Životní styl

Poradna přečtete do minuty

Luděk: Jsem živnostník a daně platím formou daňového paušálu, v prosinci se stanu otcem. Sníží se mi nějak měsíční daňový paušál?

Poradna přečtete do minuty

Miroslav: V práci jsem to už fyzicky nezvládal, výpovědní lhůta mi skončí koncem listopadu. Mám odejít do předčasného důchodu nebo předdůchodu? Do důchodového věku mi chybí necelé tři roky?

Poradna přečtete do minuty

Jiřina: Čerpám vdovský důchod a obě děti sirotčí důchod. Manžel však nevydělával moc, proto máme nízké důchody. I když je vysoká inflace, tak mám nyní v novém zaměstnání nižší mzdu, než ve starém zaměstnání před rokem. Není nějaká možnost, jak mít vyšší vdovský důchod?

Poradna přečtete do minuty

Irena: Nyní jsem ve výpovědní lhůtě, podařilo se mi rychle najít práci. Můžu pracovat pro nového zaměstnavatele již během výpovědní lhůty nebo musím s nástupem do zaměstnání ještě počkat?

Poradna přečtete do minuty

Martina: Plánuji podnikat, příjmy očekávám necelých 50 tisíc měsíčně. Chci mít co nejméně daňových starostí, uvažuji o nějakém paušálu. Je jich více druhů, moc se v tom nevyznám, můžete mi to vysvětlit, děkuji.

Poradna čtení na 2 minuty

Jaroslav: Firma, kde pracuji, má teď problémy a pravděpodobně se bude propouštět. Důchodový věk mám začátkem roku 2025, takže už můžu jít do předčasného důchodu. Je pro mě teď výhodnější odchod do předčasného důchodu než výpočet důchodu v roce 2025? Co je to předčasný důchod bez výplaty? Nebo mám odejít do důchodu v roce 2023? Jaké mám možnosti?

Poradna přečtete do minuty

Vlasta: Potřebuji měsíc volno z práce, zaměstnavatel souhlasí s neplaceným volnem, ale řekl mi, že budu muset platit daně. Tomu nerozumím, jak platit daně, když nebude mít příjem…, děkuji předem za vysvětlení.

Poradna přečtete do minuty

Robert: Manželka má termín odchodu do starobního důchodu v listopadu 2023. Podnikání ukončila ke konci roku 2021, nyní pobírá předdůchod, jiný příjem nemá. Kdy má požádat o důchod? Má si požádat o předčasný důchod bez výplaty nebo až řádný důchod? A jak to ovlivňuje nynější předdůchod?

Poradna čtení na 2 minuty

Jan: V podnikání mi pomáhá manželka jako spolupracující osoba. Letos mám nižší zisky než v dřívějších letech. Když na ni převedu část příjmů a výdajů, tak mi vychází nižší pojistné než minimální. Mohou spolupracující manželé platit méně na sociálním a zdravotním pojištění?

Praktické

Populární na Dům financí

CMP