé nechala úrokové sazby beze změny. Toto rozhodnutí je překvapením v globálním kontextu, kdy většina centrálních bank svoje úrokové sazby zvedá, včetně Fedu a ECB.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Na amerických finančních trzích je v plném proudu výsledková sezona. Ta je nesmírně zajímavá a letos o mnoho důležitější než v předchozích letech. Svět sužuje vysoká inflace, centrální banky začaly již na začátku roku zvedat svoje sazby. Vyšší inflace a úrokové sazby vytvářejí tlak na reálnou ekonomiku. Právě výsledky firem nám umožní změřit, nakolik se tyto změny projevily ve skutečnosti.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Přesně jak všichni očekávali, zvedl americký Fed úrokové sazby o 75 bazických bodů na 2,25 %. Velmi zajímavou reakci předvedly finanční trhy. Ty napřed vůbec nereagovaly, což se vysvětlovalo tím, že toto zvýšení je již do cen finančních aktiv započítáno. Následně během tiskové konference začaly akcie strmě růst. Co se tedy stalo?

Investice Stalo se čtení na 2 minuty

Po zmíněné otočce Musk začal tvrdit, že Twitter obsahuje mnohem víc falešných účtů, než se oficiálně uvádí. To je sice možná pravda, ale nejde o nic neznámého. Nikdo nečekal, že by tato skutečnost mohla celou transakci zhatit. Tato výtka se vnímala jako Muskova snaha stlačit cenu níže.

Investice Stalo se čtení na 2 minuty

Excentrický miliardář Elon Musk zase předvedl další ze svých kousků. Po avizovaném zájmu o společnost Twitter se rozhodl, že ji nakonec nekoupí. Tak jako u něj vždycky jsme se dočkali změny názoru v krátké době. Nyní se mu ale jeho otočka může stát osudnou a připravit ho o značnou část jmění.

Praktické

Populární na Dům financí

CMP