Životní styl

Penze Poradna Zaměstnání přečtete do minuty

Radovan: Začátkem léta loňského roku jsem odešel do předčasného důchodu. Už jsem si dost odpočinul a uvažuji, že přijmu zajímavou pracovní nabídku. Musím počkat až dosáhnu normálního důchodového věku? Jak by to ovlivňuje můj měsíční důchod?

Penze Poradna čtení na 2 minuty

Alois: Psychicky mě práce nesmírně vyčerpává, takže musím změnit svůj plán a nebudu pracovat do normálního důchodu. Přemýšlím, jestli jít do předčasného důchodu nebo do předdůchodu. Do normálního důchodu mi chybí necelé dva roky.

Penze Pojištění Poradna přečtete do minuty

Zdeňka: Do důchodu mi chybí pět let. Aktuálně jsem zaměstnaná, mám téměř průměrnou mzdu, v minulosti jsem však několik let podnikala a bohužel se mi příliš nedařilo a platila jsem pouze minimální odvody. Můžu toto období nějak nahradit, abych měla vyšší důchod?

Pojištění Poradna Zaměstnání přečtete do minuty

Ondřej: Podnikám a platím měsíční zálohy na zdravotním pojištění. Nyní mám možnost nižšího přivýdělku na hodně zkrácený úvazek, kdy mzda bude cca pouze 14000 Kč. Vím, že i zaměstnanci musí platit nějaké minimální zdravotní pojištění. Existuje nějaká možnost, že bych napsal prohlášení nebo nějaký dokument, abych měl ze zaměstnání normální výpočet, když už platím zdravotní pojištění jako podnikatel?

Invalidita Penze Poradna Zaměstnání čtení na 2 minuty

Štěpán: Před necelým půl rokem mi byl přiznán invalidní důchod prvního stupně, nyní jsem našel práci, kterou zvládnu. Budu pracovat na zkrácený úvazek s hrubou mzdou cca 20000 Kč. Budu mít nějaké úlevy jako invalidní důchodce? Budu muset platit pojistné nebo jenom daň z příjmu?

Penze Poradna Právo čtení na 2 minuty

Eva: Aktuálně mám již nárok na předčasný důchod, ale chtěla jsem pracovat až do řádného důchodového věku, který dosáhnu za dva roky. Na našem oddělení se bude propouštět, možná se to dotkne mě, protože jsem v předdůchodovém věku. Jaká pravidla platí pro nárok na odstupné, když už mám nárok na důchod?

Penze Poradna čtení na 2 minuty

Dušan: V posledních dvou letech mám vyšší příjmy, než jsem měl v předcházejících letech. Zaměstnavatel je se mnou spokojený a dává mi odměny. V červnu budu mít důchodový věk. Chtěl jsem se zeptat, jaké mám pracovní možnosti s ohledem na důchod? Jak mi aktuální příjmy zvýší důchod?

Penze Poradna čtení na 2 minuty

Ludmila: V posledních čtyřech letech pracuji na dva zkrácené úvazky současně, odpracuji tedy podstatně více hodin, než odpracují zaměstnanci pracující pouze pro jednoho zaměstnavatele na plný úvazek. Jak to budu mít s důchodem, do kterého mám odejít za pět let? Budu alespoň trochu zvýhodněna, když pracuji pro dva zaměstnavatele?

Invalidita Penze Poradna přečtete do minuty

Adam: Aktuálně pobírám invalidní důchod prvního stupně. Zajímalo by mě, jak se liší částky invalidních důchodů dle stupně invalidity, kdyby se mi v příštích letech zhoršil můj zdravotní stav.

Penze Poradna čtení na 2 minuty

Miroslav: V srpnu jsem si ještě za starých podmínek požádal o předčasný důchod bez výplaty. Původně jsem počítal, že budu pracovat až do normálního důchodového věku. Teď však přemýšlím o odchodu do předčasného důchodu během letošního roku. Mohu odejít do předčasného důchodu? Jak se mi bude zhodnocovat práce během předčasného důchodu bez výplaty?

Penze čtení na 2 minuty

Průměrný starobní důchod koncem loňského roku byl nejvyšší v hlavním městě v Praze, kde činil 21403 Kč. Ve kterých krajích jsou důchody vyšší, než je průměr za celé Česko? Jak se liší hodnota průměrného starobního důchodu v jednotlivých okresech?

Praktické

Populární na Dům financí