Osobní finance

čtení na 4 minuty

Chcete ušetřit? Máte plné zuby vaší banky? Zvedají se úrokové sazby u spoření, ale čekat na telefonát z vaší banky, že vám zvyšuje úrok, je utopie? Jste u velké banky a máte u ní spousty produktů, i když jinde by byly za výhodnějších podmínek? Je na pobočce milá paní, ale když něco potřebujete poradit, tak musí někam volat a neví, protože mají tolik produktů, že se v tom vlastní zaměstnanci neorientují? Pak je čas na změnu.

Komerční sdělení

čtení na 4 minuty

ČNB velmi vhodně využila výměnu vlád a prakticky bez velkých polemik stoupla na brzdu proti inflaci a zvedla úrokové sazby o 125 bazických bodů na celkových 2,75 %. Bankéři taktéž naznačili, že se nejedná o poslední zvýšení. Na prosincové schůzce mohou i nadále pokračovat ve zvedání úrokových sazeb. Co z toho plyne pro investora?

Investice Měnová politika přečtete do minuty

Bitcoin vystoupal v první polovině listopadu na svoji rekordní hodnotu přes 68500 dolarů. Avšak od toho rekordu pozorujeme jeho pád pod hranici 57000 dolarů. Jak tento propad vysvětlit, když v poslední době jsme měli spoustu pozitivních zpráv pro Bitcoin jako nové ETF, starosta New Yorku chce dovolit přijímat městské platby v Bitcoinu a mnohé dalších.

Daně Zaměstnání přečtete do minuty

Mzdy v Česku v posledních měsících rostou. Někteří zaměstnanci však přemýšlí, zdali není pro ně výhodnější, aby jim raději zaměstnavatel zvýšil příspěvek na doplňkové penzijní spoření.

Cestování Investice čtení na 2 minuty

Do této částky má aktuální cena ropy ještě velmi daleko. Když se ale podíváme na růst cen, může až sem ropa vystoupat už v příštím roce. Od začátku letoška podražila přibližně o 70 %. Oproti cenám z předchozího listopadu ropa zdražila o neuvěřitelných 130 %.

Investice Realitní trh přečtete do minuty

Prestižní švýcarská banka UBS každoročně zveřejňuje tzv. Global Real Estate Bubble Index. Jelikož během pandemie rostly především ceny nemovitostí, není divu, že tento index vyslal varovné signály. Banka upozorňuje na možnou korekci cen nemovitostí.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Makroekonomická čísla ukazují, že ani v říjnu se růst inflace nezastavil. V USA dosáhla 6,2 %, v České republice byla o něco nižší, 5,8 %, ale i tak zůstává silně nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB.

Zaměstnání přečtete do minuty

Od příštího roku se minimální mzda zvyšuje o 1000 Kč. Jaký dopad toto zvýšení bude mít pro zaměstnavatele?

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

V prvním díle jsme si ukázali, že hlavním motivem zvednutí úrokových sazeb ČNB je boj s inflací. Jaký bude mít dopad skokové zvednutí sazeb na českou ekonomiku a kdo je vítězem a kdo poraženým vyšších úrokových sazeb?

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Radní České národní banky již před svým zasedáním 4. listopadu naznačovali, že zvýšení sazeb bude razantní jako to před měsícem. Přesto však málokdo čekal tak velký skok. ČNB zvýšila základní repo sazbu o 125 bodů na celkových 2,75 %. To byl šok pro všechny.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Dlouho očekávané zasedání vedení Fedu 3. listopadu potvrdilo to, co očekávali všichni investoři a analytici. Federální rezervní systém začal s operací tapering neboli postupným omezováním nákupních aktivit. Jde o jeden z nástrojů uvolňování měnové politiky, který má pomoci americké ekonomice postavit se na nohy po covidu.

Praktické

Populární na Dům financí