Osobní finance

Penze čtení na 2 minuty

Výpočtová formule starobního důchodu se každoročně mění. Jak vysoký důchod bude mít občan přiznaný v roce 2021, jestliže dostává průměrnou mzdu?

Daně přečtete do minuty

V ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání je při splnění zákonných podmínek možno uplatnit slevu na manželku (manžela). Na partnera tato sleva nenáleží.

Zaměstnání přečtete do minuty

Průměrnou a vyšší mzdu dostává méně než polovina zaměstnanců, neboť její výše je nadhodnocena mzdami nejlépe ohodnocených zaměstnanců. Jak se liší v Česku průměrná mzda a medián mezd?

Penze přečtete do minuty

Výpočet starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. Jak ovlivňuje důchodové nároky rozvod?

Zaměstnání přečtete do minuty

Personalisté ve spolupráci s vedoucími pracovníky vybírají zaměstnance teprve na základě osobního pohovoru. Bez dobrého životopisu však zájemci mnohdy nedostanou vůbec šanci o svých kvalitách přesvědčit.

Zaměstnání přečtete do minuty

Zaměstnanci by neměli přistupovat na oficiálně nízkou mzdu a doplatek od zaměstnavatele na ruku. Podívejme se, jaké nevýhody by tento způsob odměňování zaměstnanci přinášel.

Ekologie Investice čtení na 2 minuty

Ropa Brent se na konci května přehoupla přes 70 dolarů za barel. Tato zpráva nepotěší řidiče, kteří plánují na dovolenou autem. Zvýšené náklady na dopravu prodraží prakticky všechno zboží. Díky tomu hrozí, že inflace nebude přechodná, ale trvalejší v řádu několika měsíců. Jaká bude cena ropy v následujících měsících?

Penze přečtete do minuty

Jedním z hlavních motivů pro čerpání vlastních naspořených financí v doplňkovém penzijním spoření formou předdůchodu je vyhnutí se trvale krácenému předčasnému důchodu. Případný souběh je však možný.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Díky masivním intervencím ze strany Evropské centrální banky se většina dluhopisů evropských zemí držela velmi nízko a mnohé státy si půjčovaly dokonce na záporný úrok. Zlepšení situace okolo koronaviru by mělo vést k tomu, že se měnová politika bude vracet k normálu. Jsme toho ale opravdu svědky?

Investice čtení na 2 minuty

Zatímco akciové trhy jsou stále více či méně na svých maximálních hodnotách, kryptoměny mají za sebou první velký propad od začátku roku. Zprávy o rostoucí inflaci nás nutí k zamyšlení, kam investovat, máme-li něco naspořeno, protože peníze na účtu pomalu ztrácejí svou hodnotu.

Investice Osobnosti čtení na 2 minuty

Elon Musk zase po několikatýdenní odmlce silně rozvířil dění, tentokrát ne na burze okolo akcií Tesly, ale především na scéně s kryptoměnou. Po jeho tweetu o tom, že Tesla upouští od možnosti prodeje svých aut za bitcoiny, se kurz bitcoinu silně propadl.

Praktické

Populární na Dům financí