Životní styl

Poradna přečtete do minuty

Renata: Jsem OSVČ, narozena 10. 11. 1961, požádala jsem si o předčasný důchod bez výplaty s tím, že budu dále pracovat do důchodového věku a budu mít započteny valorizace. Je to však pro mě výhodné, když se mi údajně nebude hodnotit rok 2023 a další roky? Nebudu na tom hůře, než bych byla v roce 2026?

Poradna přečtete do minuty

Rudolf: Pracuji v zemědělské výrobě, celý den jsem na nohách, nyní jsem po operaci kyčle a řeším co dál. Práci těžko zvládnu a do důchodu mi chybí asi 1 rok a 3 měsíce. Není pro mě lepší požádat o předčasný důchod?

Poradna přečtete do minuty

Jan: Bohužel až v březnu jsem mohl odejít do předčasného důchodu, který mám ve výši 15984 Kč. Nyní v červnu se budou důchody zvyšovat. O kolik si polepším, když jsem předčasný důchodce a odešel do důchodu dříve?

Poradna přečtete do minuty

Marcela: Důchodový věk mám 64 let a 8 měsíců. Nyní uvažuji o předčasném důchodu bez výplaty. Kdy si o něj mohu požádat? Mohu během této doby pobírat podporu v nezaměstnanosti? Lze čerpat i předdůchod?

Poradna čtení na 2 minuty

Jaroslava: Narodila jsem se v únoru 1963 a mám tři děti, nyní pobírám invalidní důchod II. stupně a v práci se mi udělalo špatně a ukončila jsem zaměstnání dohodou výpovědí. V listopadu 2022 jsem si požádala o předčasný důchod bez výplaty. Jak se mi bude hodnotit podpora v nezaměstnanosti do důchodu, jak dlouho ji budu pobírat, jak to budu mít s důchodem?

Poradna přečtete do minuty

Leoš: Letos v červenci mi bude 60 let a chtěl bych jít do důchodu s výplatou. Je to dobré rozhodnutí? Nebo jakou variantu byste zvolili? Bude finanční rozdíl vysoký?

Praktické

Populární na Dům financí