Životní styl

Poradna přečtete do minuty

Anna: Ráda bych odešla co nejdříve do předčasného důchodu, jsem invalidní důchodkyně ve 3. stupni. Narodila jsem se 21. 6. 1961. Je to možné? Slyšela jsem, že se mohu rozhodnout, zdali budu dostávat invalidní důchod nebo starobní důchod? Nebo mi bude vyměřen starobní důchod podle běžných pravidel?

Poradna přečtete do minuty

Gabriela: Bývalý přítel mi aktuálně neplatí alimenty. Nemám v tuto chvíli nárok alespoň na nějaké daňové úlevy – na sebe nebo na dceru?

Poradna přečtete do minuty

Svatopluk: Je zákonem stanovená nějaká částka minimálního důchodu pro lidi, kteří sotva splnili podmínky pro důchod?

Poradna přečtete do minuty

Slavomír: U zdravotní pojišťovny jsem měl vyšší dluhy, většinu z nich jsem již uhradil. Uvažuji o změně zdravotní pojišťovny v nejbližším možném termínu. Jaké mám možnosti?

Poradna přečtete do minuty

Šimon: Podnikám a aktuálně mám hodně zakázek, a tak uvažuji o tom, že bych dal práci jednomu nebo dvěma zaměstnancům za průměrnou mzdu. Zatím zaměstnance nemám. Vím, že se platí ještě něco navíc mimo mzdu, kolik by mě skutečně stál zaměstnanec s průměrnou mzdou?

Poradna přečtete do minuty

Marie: Pobírám invalidní důchod druhého stupně. Jak se mi přepočítá invalidní důchod na starobní důchod? Mám ho násobit koeficientem 1,5? Někde jsem četla, že v jaké výši je invalidní důchod (I. a II. stupně), takový je i starobní důchod. Jak to prosím je?

Poradna přečtete do minuty

Václav: Je mi pouze 31 let a kvůli zdravotním problémům jsem si požádal o invalidní důchod. Mám obavy, že i když mi bude přiznán, tak bude velmi nízký, protože mám nízký věk. O kolik se mi sníží z důvodu nízkého věku měsíční důchod?

Poradna přečtete do minuty

Jiří: Do starobního důchodu bych měl odejít v roce 2025. Přemýšlím, že bych odešel do předčasného důchodu již nyní. Je výpočet důchodu po celý rok stejný? V letošním roce mám hezké peníze, tak chci, aby se při výpočtu důchodu zohlednily co nejvíce.

Poradna přečtete do minuty

Jindřich: Pokud vím, tak promlčené závazky se nehradí. Měl jsem nějaké nesrovnalosti u placení zdravotního pojištění, ale je to již asi šest let. Má pojišťovna po tolika letech nárok ještě po mě chtít peníze navíc?

Poradna přečtete do minuty

Lucie: V říjnu jsem si požádala o předčasný důchod bez výplaty, do starobního důchodu odcházím koncem září letošního roku. Nyní proběhne červnová valorizace. Bude pro mě výhodnější odejít již nyní do důchodu nebo až v září?

Poradna přečtete do minuty

Adéla: Pracovala jsem několik let i na Slovensku, zajímalo by mě proto, jak vysoký je průměrný důchod na Slovensku. Jak vychází porovnání s Českem, kde jsem pracovala více let.

Praktické

Populární na Dům financí