Osobní finance

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Nešlo už o skutečné překvapení, protože server Seznam Zprávy několik dní před oficiálním vyjádřením prezidenta zveřejnil informaci, že novým guvernérem ČNB bude dosavadní člen její bankovní rady Aleš Michl. Co měly společného samotné jmenování i únik informace o něm? Na obě dvě události česká koruna reagovala oslabením. To není dobrá známka.

Penze Spoření přečtete do minuty

Předdůchod je možné čerpat pouze ze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. Během fáze spoření je doplňkové penzijní spoření podporováno státním příspěvkem, daňovým odpočtem a daňovým osvobozením pro příspěvek zaměstnavatele.

Investice Osobnosti čtení na 2 minuty

Známý investor Ray Dalio v rozhovoru pro stanici Yahoo Finance upozornil na současný problém měnového rizika. Americký dolar nemusí zůstat první zahraniční devizou. Současná doba otvírá nové možnosti, když ne rovnou pro sesazení amerického dolaru z trůnu, tak minimálně pro vytvoření silné konkurence.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

ČNB znovu překvapila a zvedla úrokové sazby rovnou o 75 bazických bodů. To bylo nečekané, protože novináři a analytici spekulovali o zvýšení maximálně o 50. Někteří dokonce nevylučovali přestávku ve zvedání sazeb. Nestalo se tak. Úrokové sazby na české koruně jsou nyní na hranici 5,75 %.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

I když Česká národní banka (ČNB) začala se zvedáním sazeb už loni v červnu, dopad na inflaci prozatím nevidíme, protože ta naopak roste. Mohlo by se tedy zdát, že kroky centrálních bank stále nemají přímý vliv. Ale to je omyl, protože monetární politika se nyní projevuje především na kurzech měn.

Investice Stalo se čtení na 2 minuty

Miliardář Elon Musk znovu všechny překvapil, protože se vedle Tesly a vesmírného programu nyní zaměřil na sociální sítě. Fungování Twitteru zná především jako jeho uživatel. Díky svým břitkým a vtipným tweetům se již několikrát proslavil a mnohdy si i hodně vydělal. Jeho účet sleduje přes 90 milionů uživatelů.

Pojištění čtení na 2 minuty

Ideálním řešením pro všechny zaměstnance v případě obdržení výpovědi od zaměstnavatele je, když se jim téměř okamžitě podaří najít na trhu práce nové pracovní uplatnění. Když se tak nestane, tak je vhodné se registrovat na úřadu práce. Jak je to s nárokem na podporu v nezaměstnanosti?

Právo přečtete do minuty

Zaměstnanec může pracovní poměr ukončit výpovědí kdykoliv, a to i bez udání důvodu. V takovém případě mu však odstupné dle zákoníku práce nenáleží. Jestliže však obdrží zaměstnanec odstupné od zaměstnavatele pro důvody, na kterých nenese vinu, potom má nárok na zákonné odstupné.

Investice Stalo se přečtete do minuty

Téma recese jsme probírali již v několika článcích. Formálně sice ještě nenastala, ale USA v prvním letošním čtvrtletí nečekaně zaznamenaly pokles HDP, který je podle odhadů 1,4 %.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Prohlásit, že akciové trhy čeká propad, dnes není nic neobvyklého. Centrální banky a investoři pravidelně varují před obrovskou bublinou na trzích, ta určitě existuje. Samozřejmě je to vždy otázka načasování. Jerome Powell se v pátek 22. dubna nechal slyšet, že květnové zvýšení sazeb bude rovnou o 50 bazických bodů a není to konec.

Investice čtení na 2 minuty

Výsledková sezona v USA za první čtvrtletí je v plném proudu. Obecně lze říct, že se americké firmy zatím s inflací vypořádávají dobře. Atmosféra na trzích je však napjatá. Hospodářská recese je pravděpodobná. Válka na Ukrajině, zvedání sazeb na dolaru nebo vysoká inflace investorům na klidu nepřidávají. Každé zaváhání je tvrdě trestáno, což tentokrát pocítili akcionáři Netflixu.

Praktické

Populární na Dům financí

CMP