Životní styl

Ekologie Investice čtení na 2 minuty

Při pohledu na přeplněnou dálnici D1 se zdá utopické předpokládat, že ropě a spalovacím motorům zvoní hrana. Avšak Evropská komise chce do roku 2050 kontinent bez uhlíku. Aby tento cíl splnila, musí vyřešit hlavně energetickou otázku.

Poradna přečtete do minuty

Lucie: Pracovala jsem pouze prvních pár týdnů letošního roku, potom jsem čerpala mateřskou a nyní nastupuji na rodičovskou dovolenou. Má manžel nárok na daňovou slevu na mě?

Poradna přečtete do minuty

Anna: Jsem ve starobním důchodu a stále pracuji na dobu neurčitou. Z rodinných důvodů chci však co nejdříve v práci skončit. Jak mám postupovat?

Poradna přečtete do minuty

Poradna: Pracuji na smlouvu na dobu určitou a s přítelem plánujeme rodinu. Budu mít nárok na mateřskou, i když mi např. skončí potom smlouva?

Poradna přečtete do minuty

David: Koncem srpna mi skončí výpovědní lhůta, přičemž mám od zaměstnavatele nárok na odstupné. S novým zaměstnavatelem jsem předběžně domluven o nástup od října. Mám se registrovat na úřadu práce, když jsem obdržel odstupné?

Poradna čtení na 2 minuty

Markéta: V červenci a srpnu mám jako studentka brigádu pro dva zaměstnavatele současně a ani u jednoho z nich jsem nepodepsala růžový papír, protože jsem si myslela, že nemůžu, když pracuji pro dva. Teď jsem zjistila, že platím každý měsíc v součtu vyšší daň z příjmu. Mohu dostat daň zpět?

Poradna přečtete do minuty

Alice: Jsem ve starobním důchodu a nyní jsem obdržela pracovní nabídku práce na zkrácený úvazek na 17000 Kč. Budu jako důchodce platit daně ze mzdy?

Poradna přečtete do minuty

Jakub: Studuji VŠ a plánuji od září nebo října zahájit samostatnou výdělečnou činnost. Dočetl jsem se, že budu vykonávat vedlejší činnost, ze které se nemusí v některých případech platit sociální pojištění. Můžete mi to vysvětlit?

Poradna čtení na 2 minuty

Šimon: Studuji na VŠ a aktuálně mám letní brigády pro dva zaměstnavatele na dohodu o pracovní činnosti. Kamarád mi říkal, že budu muset podat daňové přiznání. Můžete mi to, prosím, vysvětlit.

Poradna přečtete do minuty

Lucie: Rodiče na mě plánují přepsat byt, ale já ho chci prodat, protože bydlím v jiném městě. Byt vlastní rodiče již 20 let, musela bych z prodeje platit daně?

Praktické

Populární na Dům financí