Osobní finance

Penze Poradna čtení na 2 minuty

Kateřina: Pokud se mi nepodaří najít lehčí práci, tak bohužel v současném zaměstnání nezvládnu pracovat až do normálního důchodu. Budu muset odejít do předčasného důchodu. O kolik bych si tímto rozhodnutím finančně pohoršila?

Penze Poradna čtení na 2 minuty

Antonín: Četl jsem, že někteří penzisté mají důchod i nad 50 tisíc korun. Jak je to možné, vždyť i při mimořádných příjmech vychází letos maximální důchod necelých 45 tisíc korun. Existuje nějaký speciální zvýhodněný výpočet důchodu?

Invalidita Penze přečtete do minuty

Počet žadatelů o invalidní důchod z důvodu plánovaného dalšího zvyšování řádného důchodového věku nad 65 let poroste. Zatímco ještě v minulém roce řešili čerství šedesátníci zhoršení svého zdravotního stavu odchodem do předčasného důchodu, v budoucnu bude nutné žádat o invalidní důchod a následně mít nižší řádný starobní důchod.

Investice přečtete do minuty

Cena zlata dosáhla nového historického maxima a stále roste. V době psaní článku se pohybovala mezi 2280 až 2300 dolarů za trojskou unci. Je to překvapivý vývoj, protože od poloviny roku 2020 do konce října 2023 zlato stagnovalo. Mnozí se domnívají, že zlato dohání inflační vlnu, ale tento pohled je zavádějící.

Penze Poradna čtení na 2 minuty

Libuše: Po manželovi mám nízký vdovský důchod. Finančně je to pro mě náročné, když syn je na vysoké škole a dcera na střední. Je nějaká zákonná možnost, jak si mohu zvýšit vdovský důchod? Musím mít příjem do nějakého limitu? Musím zaplatit nějakou částku na sociálním pojištění v zaměstnání?

Penze čtení na 2 minuty

Měsíční částka starobního důchodu závisí na rozhodných příjmech a získané době pojištění. Každý rok se přitom mění rozhodné koeficienty a zápočtové hranice pro výpočet. Plánované legislativní změny však počítají se zhoršením výpočtu důchodu.

Penze čtení na 2 minuty

Řádný důchodový věk v Česku se postupně prodlužuje a sjednocuje. Dle aktuálně platné legislativy je řádný důchodový věk „zastropován“ na 65 let. Připravované legislativní změny však počítají s dalším zvyšováním řádného důchodového věku. To by pro hodně lidí znamenalo nižší důchod, proč?

Penze Právo přečtete do minuty

Měsíční částku starobního důchodu výrazným způsobem ovlivňuje získaná doba pojištění. Omezení hodnocení náhradních dob pojištění přitom pro budoucí žadatele o starobní důchod bude znamenat nižší důchod.

Penze Poradna čtení na 2 minuty

Lenka: Celý život jsem poctivě pracovala, nikdy jsem nebyla na úřadu práce. Bohužel jsem měla nízké příjmy. Někdy jsem pracovala pouze za minimální mzdu. V létě půjdu do normálního důchodu, do předčasného důchodu jsem se kvůli nízkým příjmům neodvážila. Není pro mě nějaké zvýhodnění při výpočtu důchodu, když jsem nebrala sociální dávky a pořád pracovala?

Investice čtení na 2 minuty

Jak bývá zvykem na konci prvního čtvrtletí, dozvídáme se přesné makroekonomické údaje za předchozí rok. Některá čísla jsou nepříjemným překvapením. Jedno takové si pro nás připravil Francouzský statistický úřad (Insee). Schodek francouzského státního rozpočtu dosáhl 5,5 %, čímž Francouzský stát hospodařil se ztrátou 154 miliard eur za rok 2023.

Penze Poradna čtení na 2 minuty

Anna: Vychovala jsem čtyři děti. Vzhledem k péči o děti jsem měla často problém najít práci a nyní v předdůchodovém věku jsem opět nezaměstnaná. Zajímalo by mě, kdy nejdříve mohu odejít do předčasného důchodu, když jsem vychovala a starala se o čtyři děti.

Praktické

Populární na Dům financí